Vilnius / Varšuva. Tranzitu per Lietuvą vežamų ukrainietiškų grūdų forminimo procedūros iš Ukrainos – Lenkijos pasienio perkeliamos į Klaipėdos uostą.
Toks susitarimas pasiektas antradienį vykusiame Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos žemės ūkio ministrų susitikime.
Antradienį Lenkijos žiniasklaidai šios šalies žemės ūkio ministras Robert‘as Telus‘as paskelbė, kad Lenkijai ir Ukrainai pavyko susitarti, kaip paspartinti Ukrainos grūdų eksporto tranzitą per Lenkiją į trečiąsias šalis. Teigiama, kad pirmas žingsnis sprendžiant šių dviejų valstybių konfliktą dėl grūdų.
„Nuo rytojaus grūdai, vežami (į pasaulio rinkas) tranzitu per Lietuvą, bus tikrinami Lietuvos uoste, o ne Lenkijos ir Ukrainos pasienyje“, – sakė R. Telus‘as.
Toks susitarimas reiškia, kad ukrainietiški grūdai bus gabenami tiesiai per Lenkiją, išvengiant jų sustojimo pasienyje su Ukraina.
Tai, kad susitarimas pasiektas patvirtino ir Lietuvos Žemės ūkio ministerija. Kaip teigiama jos pranešime, be to, kad patikros procedūros perkeliamos į Klaipėdos uostą. Taip pat nuo šiol Ukrainos – Lenkijos pasienyje nebus vykdoma ir valstybinė pašarų kontrolė, o nuo spalio 4 d. – ir grūdų, skirtų maistiniam vartojimui, kontrolė.
Anot ŽŪM, mūsų šalyje valstybinę kontrolę atliks Lietuvos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai.
VMVT teigia, kad, kaip ir įprastai, bus tikrinami tranzitu pervežamų grūdų dokumentai, todėl susitarimas jos darbo iš esmės nekeis, o pokyčiai galimi tik jei srautai padidėtų.
„Tranzitiniams kroviniams vykdoma tik dokumentinė patikra ir ji nesikeičia (...) Šiai dienai mes negalime spręsti, bet jeigu pasirodys, kad srautai yra labai dideli, kad situacija keičiasi, tai bus sprendžiama dėl kontrolės priemonių keitimo ar didinimo. Bet kol kol kas nėra sprendimo, kad patikrą dėl kokių nors priežasčių reikėtų keisti“, – BNS sakė VMVT atstovė spaudai Aistė Prielgauskaitė.
Kaip teigiama ŽŪM pranešime, šiuo trijų šalių ministrų sutarimu siekiama efektyvinti ir didinti eksporto solidarumo koridorių pajėgumą, pirmiausia palengvinant administracinę naštą. Tikimasi, kad tai paspartins ukrainietiškų grūdų ir pašarų eksportą į trečiąsias šalis procesą, tuo pačiu – ir grūdinių kultūrų pašarų importą į ES.
Žemės ūkio ministras K. Navickas teigia, kad šis sprendimas ne tik turėtų mažinti administracinę naštą, bet ir atvers papildomų galimybių ukrainietiškų grūdų tranzitui per Klaipėdos jūsų uostą.
Anot jo, tai – svarbus žingsnis į priekį ir didelė pagalba Ukrainai, kuriai ypač reikia efektyviai veikiančių solidarumo koridorių, leidžiančių saugiai išvežti grūdus į trečiąsias šalis naudojant ES jūrų uostų infrastruktūrą.
„Klaipėdos uostas pasirengęs perimti dalį tranzito srauto, todėl džiaugiuosi, kad tarpvalstybinis bendradarbiavimas siekiant palengvinti sienos kirtimo procedūras buvo sėkmingas ir naudingas Ukrainai, kuriai pagalbos reikia labiausiai“, – sako K. Navickas.
Klaipėdos uosto vadovas Algis Latakas BNS sakė, kad grūdų iš Ukrainos pervežimą per Lietuvos uostamiestį galima didinti įvairiais būdais, o antradienį pasiektas susitarimas – tik vienas iš problemos sprendimo variantų, kuris lengvina padėtį.
„Daug dalykų yra svarbūs, tai ir infrastruktūra, ir organizaciniai dalykai, ta pati kaina turi būti normali, kad tie grūdai važiuotų, bet ir patikrinimų procedūrų sumažinimas, galimybė jas atlikti galutiniame uoste yra tam tikra priemonė, kuri palengvins grūdų važiavimą per Klaipėdos uostą. Kiek – mes pamatysime, kai tas procesas pajudės“, – sakė A. Latakas.
Ukrainos eksportuojami grūdai turėtų būti tranzitu gabenami per Europos Sąjungą, visų pirma į Afriką ir Artimuosius Rytus, nes tradiciniai Juodosios jūros keliai dėl Rusijos invazijos yra blokuoti.
Tačiau grūdai dėl logistikos problemų kaupėsi Vidurio Europoje ir skatino kainų vietos rinkose smukimą, todėl kelios šalys paskelbė importo embargą, kurį laikinai patvirtino Briuselis.
Rugsėjo 15 dieną Lenkija kartu su Vengrija ir Slovakija pareiškė, kad pratęs embargą, nors Europos Komisija nusprendė, kad apribojimai turi būti atšaukti.
Dėl šio klausimo tarp sąjungininkių kilo diplomatinis konfliktas, o Kyjivas Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) pateikė skundą.
Šį mėnesį Lenkijoje vyks parlamento rinkimai. Jos dešiniųjų vyriausybė turi didelę paramą žemės ūkio regionuose ir grūdų importo draudimą pristatė kaip Lenkijos ūkininkų apsaugą.
Ukrainos diplomatijos vadovas Dmytro Kuleba anksčiau sakė, kad grūdų klausimas galiausiai bus išspręstas, tačiau perspėjo, kad įtampos augimas neįgautų ilgalaikių pasekmių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)