Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Rinka
Dėl brangstančio kuro didės kainos, bet mažės vartojimas
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Dėl karo prieš Ukrainą ir Vakarų sankcijų Rusijai pasaulyje itin sparčiai brangstant žaliavoms ir kurui, tikėtina, brangs maistas, įskaitant pieną. O didėjančios kainos sumažins vartojimą, nes žmonės neišgalės įsigyti produktų.

Lietuvos maisto pramonės asociacijos valdybos pirmininkas Mindaugas Snarskis sako, kad staigus degalų kainų šuolis svarbus veiksnys, bet ne vienintelis, nes brangsta ir dujos, elektra, pakuotės, žaliavos.   

Vienos didžiausių pieno perdirbimo bendrovių Vilkyškių pieninė vadovas Gintaras Bertašius sako, kad energijos kainos sudaro apie 10 proc. produktų savikainos, todėl jų brangimas nėra esminis veiksnys, dėl ko auga pieno produktų kaina.

Bioversija m7 2024 09 18

Didžiausią dalį – 70 proc. – lemia žaliavinis pienas, kuris taip pat istorinėse aukštumose. G. Bertašiaus teigimu, vartotojai neturėtų tikėtis mažų kainų, nes jos tik augs. 

„Nereiškia, kad degalai pabrango 20–30 proc., tad tiek brangs ir produktai. Ne, produktai auga kelis procentus, bet Vilkyškiai ir Lietuva pasaulinių kainų globalioje rinkoje nenustato.

Mes daugiau turime išmanyti, kaip prisitaikyti ir dirbti rinkos sąlygomis. (...) Tikėtina, kad ir pienas kainuos daugiau, nes žemdirbiams brangsta trąšos, kitos sąnaudos. Nepaisant to, kad ir taip žaliavos pieno kainos aukštos, o produktų kainų lygmenys aukšti“, – BNS sakė G. Bertašius. 

Anot jo, šiandien pasaulyje nėra sukauptų pieno produktų, tad dėl karo daug valstybių bandys sukaupti kažkiek produktų. Taigi vartotojai neturėtų tikėtis mažų kainų.

Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas Marius Dubnikovas sako, kad dėl brangstančių degalų neišvengiamai augs visų prekių kainos – turės būti išvežiotos.

Analitiko teigimu, sparčiai augant ne tik degalų, bet apskritai visų žaliavų kainoms, žmonės galutinio produkto nepajėgs įpirkti, todėl Lietuvoje sumažės vartojimas.

„Šiuo metu judama link to, kad vartotojai neišgalės prisitaikyti prie didėjančių kainų, tad jie turės mažinti vartojimą – atsisakyti nebūtiniausių prekių“, – sakė jis.

M. Dubnikovo teigimu, iš dabartinės situacijos daugiausia išlos šalies ūkininkai, kurie uždirbs didžiausią pelną per visą Lietuvos nepriklausomybės istoriją.

„Kariaujančios Rusija ir Ukraina – vienos svarbiausių kviečių eksportuotojų pasaulyje. Tai reiškia, kad grūdų pasaulyje labai trūks.

Jų kaina kyla, o didelė dalis mūsų ūkininkų yra užsitikrinę trąšų ir kuro tiekimą, todėl Lietuvos grūdų eksportas pinigine išraiška, nepaisant oro, bus rekordinis“, – prognozavo ekonomistas.

Šaltinis: BNS
    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos