Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Rinka
Brangstant trąšoms pardavėjai ramina žemdirbius

Jonava. Nuo pat šių metų pradžios kylančios trąšų kainos greičiausiai sustos brangti tik po sezono – prognozuoja agrorinkos ekspertai. Tad ūkiams teks ieškoti būdų, kaip sumažinti išlaidas trąšoms.

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenimis, pernai vasario-gegužės mėnesiais amonio nitratas Lietuvos rinkoje kainavo vidutiniškai 235 Eur/t, karbamidas – 207 Eur/t, amonio sulfatas – 173 Eur/t, karbamido amonio salietra (KAS-32) – 152 Eur/t (kainos pateiktos be PVM).

Šio laikotarpio duomenų apie trąšų kainas ŽŪIKVC dar nepateikė. Portalo manoūkis.lt informacijos šaltiniai – kai kurios trąšas žemdirbiams tiekiančios įmonės nurodo, kad šiuo metu amonio nitratas pardavinėjamas po 240-250 Eur/t, KAS`as – po 235 Eur/t, karbamidas – po 350 Eur/t, amonio sulfatas – po 200 Eur/t, skirtingų sudėčių NPK trąšos kainuoja apie 290–335 Eur/t (pernai NPK trąšos tokiu metu kainavo apie 250 Eur/t) (visos kainos pateiktos be PVM).

Bioversija m7 2024 03 12

Palyginti su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu, trąšų kainos padidėjo apie 30–50 Eur/t, o kai kurios ir dar žymiai daugiau, nelygu jų rūšis ir pardavėjas.

Tokio drastiško kainų kilimo nebuvo galima nuspėti. Tačiau, trąšų gamintojų nuomone, pernelyg juo stebėtis nereikėtų: trąšų paklausa nuolat auga, nes reikia patenkinti vis didėjantį kokybiško maisto poreikį. Be to, tokiam kainų kilimui visas sąlygas sudarė puikus praėjusių metų derlius, leidęs ūkininkams daugiau pinigų investuoti ir į trąšas.

„Agrochemos“ generalinis direktorius Mindaugas Liaukonis įmonės išplatintame pranešime atkreipia dėmesį, jog dar vienas faktorius, lėmęs kainų kilimą – trąšų stygius kai kuriose valstybėse net 14-ai Amerikos trąšų gamyklų nutraukus veiklą dėl šalčių ir dar keletui Europos gamyklų susidūrus su veiklos nesklandumais.

Tačiau, pasak M. Liaukonio, Lietuvos ūkininkams dėl trąšų trūkumo nerimauti nereikia: “Sezonui esame pasiruošę: jau startavo skystų azotinių trąšų pristatymas ūkininkams iš mūsų bazių visoje Lietuvoje.“

Vis dėlto, augant trąšų kainoms pasaulinėje rinkoje, ir mūsų šalies žemdirbiai turės ieškoti būdų, kaip kuo efektyviau aprūpinti savo pasėlius kokybiškomis maisto medžiagomis. „Agrochemos“ vadovas pataria ūkiams atkreipti dėmesį į skystas azoto trąšas su padidintu sieros kiekiu, stabilizuotą karbamidą, kurie ne tik taupo laiką bei pinigus, yra veiksmingi, bet ir atitinka aukštus aplinkosauginius reikalavimus.  

„Trąšos – ne prabangos prekė, o būtinybė kiekvienam žemdirbiui, siekiančiam užauginti kokybišką derlių. Todėl ūkininkai ieškos produktų, kurie taupo tręšimo kaštus, pasižymi didesniu efektyvumu derliui ir jo kokybei, reikalaujančių mažesnių sąnaudų naudojimo procese, o trąšų gamintojams teks užduotis tokius produktus jiems pasiūlyti“, – pranešime teigia M. Liaukonis ir pridūria, jog ūkininkų nerimą dėl augančių trąšų kainų turėtų išsklaidyti kylančios grūdų kainos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos