Vilnius. Pavasarinėms sausroms šiemet prasidėjus anksčiau nei pernai, žemdirbiai kol kas nesiima prognozuoti būsimo derliaus, bet sako, kad rekordų nepasieks.
Tuo metu Europos Sąjungos (ES) pasėlių derlingumo prognozių sistemos (MARS) analitikai prognozuoja, kad šiemet Europoje turėtų didėti grūdų derlingumas.
Daržovių augintojų asociacijos valdybos narys, ūkininkas Martynas Laukaitis sako, kad šiuo metu situacija sudėtinga, nes drėgmės balansas dirvose neatsistatė po praėjusių metų sausros.
„Po praėjusių metų sausros per žiemą neatsistatė gruntinio vandens lygis. Įprastais metais dirvoje būna daug drėgmės, jos būna sukaupta per žiemą iš sniego, iš lietaus, iš kritulių, dirva prisisotinusios drėgmės. Šiais metais drėgmės nėra nuo pavasario“, – BNS sakė M. Laukaitis.
„Šiomis dienomis (lietus – BNS) apkrito, milimetras, tik dulkės paviršiuje susidrėkino, bet į dirvą nė kiek neįsigėrė“, – pridūrė jis.
M. Laukaitis Šakių rajone beveik 300 hektarų plote augina bulves, burokėlius, cukinijas ir moliūgus.
Nors laukuose grūdinės kultūros jau pasėtos, dauguma ūkių baigia sodinti bulves, anot M. Laukaičio, jo ūkyje kol kas nepasėti vėlyvieji burokėliai – laukiama drėgmės.
Kelmės rajone ūkininkas Algimantas Vaupšas apie 300 hektarų plote augina daržoves ir 630 hektarų plote – grūdus. Anot jo, išdžiūvusių plotų apsaugoti nuo sausros nepavyksta.
„Kažkiek įmanoma (palaistyti – BNS), daržoves vieną kitą palaistai, o grūdams tai nieko neapsisaugosi, tiek hektarų palaistyti“, – BNS sakė A. Vaupšas.
Anot jo, kol kas neaišku, koks bus derlius, tačiau ankstyvosios daržovės vėluos, nes didelė jų dalis dar nesudygusios.
Grūdininkai rekordinio derliaus nesitiki
Grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas sako, kad prieš keletą dienų situacija laukuose atrodė kur kas blogiau nei dabar, tačiau jis pripažįsta, kad rekordinio derliaus žemdirbiai šiemet nesitiki.
„Šiandien sausas periodas galėtų mums teikti tokią prielaidą, kad derlius nebus pats didžiausias, rekordų nepasieksim. (...) Pasėliai yra patyrę stresą, rekordinių derlių nebus, bet daugiau išvadų padaryti būtų sudėtinga“, – BNS sakė I. Jankauskas.
Anot jo, stebint laukus matosi, kad kai kur žirniai vos išdygę, vidurio Lietuvoje prastai atrodo vasariniai pasėliai, kai kur žieminių kultūrų plotai sausi.
„Ketvirtadienį ir penktadienį popiet didžiojoje dalyje Lietuvos gavome lietaus, bet tas nerimas, kuris buvo iki šiol dėl lietaus, jis buvo pagrįstas, nes pasėtos vasarinės kultūros ilgą laiką nedygo, nors kitą vertus, pavasaris tikrai ankstyvas“, – teigė I. Jankauskas.
Pasak jo, situacija visoje Lietuvoje panaši, šiek tiek prastesnė – vidurio Lietuvoje.
ES prognozuoja didesnį grūdų derlingumą
Pasėlių derlingumo prognozių sistemos (MARS) analitikai prognozuoja, kad šiemet ES šalyse minkštųjų kviečių derlingumas turėtų būti 6,8 proc. didesnis nei pernai, miežių derlingumas prognozuojamas 7,4 proc. didesnis nei pernai, rapsų – 11,9 proc. didesnis nei praėjusį sezoną, skelbia žemės ūkio leidinys „Agrorinka“.
Pasak I. Jankausko, derlingumas prognozuojamas didesnis dėl prastų praėjusių metų rezultatų.
„Palyginti su praėjusiais metais, derlingumo palyginamoji bazė yra labai žemame lygmenyje. Nenustebčiau, kad atskiri ūkiai ar regionai galėtų pasiekti 30 ar 40 procentų didesnius derlius nei praėjusį sezoną“, – sakė I. Jankauskas.
Balandžio duomenimis, dėl nuolatinio drėgmės trūkumo sumažinta javų derlingumo prognozė Ispanijoje, Kroatijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir Graikijoje.
Leidinio teigimu, šiose pietų Europos šalyse auginamų augalų patiriamas stresas yra didelis, kitose ES šalyse pasėlių augimo sąlygos geresnės.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES žemės ūkiui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
2024-11-27 -
EP tyrimas: keturi grūdų prekiautojai dominuoja rinkoje
2024-11-25 -
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)