Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Rinka
Mokslininkai pluša prie naujų rapsų veislių

Berlynas. Praėjusią savaitę Berlyne vyko 15-asis Tarptautinis rapsų kongresas, kurį rapsų srityje dirbantys mokslininkai ir tyrėjai dažnai vadina rapsų olimpiada: kongresas vyksta kas ketverius metus ir sulaukia dalyvių iš viso pasaulio.

Šiemet kongrese dalyvavo daugiau kaip 900 įvairių sričių specialistų, kurių darbus ir tyrimus jungia vienas objektas – rapsai.

Grandiozinio keturias dienas trukusio renginio dalyvius sveikino Vokietijos žemės ūkio ministrė Julija Kliokner (Julia Klöckner), Berlyno meras Michaelis Miuleris (Michael Müller), GCIRC (Global Counsil for Innovation in Rapseed and Canolla) prezidentas Volfgangas Frydtas (Wolfgang Friedt), UFOP vadovas, Vokietijos ūkininkų asociacijos vicepirmininkas Volfgangas Fogelis (Wolfgang Vogel).

Bioversija 2024 04 15 m7

Pastarasis pabrėžė, kad rapsai yra vieni svarbiausių žemės ūkio augalų Europoje, o iš jų gaminamas maistinis aliejus, biodyzelinas ir proteinai pašarams – produktai, be kurių sunkiai įsivaizduojama šiandieninė rinka.

Paskutinę kongreso dieną buvo surengta apibendrinamoji diskusija apie rapsų ateities perspektyvas, kur savo nuomones išsakė skirtingų sričių ekspertai

Nauji iššūkiai – ir augintojams, ir selekcininkams

Dėl selekcininkų daromos pažangos rapsai įgauna vis didesnę derliaus potenciją, o tai savo ruožtu teigiamai veikia jų auginimo pelningumą ir daro šiuos augalus dar patrauklesnius žemdirbiams. V. Fogelis akcentavo, kad rapsų augintojai pastaraisiais metais patiria daugybę iššūkių.

Vien ką reiškia 2018 m. Europos rapsų pasėlius kankinusi sausra, kuri derlių sumažino kone perpus. Besikartojantys ekstremalūs gamtos reiškiniai įspėja, kad teks prisitaikyti prie jų, siekiant išlaikyti ūkių rentabilumą, o selekcininkams keliama užduotis intensyviai kurti augalus, gebančius išgyventi drėgmės deficito sąlygomis.

„Klimato pokyčiai akivaizdūs, o selekcija yra pasirengusi atitikti besikeičiančią situaciją. Mūsų klientai jau gali rinktis genetiškai tam tikroms ligoms ar sausrai atsparias veisles, Lietuvoje labai svarbus ir žiemkentiškumo kriterijus“, – sakė kongrese dalyvavę „Rapool-Ring“ atstovybės Baltijos šalyse vadovas Giedrius Indriūnas ir aliejinių ir ankštinių kultūrų produkto vadovė Vyginta Ralytė

Siaurėjantis augalų apsaugos produktų spektras ES taip pat verčia peržiūrėti įprastas tradicines auginimo technologijas ir ieškoti iš esmės inovatyvių produktų su visiškai naujomis veikliosiomis medžiagomis.

Politikai ir visuomenė diktuoja aukštesnius produktų saugos kokybės standartus, todėl selekcininkai turi rasti būdų, kaip sukurti tokias rapsų veisles, kurios turėtų genetinį atsparumą pagrindiniams patogenams, ir tai leistų iš esmės sumažinti cheminių augalų apsaugos produktų naudojimą.

„Reikalingi sprendimai turi būti surasti, kad rapsai išsaugotų savo ekonominį patrauklumą, o mūsų peizažą ir toliau puoštų geltonai žydintys šių augalų plotai“, – pabrėžė V. Fogelis.

GCIRC prezidentas V. Frydtas trumpai apžvelgė rapsų raidos etapus ir pastebėjo, kad nuo 1990 m. rinkoje vis labiau įsigali rapsų hibridai, savo augimo galia ir derliaus potencija lenkiantys linijines veisles.

Australijos Rapsų augintojų federacijos prezidentas Robis Vilsonas (Rob Wilson) pakvietė į būsimą 16-ąjį tarptautinį rapsų kongresą, kuris vyks Sidnėjuje 2023 m. rugsėjo 24-27 dienomis

Selekcininkams pavyko augalų genetikos metodais suvaldyti tokius pavojingus patogenus kaip cylindrosporium (1980 m.) ir phoma (1990 m.), dabar atėjo laikas sutramdyti kitas žalingas ligas ir gausybę kenkėjų, kurie pastaraisiais metais tiesiog užplūdo rapsų pasėlius. „Bendram tikslui turi susivienyti mokslo ir verslo bendruomenės, o šis kongresas kaip tik ir yra puiki proga tarptautiniam bendradarbiavimui stiprinti“, – pabrėžė V. Frydtas.  

Didesnėje pasaulio dalyje, išskyrus Europą, kuriant rapsų veisles intensyviai naudojamos GM technologijos. Tai ne tik suteikia naujų galimybių tobulinti vienas ar kitas norimas veislių savybes, bet ir labai pagreitina patį selekcijos procesą, nes tradiciniais būdais sukurti naują rapsų veislę prireikia 10–12 metų. GM technologijose didelį proveržį daro Kinijos mokslininkai, būtent ši šalis numatoma kaip viena stipriausių žaidėjų ateities rapsų produktų rinkoje. Tyrėjų nuomone, genetika turi didesnę įtaką rapsų derliui negu agronomija.

„Rapool-Ring GmbH“ generalinis direktorius Ditmaras Braueris pabrėžė, kad gilias šeimos tradicijas puoselėjančioje įmonėje gaminamos elitinės ir superelitinės selekcinės medžiagos kokybė atitinka aukščiausius standartus

Kongrese buvo pristatyti naujausi mokslininkų tyrinėjimai: nuo mutagenezės ir genų redagavimo panaudojimo rapsų veislių tobulinimui iki skaitmeninių technologijų ir dronų naudojimo rapsų pasėlių priežiūrai, nuo bakterinių produktų panaudojimo rapsų atsparumo patogenams didinimui iki galimybių keisti rapsų žiedų spalvą, kad jie būtų mažiau patrauklūs kenkėjams.

Būtent kenkėjų išplitimas rapsų pasėliuose dabar įvardijamas kaip didžiausia bėda. Vien Europoje priskaičiuojama 16 skirtingų rūšių pavojingiausių rapsų kenkėjų. Mokslininkai atktyviai tyrinėja, kaip nuo kenkėjų naudoti natūralius jų priešus – entomofagus, taip pat kokiais būdais būtų galima sumažinti kenkėjų vislumą.

Kongrese buvo pristatyti ir nauji augalų apsaugos produktai rapsams: biologinis beicas Integral PRO, beicas Scenic Gold (beje, jau registruotas ir Lietuvoje), insekticidas Buteo Star ir kt.

Rapsų sėklos daigumo tyrimams reikia 4 dienų – per tiek laiko sudygsta sėklos. Selekcininkų tikslas – pasiekti 100 proc. daigumą, nors gamtoje tokio idealaus daigumo paprastai niekada nebūna

Naujos galimybės rapsų augintojams

Daugelio ekspertų nuomone, rapsų plotai išlaikys augimo tendenciją. Senkant pasauliniams palmių aliejaus gamybos ištekliams, kitiems aliejiniams augalams, tarp jų ir rapsams, atsiveria naujos geros perspektyvos. Įvertinant faktą, kad gyventojų skaičius pasaulyje nuolat auga ir prognozuojama, jog 2050 m. Žemėje gyvens 9,8 mlrd. žmonių, nelieka abejonių, kad proporcingai augs ir aliejaus poreikis.

Mokslų daktarė Ketrina Bekman (Katrin Beckmann), vadovaujanti „Agrobiotechnikum“ tyrimų centrui, demonstruoja, kaip infekuojant žydinčius rapsus sclerotinium patogenais, ieškoma atsparių šiai ligai individų

Dabar bendras pasaulinis rapsų plotas sudaro 33,6 mln. ha. Europoje (ES 28) rapsai auginami 6,84 mln. ha; Šiaurės Amerikoje – 9,91 mln. ha; Indijoje – 7,00 mln. ha. Australijoje – 1,89 mln. ha, Pietų Amerikoje – 0,19 mln. ha; Pietų Afrikoje – 0,08 mln. ha plote. Rapsų plotai sparčiai didėja Rusijoje ir Ukrainoje – ten atitinkamai auginama 1,50 ir 1,15 mln. ha. Europoje vyrauja žieminiai rapsai, o Rusijoje auginami beveik vien tik vasariniai.

Pastaruosius 15 metų sparčiai didėja hibridinių rapsų veislių populiarumas – dabar hibridai užima maždaug 80 proc. visų plotų.

Sėkmės paslaptis – išskirtinis dėmesys kokybei

Viena pagrindinių kongreso rėmėjų kompanija „Rapool“ grupę žurnalistų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Bulgarijos, Vengrijos, Rumunijos, Rusijos ir Baltarusijos pakvietė pamatyti selekcininkų darbą iš arčiau ir apsilankyti jai priklausančiose tyrimų stotyse – NPZ Inovacijų bandymų ir tyrimų stotyje Gros Liuzevitse ir NPZ selekcijos centre Poel saloje.

NPZ selekcijos centre Pelio (Poel) saloje esančiame sėklinės medžiagos ruošimo ceche yra visa reikalinga įranga, kruopščiai sužymėtuose konteineriuose (nuotrauka žemiau) čia gali būti saugoma 15 000 tonų sėklos

Savo veiklą nuo 1974 m. pradėjusi kompanija „Rapool-Ring GmbH“ jungia tris Vokietijos selekcines įmones: „Norddeutsche Pflanzenzucht Hans-Georg Lembke KG“ (NPZ), „Deutsche Saatveredelung AG“ ir „W.von Borries-Eckendorf GmbH&Co.KG“, o savo selekcinę veiklą vykdo 13 šalių esančiose selekcinėse stotyse. Sukurtų žieminių ir vasarinių rapsų veislių bandymai atliekami 180 testavimo vietų visoje Europoje.

„Rapool-Ring GmbH“ generalinis direktorius Ditmaras Braueris (Dietmar Brauer) pabrėžė, kad rapsų selekcijoje kompanija turi kur kas ilgesnę patirtį – apie 120 metų. Tai šeimos verslas, prasidėjęs nuo tada, kai D. Brauerio prosenelis Hansas Lembke (Hans Lembke) 1897 m. paveldėjo savo tėvo ūkį (beje, tai buvo jau dešimtoji tos giminės ūkininkų karta!), ir pradėjo pirmuosius žieminių rapsų veislių kryžminimo bandymus.

Dabar NPZ yra sėkmingai veikianti įmonė, kurianti žieminių ir vasarinių rapsų, lauko pupų, žirnių ir pašarinių žolių veisles. Šiuo metu rinkoje yra 100 NPZ sukurtų veislių, kurios platinamos 40 šalių. Selekcijos, sėklininkystės, konsultavimo ir sėklos ruošimo srutyse iš viso dirba daugiau kaip 250 darbuotojų, dauguma jų turi sukaupę ilgą darbo patirtį. NPZ sukurtų veislių distributoriai yra kompanijos „Rapool-Ring GmbH“, „Saaten-Union GmbH“ ir „GSA GmbH“.

Specialiose kamerose atliekama žiemos periodo simuliacija – rapsai 8-10 savaičių laikomi silpnai teigiamoje temperatūroje

„Rapool-Ring GmbH“ kuria rapsų hibridus, kurie dėl heterozės efekto yra pranašesni už linijines veisles. Hibridai pasižymi abiotinio streso veiksnių (šalčio, karščio, sausros) tolerancija, yra atsparūs patogenams (phoma, plasmodiophora, cylindrosporium, sclerotinia, TuYV ir verticilium), taip pat gali toleruoti tam tikrus herbicidus (Clearfield technologija).

Selekcininkai kuria elitinę medžiagą, naujas tėvines linijas ir eksperimentinius hibridus. Vien į mokslinius tyrimus ir bandymus kasmet investuojama daugiau kaip 15 proc. visų apyvartinių lėšų.

Nuolat tobulinamos rapsų sėklų kokybinės savybės, dirbama keliomis kryptimis: sukurtos 00 veislės su sumažintu ėruko rūgšties ir gliukozinolatų kiekiu, skirtos maistinio aliejaus, pašarų ir biodegalų gamybai; HOLL tipo veislės skirtos specialiai skrudinimui ir greito maisto gamybai tinkamam aliejui; HEAR tipo veislės, skirtos chemijos pramonei; veislės, skirtos riebiųjų rūgščių prisotinto aliejaus gamybai, kuris naudojamas sveikam, funkciniam maistui.

Liepos pradžioje šiuose laukuose jau prasidės rapsų derliaus nuėmimas. Mėnuo, skiriantis kūlimą ir žieminių rapsų sėją, yra pats karščiausias darbymetis sėklos ruošėjams

„Visa mūsų gamyba yra labai atidžiai kontroliuojama, už kokybę mes garantuojame, nes viskas iki galutinio rezultato yra vienose rankose. Kokybė – pats svarbiausias mūsų prioritetas ir čia neleistini jokie kompromisai“, – akcentavo D. Braueris.

Paruoštos rapsų sėklos daigumas ir švarumas atitinka ISTA standartus ir yra arti 100 proc. Vien NPZ sėklų laboratorijoje kasmet atliekama daugiau kaip 20 000 testų. Atliekami ir pokontroliniai bandymai laukuose, kur tikrinamas švarumas, homogeniškumas ir derlingumas. Registraciniai veislių bandymai vykdomi atskirose šalyse pagal nacionalinius standartus.

Pastaraisiais metais Europoje maždaug 2 mln. 500 tūkst. hektarų kasmet apsėjama „Rapool-Ring GmbH“ rapsų hibridais. Populiariausios veislės gerai žinomos ir Lietuvos žemdirbiams: Mercedes, Visby, Atora, Kuga, Popular, Mentor, Einstein, Minerva, Raffiness, Abakus, Phoenix CL ir kitos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos