Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Rinka
Daržovių plotai: vėl nepagrįstai daug moliūgų, krapų, ridikų
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Nagrinėjant statistiką, kiek šiemet šalyje deklaruotų įvairių daržovių, vėl į akis krinta tai, kad kai kurių plotai staiga stipriai išaugo. Profesionalūs daržininkai svarsto, kad taip daržoves deklaruoja išmokų medžiotojai, kuriems derlius visiškai nesvarbus.

Pagrindinių rūšių daržovių kiekiai taip greitai nedidėja, bendras derliaus kiekis nepatenkina vietos rinkos poreikių. Tiesa, šiemet stebimos tam tikros augimo tendencijos.

Šiemet Lietuvoje deklaruota 9 842 ha bulvių, 7 208 ha lauko ir 68 ha uždaro grunto daržovių.

Bioversija m7 2024 11 19

Bulvių pasėlių plotai trejus metus mažėjo, o šiemet stebimas 220 ha padidėjimas. Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) duomenimis, jų narių bulvių plotai augo lygiai tiek pat.

„Taigi, galime daryti išvadą, jog prekiniai bulvių ūkiai mato šio sektoriaus perspektyvas. Kadangi bendro ir Asociacijos narių auginamų bulvių plotų skaičiai sutampa, darome prielaidą, kad tiek pat hektarų sumažėjo neasocijuotų augintojų plotai“, – pastebi LDAA direktorė Indrė Lukoševičienė.

Šiemet 265 ha daugiau deklaruota ir lauko daržovių plotų. Uždaro grunto daržovių plotai padidėjo tik hektaru ir grįžo į 2021 m. lygį. Kaip pastebi I. Lukoševičienė, Asociacijos narių bendras daržovių plotas kiekvienais metais po truputį auga: 2022 m. padidėjo 78 ha, o šiemet – 36 ha.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Indrė Lukoševičienė apie daržovių rinkos aktualijas kalbėjosi ir su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku, dalyvavusiu Asociacijos organizuotame kasmetiniame daržininkų renginyje-lauko dienoje

Lyderiai – burokėliai, moliūgai ir svogūnai

Šiemet pirmoje vietoje pagal deklaruotų daržovių didžiausią plotą atsidūrė burokėliai. Jų auginama beveik 96 ha daugiau – iš viso 1 558 ha. Tačiau, LDAA duomenimis, Asociacijos narių auginamų burokėlių plotai sumažėjo 63 ha.

Antroje vietoje pagal deklaruotus plotus atsidūrė moliūgai – 1384 ha. Trečioje – svogūnai (947 ha), kurių plotai, palyginti su pernai, padidėjo 98 ha, o LDAA nariai svogūnų plotus padidino 104 ha. Pasak I. Lukoševičienės, šiam pokyčiui įtakos turėjo dar šiais metais juntamas svogūnų trūkumas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Deklaruoti morkųpasėliai (beveik 594 ha) sumažėjo 13 ha. LDAA narių auginamų morkų plotai išliko beveik nepakitę (padidėjo 1 ha).

„Vis dar mažėjadeklaruoti kopūstinių daržovių plotai, nors jų poreikis dideliems kiekiams yra.Priežastis – per daug rankų darbo. O mechanizuoti auginimui reikia brangių investicijų, ūkiams tektų didinti gamybos apimtis. Be to, trūksta patirties, didelė konkurencija su Lenkija“, – vardija I. Lukoševičienė.

LDAA narių kopūstų plotai sumažėjo 23 ha, o bendras plotas šalyje sumenko 35 ha – iš viso deklaruota 527 ha gūžinių kopūstų, nedideli plotai brokolių, žiedinių ir kitų retesnių rūšių kopūstų.

Daugiau lauko salotų, česnakų, smidrų, salierų

„Džiugu, kad vis mažėjęlauko salotų plotai šiemet padidėjo 6 ha ir pasiekė 57 ha. Didžioji deklaruotų salotų plotų dalis sukoncentruota trijuose Asociacijos ūkiuose, kurie sezono metu buvo visiškai pajėgūs aprūpinti prekybos tinklus Lietuvoje populiarių salotų kiekiu ir asortimentu. Kai atsirado lietuviškos lauko salotos, sezono metu vartotojai visada gali jų rasti šviežių ir palyginti, koks skirtumas su įvežtinėmis“, – džiaugiasi LDAA direktorė.

Deklaruotų česnakų šiemet padidėjo 24 ha. Pasak I. Lukoševičienės, česnakų paklausa didelė, tačiau pastebima, kad dalis jaunųjų ūkininkų šią imlią rankų darbui daržovę po metų kitų meta auginę, bando kiti. Asociacijos nariai, stabiliai po truputį česnakų plotus didinę, šiemet jų sumažino 8 ha.

Smidrų plotai vis dar sparčiai didėja ir šiemet sudaro beveik 130 ha, iš jų trečdalis – LDAA narių plotai, padidėję 6 ha.

Beveik padvigubėjo deklaruoti salierų plotai: nuo 6 ha pernai iki 17 ha šiemet. Jų plotus labiausiai plėtė asocijuoti augintojai.

Už moliūgus susietųjų išmokų nebus

Nagrinėjant deklaruotų daržovių plotų skaičius, profesionaliems daržininkams jau ne pirmi metai kliūva moliūgai, kurie, kaip minėta, atsidūrė netgi antroje pozicijoje tarp populiariausių daržovių.

„Pažvelgus į bendrą deklaruotą daržovių pasėlių vaizdą matome, kad moliūgų plotai, nors ir sumažėjo 319 ha, išliko nepagrįstai dideli – 1384 ha.

Mes ir toliau manome, kad didžioji dalis moliūgų auginama fiktyviai, siekiant pasididinti ūkio ekonominį dydį, kad jis leistų gauti didesnes investicines paramas. Be to, tokius augintojus vilioja susietoji parama. Tačiau dėl tokių nesąžiningų augintojų ir deklaruotojų, ši parama kasmet mažėja ūkiams, iš tikrųjų auginantiems prekinę daržovių produkciją“, – problemą įvardija LDAA direktorė.

Kokie tikrieji moliūgų plotai, auginami prekinei produkcijai, pasak I. Lukoševičienės, pamatysime po 3–4 metų, kuomet baigsis gavusiųjų paramą 5 metų įsipareigojimų laikotarpis.

Beje, šiais metais susietoji parama už moliūgus nebus mokama. Tačiau nuo šių metų vėl pradėtos mokėti susietos išmokos už krapus. Ir jų plotai padidėjo 31 ha arba 41 proc.

Taip pat net 144 proc. arba 186 ha padidėjo cukinijų plotai. „Ir šis padidėjimas yra dėl išmokų medžiotojų, kurie sužinoję, jog už moliūgus nebus mokama susietoji parama, patys man skambino ir sakė, kad tuomet pradės auginti cukinijas“, – sako I. Lukoševičienė.

Cukinijoms artimų aguročių plotai išaugo net 797 proc. iki 5,5 ha, kai pernai nesiekė nė hektaro (69 arai).

Dar vienas būdas kai kuriems augintojams siekia didesnių išmokų – pašarinių ridikų deklaravimas, juose pateikiant kaip daržoves (pavyzdžiui, juoduosius ridikus). Skaičiuojama, kad šiemet ridikų plotai padidėjo 304 ha.

Pastebėta, kad šį sezoną deklaruota beveik 39 ha kalendrų, kai pernai jų plotas nesiekė 4 ha.

LDAA nariai abejoja, ar išauginama tiek prekinės moliūgų, krapų ar cukinijų produkcijos, kiek deklaruota jų plotų. Kitas klausimas – ar Lietuvos rinka imli šiai produkcijai? Vargu.

„Todėl norėčiau atkreipti Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) dėmesį ir paprašyti griežčiau tikrinti, krapų, kalendrų, aguročių ir ridikų pasėlius. Nes matant tokius padidėjimus tikėtina, kad tai vyksta dėl susietųjų išmokų“, – sako LDAA direktorė I. Lukoševičienė.

Situacija daržovių auginimo rinkoje buvo pristatyta per LDAA kasmetinį tradicinį renginį-lauko dieną, vykusią Lančiūnavoje, daržininko Vidmanto Kvedaro ūkyje.

Autorius: Rasa Jagaitė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos