Šakiai. Griškabūdžio žemės ūkio bendrovė švenčia Katilių gyvulininkystės komplekso įkurtuves - čia atidarytos dvi naujos pieninių karvių fermos su 50 vietų melžimo karusele.
Surasti naująjį kompleksą nesunku – naujos fermos, važiuojant 137-uoju keliu, netoli Griškabūdžio, iš tolo šviečia. „Bendrovės darbuotojams šiandien didelė šventė“, - sakė Griškabūdžio ŽŪB pirmininkas Petras Puskunigis, antradienį į įkurtuves atvykusiems svečiams – partneriams, kolegoms, ūkininkams, politikams, taip pat ir bendrovės darbuotojams.
Iš tiesų dabartinėmis aplinkybėmis, kai pieno sektorius tik traukiasi, bet kokios investicijos į pienininkystę ir jos plėtra – didelis įvykis. Bendrovėje ant plyno lauko pastatytos dvi naujos modernios gyvulių laikymo fermos, vienoje jau laikoma 300 karvių, į kitą rengiamasi perkelti 400 karvių. Fermose sumontuota GEA koncerno melžimo ir fermos technologijų įranga. Taip pat pastatyti skysto mėšlo rezervuarai, kuriuose tilps 15 tūkst. kub. m mėšlo, įrengtos automatizuotos pašarų ruošimo stoginės, pieno blokas su modernia melžimo karusele, darbuotojų buitinės patalpos. Žemės ūkio bendrovės galvijininkystės ūkio modernizavimui panaudotos ir ES investicinės paramos lėšos.
Bendrovės pirmininko P. Puskunigio ryžtą ir drąsą investuoti į naują kompleksą ir technologijas gyrė žemės ūkio ministras Giedrius Surplys. „Tai eksperimentinis žingsnis visam pieno sektoriui, kuriam dabar ne patys lengviausi laikai. Bet gerai apskaičiuotos investicijos, mano galva, yra labai protingas žingsnis. Galima verkti, galima parduoti gyvulius, galima pasirinkti lengvesnį kelią, bet pažiūrėjus į pasaulines tendencijas, mokslininkų įžvalgas, 2050 m. maisto reikės dvigubai daugiau, tad kur gali būti geresnės investicijos, nei į žemės ūkį?“ - kalbėjo ministras.
Investicijoms atsipirkti, pasak P. Puskunigio, numatyti 7 metai, tačiau viskas priklausys nuo daugelio aplinkybių. „Tai politika, pieno kaina, gamtos sąlygos, noras dirbti“, - sėkmės dedamąsias dalis vardijo bendrovės vadovas, taip pat nuolat akcentavęs nuoširdų ir sąžiningą bendrovės žmonių darbą bei pastangas bendram labui.
Į komplekso atidarymą atvyko nemažai svečių iš visos Lietuvos
P. Puskunigis jau planuoja tolimesnę gyvulininkystės sektoriaus plėtrą ir pieno gamybos didinimą. Bus rekonstruojamas senasis bendrovės kompleksas, o tai leis bandą padidinti dar 550 karvių. „Dabar parduodame 25-27 t pieno, o po rekonstrukcijos pagal dabartinį našumą turėtume per parą pagaminti apie 45 t pieno“, - skaičiuoja P. Puskunigis. Rekonstrukcija prasidės dar šiemet ir, palankiai susiklosčius aplinkybėms, šiemet ir baigsis. Tačiau procesas laukia sudėtingas.
„Bendrovės darbuotojams šiandien didelė šventė“, - sakė Griškabūdžio ŽŪB pirmininkas Petras Puskunigis per Katilių gyvulininkystės komplekso atidarymą
Karuselėje per valandą pamelžiama iki 250 karvių
Visą technologinę Katilių komplekso fermos dalį projektavo ir įrengė UAB „Biržų žemtiekimas“. „Tai ilgiausiai nuo diskusijų pradžios iki sprendimo trukęs projektas mano istorijoje. Derybos truko 2 metus, po to dar metus – projekto įgyvendinimas. Tai rodo, kaip detaliai, kaip kruopščiai Griškabūdžio žemės ūkio bendrovė ir jos vadovas rinkosi, analizavo, žiūrėjo užsienio praktiką, daugybę valandų praleido prie brėžinių, kol priėmė sprendimą. Tai – didelis kokybės ženklas mums, kad po šitokio apmąstymų laiko sprendimas buvo mūsų naudai“, - sunkų ir ilgą derybų laiką prisiminė UAB „Biržų žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas. Tokių stiprių bendrovių, kurios gali ryžtis tokioms investicijoms, Lietuvoje nėra daug, tačiau S. Silickas užsiminė, kad šiais metais laukia dar vienas panašus siurprizas.
„Tai ilgiausiai nuo diskusijų pradžios iki sprendimo trukęs projektas mano istorijoje“, - sunkų ir ilgą derybų laiką prisiminė UAB „Biržų žemtiekimas“ generalinis direktorius Saulius Silickas (dešinėje), įteikęs P. Puskunigiui simbolinį raktą
50 vietų melžimo karuselė – šiuo metu didžiausia Lietuvoje. Ją sumontuoti truko 3 mėnesius. Karvės naujoje GEA automatizuotoje melžimo karuselėje „AR Performer“ melžti pradėtos lygiai prieš savaitę ir per tas kelias dienas jos visai neblogai adaptavosi ir įprato eiti į karuselę.
„Biržų žemtiekimo“ gyvulininkystės įrangos pardavimų vadovas Laisvūnas Aušra paaiškino, kad karuselėje melžimas vyksta automatizuotai, aparatai nuimami automatiškai, bet melžikliai uždedami rankiniu būdu. Melžimo procesas karuselėje prasideda, kai iš fermos į aikštelę prieš melžimą atvaromos karvių grupės, kurias sudaro 70-100 gyvulių. Iš šios aikštelės karvės pačios pradeda eiti į karuselę. Prie įėjimo yra melžėjų darbo vieta, kur karvės paruošiamos melžimui ir uždedami melžimo aparatai. Melžimo operatoriai seka visą procesą kompiuteryje, esant poreikiui, karuselė gali būti trumpam pristabdoma. Karuselė per valandą gali apsisukti 4-5 kartus, t. y., per valandą gali būti pamelžiama 200-250 karvių.
„Biržų žemtiekimo“ gyvulininkystės įrangos pardavimų vadovas Laisvūnas Aušra supažindino su visomis naujos fermos technologijomis
Pasak L. Aušros, tokio tipo melžimo karuselė Griškabūdžio bendrovėje pasirinkta atsižvelgiant į dabartinius ir ateities ūkio planus, į ilgą karvių laktaciją, nes yra planų kai kurių grupių karves melžti 3 kartus per dieną. Todėl ir reikalinga labai efektyvi melžimo įranga. Tokia karuselė gali suktis nesustodama ir yra labai patikima.
Kiekvienos karvės duomenys apdorojami bandos valdymo programoje. Karvėms ant kaklo užkabintų „CowScoutI“ daviklių paskirtis ne tik atpažinti per selekcinius vartus įeinančią karvę – jie kas 15 min. fiksuoja duomenis, kada karvė ėda, kiek guli, kada rujoja ir panašiai.
Naujose fermose pasirūpinta visais fiziologiniais karvės poreikiais. Gyvulių mikroklimato kontrolė čia vykdoma automatiniu būdu, sekant vėjo gūsius ir lietų, papildomas oro srautas įjungiamas automatiškai pasiekus nustatytas vertes, pavyzdžiui, karštomis vasaros dienomis užtikrinamas 2 m/s oro judėjimo greitis. Automatizuotos technologijos eliminuoja galimas klimato kontrolės klaidas.
Karvių šėrimo ir poilsio zonos atskirtos, o vienu metu prie šėrimo stalo gali prieiti visi gyvuliai. Dar neapgyvendintoje fermoje bus laikomos 4 gyvulių grupės po 100 karvių. Vienoje pusėje įrengtos dvi, kitoje – trys eilės guoliaviečių. Dviejų juostų guoliavietės, t. y. erdvesnė fermos dalis, bus skirta aukšto produktyvumo karvėms, kad jos laisvai ir nevaržomai bet kada galėtų prieiti prie šėrimo stalo. Pasak L. Aušros, tai vadinama amerikietišku sprendiniu.
Dar neapgyvendintoje fermoje bus laikomos 4 gyvulių grupės po 100 karvių.Dešinėje, erdvesnėje fermos pusėje, bus įkurdintos produktyviausios karvės
Vaikščiojimo zona yra betoninė, o takuose prie šėrimo stalo, kur karvės stovi ir ėda, patiesti guminiai kilimėliai. Guoliavietėse paklotas ištisinis 35 mm latekso čiužinys su apsaugine gumine juosta. Fermoje sumontuotas ir specialus apšvietimas. „Yra geras pasakymas – labiausiai atsiperkanti investicija yra į karvių komfortą“, - teigė L. Aušra.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES žemės ūkiui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
2024-11-27 -
EP tyrimas: keturi grūdų prekiautojai dominuoja rinkoje
2024-11-25 -
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)