Čikaga / Paryžius. Pasaulio biržose dėl sėkmingiausių 2021 m. augalų titulo varžosi kviečiai ir kukurūzai. Kaip pastebi rinkų analitikai, kol kas vis dar neaišku, kurių iš jų kainų augimo pokytis metų pabaigoje bus didesnis.
Sojų pupelės, trečioji pagrindinė kultūra pasaulio žemės ūkio rinkoje, yra iškritusios iš šios konkurencijos. Nuo metų pradžios jų kainos ne tik nepakilo, bet nukrito daugiau nei 4 proc.
O kukurūzų ir kviečių kainos Čikagos biržoje eina viena paskui kitą: nuo 2021 metų pradžios abiem kultūroms fiksuojamas daugiau nei 21 proc. kainų padidėjimas.
Tačiau metų eigoje kukurūzų ir kviečių kainos kito skirtingais tempais.
Kviečių kainos nenutrūkstamai auga septynis mėnesius iš eilės, pradedant nuo gegužės, o prieš tai dar du mėnesius irgi tai didėjo, tai kiek nukrisdavo. Lapkričio mėnesį Čikagos biržoje kviečių kaina pasiekė aukščiausią lygį per 9-erius metus.
Tuo tarpu kukurūzų kainos nuolat kilo aštuonis mėnesius. Gegužę Čikagos biržoje kukurūzų kainos buvo pasiekusios aukščiausią lygį per 10 metų.
Kalbant apie kukurūzus, JAV (pirmaujanti gamintoja) jaučia tam tikrą atsargų trūkumą: ūkininkai nuėmė derlių, bet jo neskuba pardavinėti.
Rudenį didelė dalis prekybos kukurūzais pasaulyje teko Ukrainai.
Iki metų pabaigos likus dviem savaitėms dar buvo taip ir neaišku, kuri iš šių dviejų kultūrų gali tapti lydere. Nei kviečių, nei kukurūzų paklausa pasaulyje nesumažėjo, tad ir jų kainos išsilaiko aukštame lygyje. Be to, grūdų kainoms turi įtakos ir įtampa, šiuo metu tvyranti tarp Ukrainos ir Rusijos, kuri yra trečia pagal dydį kviečių augintoja.
Kviečiai kainavo net 300 eurų už toną
Paryžiaus biržoje kviečių kainos (kovo sandoriai) lapkričio pradžioje buvo viršijusios net 300 Eur/t ribą, o gruodžio pradžioje laikėsi ties 275 Eur/t lygiu. Kviečių kaina Paryžiaus biržoje auga (su tam tikrais trumpalaikiais kritimais) praktiškai visus šiuos metus, kai sausio mėnesį peržengė 200 Eur/t ribą.
Skaičiuojant nuo metų pradžios, kviečių kaina Paryžiaus biržoje pakilo net 40 proc.
Kukurūzų kaina (kovo sandoriai) Paryžiaus biržoje lapkričio mėnesį buvo pakilusi iki 260 Eur/t, gruodį nukrito iki 240 Eur/t. Kukurūzai biržoje brangsta nuo balandžio mėnesio, nors vasarą bei rudenį būta ir laikinų kainos kritimų.
Skaičiuojant nuo metų pradžios, kukurūzų kaina Paryžiaus biržoje pakilo apie 30 proc. Taigi, Europoje pagal biržinės kainos pokyčius lenktynes laimi kviečiai.
Įtakos turi ir geopolitinė įtampa
Čikagoje įsikūrusios ateities sandorių ir finansinių paslaugų konsultavimo įmonės „The Price Futures Group“ vyriausiasis žemės ūkio žaliavų analitikas Jack`as Scoville (Džekas Skovilis) teigia, kad kviečių kainos „pakilo, kilus geopolitinei įtampai“, rinkos dalyviai kalba apie Rusijos kariuomenės telkimąsi prie sienos su Ukraina ir bijo karo veiksmų protrūkio.
Pasak analitiko, karas tarp šių šalių gali turėti rimtų padarinių pasaulinei prekybai kviečiais, nes abi jos yra pirmaujančios eksportuotojos.
Pasak J. Scoville, kai kurie rinkos dalyviai taip pat mano, kad JAV (ketvirta pagal dydį kviečių augintoja pasaulyje) šiais metais užfiksuos didelę grūdų paklausą, atsižvelgiant į nepakankamą gamybą likusioje Šiaurės pusrutulio dalyje. Tiesa, kol kas paklausa JAV išliko vidutiniame lygyje, palyginti su ankstesniais metais.
J. Scoville komentuoja, kad dabar pasaulyje grūdų tiekimo apimtys iš Rusijos ir Europos sumažėjo, nors buvo kalbama apie tiekimo iš Rusijos padidėjimą. Be to, dėl sauso oro pietų Rusijoje, taip pat šiaurinėje JAV Didžiųjų lygumų dalyje ir Kanados prerijose smarkiai sumažėjo grūdų gamyba, ir tai turi įtakos aukštam kainų lygiui. Pasaulio kviečių gamybos trūkumas sumažino grūdų pasiūlą, o Rusija planuoja paskelbti kitų metų pardavimo kvotas. Rusija jau padidino eksporto muitus, siekdama kontroliuoti kviečių išvežimą iš šalies.
Australijoje, šeštoje pagal dydį kviečių augintojoje pasaulyje, smarkūs krituliai turėjo neigiamos įtakos derliaus kokybei, tiesa, kritulių dabar yra mažiau ir padėtis kontroliuojama.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pieno rinkos pakilimą gali greitai pakeisti nuosmukis
2024-12-03 -
Pieno supirkimo kaina kyla į aukštumas
2024-11-29 -
ES žemės ūkiui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
2024-11-27
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)