Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Rinka
Lietuvos gamintojams dar plačiau atsivers JAV rinka?
Freepik nuotr.

Vilnius. Gautas oficialus patvirtinimas iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) žemės ūkio departamento (USDA) Maisto saugos ir kontrolės tarnybos (FSIS), kad procedūra dėl termiškai apdorotos lietuviškos paukštienos gaminių eksporto leidimo suteikimo į JAV oficialiai pradėta.

Gavę prašymą iš paukštininkystės verslo atstovų, VMVT specialistai, praėjusių metų lapkritį kreipėsi į JAV atsakingas institucijas. Šių metų rugpjūčio pradžioje gautas atsakymas – eksporto leidimo gavimo procesą galima pradėti.

Lietuvos gamintojai šiuo metu turi galimybę į JAV eksportuoti tam tikrų kategorijų pieno, žuvies, kiaušinių produktus, taip pat jautienos gaminius. Suderintas ir kiaulienos gaminių eksporto leidimas, tačiau JAV jį laikinai apribojo dėl afrikinio kiaulių maro plitimo. 

Bioversija 2024 08 19 m7

„JAV patvirtinimo laukėme ilgiau nei 10 mėnesių. Džiugu, kad atsirado galimybė suteikti dar didesnių galimybių Lietuvos gamintojams. Tik reikia nusiteikti – procesas bus ilgas. Mėsos produktų patvirtinimas į JAV užtruko daugiau kaip 8 metus. To neišvengsime ir šįkart.

Reikės įrodyti, kad VMVT vykdoma kontrolė atitinka JAV reikalavimus. Stengsimės, kad Lietuvos paukštienos gamintojai galėtų kaip įmanoma greičiau išplėsti savo eksporto kryptis“, – komentavo VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė.  

VMVT duomenimis, daugiausia paukštienos JAV importuoja iš Čilės, Kanados ir Meksikos. Pagrindinė Europos Sąjungos (ES) paukštienos eksportuotoja į JAV šiuo metu yra Lenkija.  

„Esame pirmame iš šešių, JAV taikomų etapų link leidimo gavimo. Tačiau tai išskirtinė rinka, tik joje sprendimas apie ketinimą įtraukti naują šalį į paukštienos gaminių eksportuotojų sąrašą teikiamas visuomenės pastaboms. Turint omenyje, kad JAV labai aktyviai veikia paukštienos augintojai ir asociacijos, turinčios galią daryti įtaką sprendimams, teigiamos audito išvados nebūtinai gali lemti  rinkos atvėrimą. Taigi, proceso sėkmė priklauso ir nuo pačių įmonių, jų reputacijos, nuolatinio ir atsakingo reikalavimų laikymosi. Turėsime nemažai padirbėti ir susitelkti kartu su paukštininkystės sektoriaus atstovais, siekdami naujos ekonominės galimybės mūsų valstybei“, – kalbėjo A. Mikalauskienė.  

Lietuvos gamintojų eksportuojamos paukštienos apimtys pastaruoju metu svyruoja dėl labai patogeniško paukščių gripo protrūkių, dėl jų apribojimus taiko importuojančios šalys.

2022 metais lietuviškos paukštienos eksportuota 10 097 t, 2023 metais  – 8 763 tonos. Vis dėlto, jau per pirmąjį 2024 m. pusmetį lietuviškos paukštienos išvežimai beveik siekė praėjusių metų apimtis – 7 575 tonos.  

Pagrindinės lietuviškos paukštienos eksporto kryptys: Vietnamas, Uzbekistanas, Kirgizija, Didžioji Britanija, Prancūzijos Polinezija, Gambija, Mozambikas, Siera Leonė, Japonija, Albanija Pietų Korėja, Tadžikistanas, Moldova, Naujoji Kaledonija, Beninas, Kongas. 

Eksporto leidimų gavimas į JAV, susideda iš 6 etapų: 

  • Prašymo pateikimas.
  • Dokumentų ir klausimyno pildymas.
  • VMVT pateikto užpildyto klausimyno ir lydinčiųjų dokumentų vertinimas, pastabų ir papildomos informacijos teikimas.
  • Auditas Lietuvoje. Jo metu vertinamas VMVT atitikimas JAV reikalavimams, vykstama vertinti įmonių.
  • Gavus teigiamą audito įvertinimą, FSIS paskelbia pranešimą JAV Federaliniame registre apie ketinimą įtraukti Lietuvą į patvirtintų šalių sąrašą paukštienos eksportui. Šiame etape visuomenė gali teikti klausimų ir pastabų šiam pranešimui, o FSIS turi atsakyti ir įtikinti paklausėjus, kad Lietuva tikrai gali būti įtraukta į sąrašą.  
  • Lietuvos ekvivalentiškumo patvirtinimas Federaliniame registre. 

Po šio etapo VMVT pateikia patvirtintų įmonių sąrašą ir suderina eksporto sertifikatą. Visi žingsniai turi būti atliekami nuosekliai, kelių žingsnių vienu metu vykdyti negalima.

Etapuose, kuomet JAV institucijos atlieka dokumentų, paraiškų, audito rezultatų vertinimą, pagreitinti  procesų nėra galimybės. 

Suteiktas patvirtinimas iš FSIS taip pat nereiškia galutinio patvirtinimo, už ligų kontrolę ir prevenciją atsakinga kita JAV institucija APHIS, kuri gali apriboti tam tikrų produktų eksportą į JAV. Pavyzdžiui, pernai lapkritį dėl afrikinio kiaulių maro plitimo JAV įvedė draudimą importuoti iš Lietuvos visiškai termiškai neapdorotus kiaulienos gaminius. 

Šaltinis: VMVT
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos