BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Pasaulyje
Smarkūs šalčiai JAV paralyžiuoja žemės ūkio rinkas

Vašingtonas. Smarkūs šalčiai, dėl kurių beveik 5 milijonai amerikiečių liko be elektros, trukdo tiekti prekes, tokias kaip kukurūzai ir sojos, tenka uždaryti mėsos perdirbimo bei etanolio gamyklas, praneša naujienų agentūra „Bloomberg“.

Prekybininkai teigia, kad grūdų gabenimas į Ramiojo vandenyno šiaurės vakarų uostus tampa vis sunkesnis, o įspėjimai apie ledo spūstis riboja laivybą Ilinojaus upėje.

Energijos sunaudojimas ir kartu kaštai labai pakilo, todėl kai kurios etanolio ir sojų pupelių perdirbimo įmonės priverstos mažinti gamybą. Pavyzdžiui, įmonė „Cargill Inc.“ mažina energijos suvartojimą, tuo tarpu „Archer-Daniels-Midland Co.“ sulėtino gamybą keliose vietose dėl dujų trūkumo. „Tyson Foods Inc.“ buvo tarp mėsos įmonių, kurios buvo priverstos uždaryti gamyklas Teksase.

Bioversija 2024 04 26 m7

Arktiniai šalčiai, užlieję centrinę JAV dalį, atėjo būtent tuo metu, kai Kinija pradėjo importuoti didelius Amerikos žemės ūkio produktų kiekius. Kinija jau įsigijo rekordinį kiekį kukurūzų, o sojų pirkimai vyksta sparčiausiai per pastaruosius 30 metų. Kinijos dėka amerikietiškų kukurūzų ir sojų pupelių siuntos iš JAV 2020 m. ketvirtąjį ketvirtį pasiekė naują piką.

Didžioji dalis grūdų, atgabenamų į šiaurės vakarų Ramiojo vandenyno uostus, keliauja geležinkeliu, todėl dabar svarbiausia - išvalyti vėžes nuo ledo. Šaltas oras taip pat turi įtakos traukinių stabdymo sistemų efektyvumui, o tai savo ruožtu sumažina kiekvieno sąstato pajėgumą, nes reikia daugiau lokomotyvų.

Pasak prekybininkų, kai kurios sojų ir etanolio perdirbimo gamyklos taip pat sulėtino gamybą dėl brangstančių energijos sąnaudų.

„Per pastarąsias kelias dienas iš daugelio gamintojų girdėjome, kad bandant tausoti gamtines dujas, daugelis jų turėjo sumažinti savo produktyvumą iki 50–60 proc. įprasto lygio“, - prieš dvi dienas pranešė JAV Atsinaujinančių degalų asociacija.

Didžiausia pasaulyje žemės ūkio produktų pardavėja „Cargill“ mažina energijos naudojimą ir tariasi su tiekėjais bei klientais, kaip sušvelninti tiekimo sutrikimus.

Kompanija ADM teigė, kad dėl nutrūkusio dujų tiekimo sulėtino gamybą keliose vietose. Bendrovė taip pat laikinai sustabdė kelis elevatorius, pakoregavo kai kuriuos transporto maršrutus ir imasi papildomų atsargumo priemonių darbuotojams, kuriuos darbo dieną gali paveikti šalčiai.

Kenčia ir pieno ūkininkai: kai kuriais atvejais jie tiesiog negali pateikti pieno rinkai.

Šalčiai turi įtakos ir produkcijos kainomis. Vasario 16 d. žieminių kietųjų kviečių sandorių gegužei kaina pakilo 3,7 proc. iki 6,4525 JAV dolerio už bušelį. Kukurūzų, skirtų pristatyti gegužę, kaina padidėjo 2,5 proc., o sojų - 1,6 proc. Pakilo etanolio bei galvijų supirkimo kainos.

Dėl nepalankių oro sąlygų naftos gamyba JAV smuko, gamtinių dujų kainos pakilo. Viena vertus, šaltas oras sukėlė staigų gamtinių dujų kainų šuolį, o tai greičiausiai paskatino etanolio gamintojus parduoti savo atsargas fiksuota kaina kaip nenumatytą pelną. Kita vertus, normavus gamtines dujas arba sustabdžius elektros energijos tiekimą, įmonėms buvo sunku veikti.

Baiminamasi, kad dėl šalčių geležinkelių logistika išliks fragmentuota, o gamykloms bus sunku grįžti į normalų darbo ritmą.

Galvijų mėsos įmonė „STX Beef“ Teksase buvo uždaryta dėl elektros energijos tiekimo sutrikimų ir nepalankių oro sąlygų.

Trečios pagal dydį JAV vištienos gamintojos „Sanderson Farms“ atstovai teigė, kad žiemos šalčiai neigiamai paveikė gamybą Teksase, Luizianoje ir Misisipėje. Apie 200 broilerių fermų Teksase buvo be elektros, o keturios paukštidės Misisipėje sugriuvo dėl sniego slėgio ant jų stogų.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos