Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Grūdų šiemet parduoti neskubama

Vilnius. Šiemet grūdų derlius šiek tiek prastesnis nei pernai, tačiau jo supirkimo kaina didesnė. Nors tai žemdirbiams lengvinanti aplinkybė, tačiau jie šiemet grūdų parduoti neskuba. 

Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos vadovo Dainiaus Kižausko teigimu, dėl šių metų grūdų kokybės sudėtinga vykdyti maistinių grūdų pardavimo kontraktus. Aukšta supirkimo kaina kiek gerina situaciją, tačiau visų kaštų nekompensuoja.

„Kai kaina yra aukštesnė nei pernai, sudėtinga vertinti, kad situacija geresnė. Natūralu, kad dėl visų aplinkybių, kurios šiais metais susiklostė dėl karo Ukrainoje, taip pat dėl energetikos kaštų situacija be galo sudėtinga. Tad, neturint kokybės, ta kaina nepadengs visų kaštų, kurie susidaro auginant šias kultūras“, – LRT radijui trečiadienį sakė D. Kižauskas.

Bioversija m7 2024 11 19

Pasak jo, rugsėjo pradžioje kviečių ir rapsų aruodai dažniausiai būdavo tušti, tačiau šiemet grūdų parduoti neskubama.

„Šiais metais situacija ypatinga, nes ta kainodara, kuri dėliojasi pasaulio ir Europos grūdų biržose, neskatina parduoti, tik priverstiniu atveju, jei būtina sumokėti skolas ar ką nors greitai įsigyti. Tuomet skubi parduoti, kad gautum pajamų ir susimokėtum už būtinąsias prekes. Grūdų aruodai pilni, bet kainodara netenkina tos grėsmingos situacijos, todėl ir parduoti neskubama“, – teigė jis.

„Kauno grūdų“ vykdomasis direktorius Remigijus Veikalas kalbėjo, kad grūdai sudaro didžiąją dalį miltų, kurie pabrango apie 30 proc., savikainos. Pasak jo, grūdų kaina piką pasiekė pavasarį ir artimiausius kelis mėnesius neturėtų didėti.

„Grūdų nukulta mažiau, palyginti su ankstesniais metais. Anksčiau visada po derliaus nuėmimio daugiau apsirūpindavome žaliava, o dabar kainos neskatina ūkininkų parduoti, nėra perteklinio kiekio grūdų“, – sakė jis.

Kepyklos „Lašų duona“ vadovė Iveta Aukštuolienė kalbėjo, kad žaliavinė grūdų kaina sudaro apie 20 proc. duonos savikainos, o 30 proc. pabrangę miltai – apie 7–10 proc. savikainos, tačiau sunkumų kelia ir gerokai padidėję energetiniai ištekliai.

„Ir elektros, ir dujų kainos išaugo, tad visi gamintojai dabar ties išgyvenimo riba, o ne pasipelnymo“, – sakė ji.

Šaltinis: BNS
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos