Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Kanapių perdirbimo fabrikas startuoja

Kėdainiai. Šią savaitę bandomuoju režimu turėtų pradėti veikti Kėdainių kanapių perdirbimo fabrikas, kuriame bus išbandomos gamybos linijos.

Fabriko įkurtuvės turėtų būti gera žinia kanapių augintojams, iki šiol neturėjusiems galimybių realizuoti didesnius kiekius kanapių stiebų.

Šiemet Lietuvoje buvo deklaruota 3,92 tūkst. hektarų pluoštinių kanapių. Palyginti su praėjusiais metais, kuomet jų auginta 2,48 tūkst. ha, plotai išsiplėtė 1,5 karto. Ūkininkus pavasarį pasėti daugiau šių augalų paskatino žinia, kad Kėdainių LEZ bus statomas kanapių stiebelių perdirbimo fabrikas. Statybos baigtos, šiuo metu jau baigiami ir įrangos montavimo bei kiti darbai.

Bioversija m7 2024 11 19

Gamins keturių rūšių produkciją

Kanapių stiebelių apdorojimo fabriką valdo UAB „Natūralus pluoštas“, priklausanti „Icor“ įmonių grupei. Skelbiama, kad investicija į fabriką siekia 8 mln. eurų. Fabrikas visu pajėgumu, kaip planuojama, pradės dirbti 2019-ųjų pirmąjį ketvirtį.

Čia iš kanapių stiebelių bus gaminama: tekstilės ir popieriaus pramonei skirtas kanapių pluoštas, spaliai, skirti statyboms ir agrosektoriui, bei granulės, sudarytos iš spalių atliekų ir tinkamos kaip biokuras. Visa gaunama kanapių žaliava bus panaudojama, tai ‒ gamyba be atliekų. Pluoštą numatoma tiekti užsienio pirkėjams Europoje, o vėliau galbūt ir Azijoje, o spalių produkciją ‒ ne tik užsienio, bet ir Lietuvos rinkai.

Jau šią savaitę kanapių perdirbimo fabrikas turėtų pradėti veikti

„Gamyklai pradėjus veikti visu pajėgumu, per metus planuojame perdirbti apie 25 tūkst. tonų kanapių stiebelių. Numatyta galimybė ateityje gamybos linijas išplėsti, jeigu bus toks poreikis. Per metus pagaminsime apie 8 tūkst. tonų kanapių pluošto. Ateityje, jeigu rinka plėsis, šios produkcijos kiekį būtų galima padidinti iki 20 tūkst. tonų“, ‒ sako bendrovės „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius Raimondas Petreikis.

Pradėjusiame veikti fabrike ketinama apdoroti 4 tonos kanapių stiebelių per valandą. Pirmąjį sezoną fabrikas planuoja dirbti viena pamaina, įrangai prižiūrėti (gamyba automatizuota) reikės tik kelių darbuotojų. O vėliau, gamybai įsibėgėjus, numatoma dirbti trimis pamainomis (visą parą), darbuotojų skaičius turėtų išaugti iki 30.

Žaliavai augino 1,3 tūkst. ha

Fabriko plotas sudaro 5000 kv. metrų, o visa įmonės teritorija užima apie 2,5 ha. Fabrike bus sandėliuojamas tam tikram gamybos laikotarpiui reikalingas žaliavos kiekis ‒ kanapių stiebelių ryšuliai. Jie iš ūkių bus tiekiami reguliariai, pagal sudarytą išankstinį grafiką. Praėjusią savaitę pirmosios žaliavos tonos iš Kauno rajono ūkio buvo pristatytos į fabriką.

Sutartis auginti ir tiekti kanapes į fabriką su ūkininkais sudaro UAB „Agrosfera“. Ši įmonė ūkiams tiekia reikiamos veislės sėklas, rūpinasi visu agronominiu servisu, derliaus nuėmimu ir būsimos žaliavos kokybe. Šiemet Kėdainių, Jonavos, Kauno ir kai kuriuose kituose rajonuose su šia įmone bendradarbiaujantys ūkiai augino 1,3 tūkst. ha pluoštinių kanapių.

Pradėjus veikti kanapių perdirbimo fabrikui, ūkininkams atsiveria didesnės galimybės auginti daugiau šių augalų ir tokiu būdu turėti dar vieną pajamų šaltinį, įvairinti sėjomainas. Tačiau augintojams dar reikės daug ko išmokti. Iki šiol nebuvo aiškių ir „atidirbtų“ priežiūros bei derliaus dorojimo technologijų.

„Agrosfera“ direktorius Arminas Kildišis irgi pripažįsta, kad šie metai tiek įmonės specialistams, tiek ir pluoštinių kanapių augintojams buvo tikras iššūkis, nes reikėjo labai daug ko išmokti, o mokytis teko iš savo pirmosios patirties ir netgi klaidų. Įmonės specialistai visą sezoną stebėjo kanapių augimą: augalų būklę, pasėlio tankumą, stiebelių storį, pjovimo laiką, klojėjimąsi. Su „Agrosfera“ sudariusiems sutartis ūkiams buvo teikiamos kanapių stiebų pjovimo, ryšulių presavimo paslaugos.

Šiemet kanapėms, kaip ir kitiems lauko augalams, neigiamą poveikį turėjo sausra. Pluoštui skirtos kanapės turi būti pjaunamos tuo metu, kai jos pradeda žydėti (vėliau ima keistis pluošto savybės), ir klojėjamos lauke (principas panašus, kaip ir linininkystėje). Šiemet tuo metu buvo sausa, todėl kanapių klojėjimo laikotarpis labai užsitęsė.

„Šiemet darbai sekėsi gana sunkiai. Teko ilgai laukti, kol suveiks defoliantas (kitąmet galvojame šios priemonės atsisakyti) ir galėsime stiebus pjauti. Po to dėl sausų orų labai užsitęsė klojėjimo laikotarpis. Todėl vėlavo derliaus nuėmimas, nepavyko laiku nuimti visų laukų“, ‒ apie pluoštinių kanapių auginimo ir nuėmimo pradžios sunkumus pasakoja A. Kildišis.

Dorojamas pluoštui skirtų kanapių derlius.

Bet kur augti negali

Anot pašnekovo, buvo susiformavusi klaidinga nuomonė, kad kanapės gali augti bet kur, kad joms nereikia nei derlingų dirvų, nei trąšų. Specialistų požiūriu, taip tikrai nėra. „Jeigu žemės derlingumo balas mažesnis negu 35, neverta ten kanapių sėti. Joms reikia ir trąšų: šiemet patirtis parodė, kad tuose pasėliuose, kurie buvo labiau patręšti azotu, gauti geresni rezultatai“, ‒ sako A. Kildišis.

Auginant kanapes pluoštui, svarbu jų stiebelių skersmuo ir žaliavos drėgmė. Stiebeliai neturėtų būtų storesni negu 2 cm. Todėl į hektarą reikia sėti atitinkamą sėklų normą, kad pasėlis būtų reikiamo tankumo. Per retuose pasėliuose kanapės augina storesnius stiebus.

„Pasirenkant tinkamą veislę, taikant tinkamas priežiūros technologijas ir auginant kanapes pakankamai derlioje žemėje, tikrai galima pasiekti norimą rezultatą ‒ 10‒12 tonų stiebelių iš hektaro. Jeigu net tokiais sausais metais tinkamai prižiūrimos kanapės užaugo gana neblogai, tai palankiomis sąlygomis gauti didelį derlių tikrai bus nesunku“, ‒ apibendrindamas teigia „Agrosfera“ vadovas.

Sudėtingiausia – nuėmimas ir paruošimas

Pluoštui skirtų kanapių derliaus dorojimas (technologija, technika) ‒ didelis iššūkis. A. Kildišis pripažįsta, kad šioje srityje dar reikia padirbėti. Sudėtingiausias dalykas ‒ atsiklojėjimas. Šis procesas normaliai vyksta esant tradicinio lietuviško rudens sąlygomis, kai lietų keičia giedresnės dienos. Tačiau labai sausą rudenį klojėjimosi procesai užsitęsia, atsiranda sunkumų žaliavą surenkant. Fabrikui skirti stiebeliai presuojami į didelius (400 kg) kvadratinius ryšulius.

„Tikiuosi, kad per artimiausius metus pavyks patobulinti derliaus nuėmimo technologiją. Planuojame turėti kelių tipų stiebelių pjovimo techniką, kurią būtų galima pritaikyti skirtingoms nuėmimo sąlygoms. Kadangi stiebų nupjovimo būdai yra keli, tai ir technika gali būti įvairi“, ‒ pasakoja A. Kildišis.

Fabrikui skirti kanapių stiebeliai presuojami  į kvadratinius ryšulius.

Nepaisant pirmųjų pluoštinių kanapių auginimo sunkumų, kitąmet „Agrosfera“ šių augalų, skirtų žaliavai perdirbimo fabrikui, plotą ketina padvigubinti ‒ kanapėmis apsėti apie 2,7 tūkst. ha. A. Kildišis skaičiuoja, kad Europoje auginama apie 33 tūkst. ha pluoštinių kanapių. Tad mūsų šalyje šiemet deklaruotas jų plotas sudaro apie dešimtadalį. Vertinant europiniu mastu, tai tikrai nebloga pradžia.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.