Edinburgas. Neregėtais tempais išaugusios trąšų kainos agroverslo planavimą pavertė finansiniu ūkininkų košmaru. Škotijos nacionalinės ūkininkų sąjungos („NFU Scotland“) duomenimis, azoto trąšų kaina išaugo nuo kiek daugiau nei 200 svarų sterlingų (235 Eur) už toną 2021 m. pavasarį iki maždaug 700 svarų sterlingų už toną (822 Eur) lapkričio pabaigoje. Fosforo ir kalio trąšos per tą patį laikotarpį taip pat pabrango daugiau nei 70 proc., pranešė Farminguk.com.
Grūdų kainos taip pat didėja, bet ne taip ženkliai, kaip trąšos. Tai verčia ūkininkus susimąstyti, kaip toliau planuoti savo išlaidas esant tokiems kainų šuoliams. Trąšų brangimo finansiniai padariniai atsilieps beveik visoms žemės ūkio įmonėms.
Škotijos ūkininkų sąjunga suteikia savo nariams prieigą prie internetinių planavimo įrankių ir ragina kitas agroversle dirbančias institucijas, tokias kaip Žemės ūkio ir sodininkystės plėtros valdyba (AHDB) bei Škotijos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, ieškoti būdų padėti žemdirbiams.
Sumažėjus trąšų gamybai Europoje ir išaugus pasaulinei paklausai, prognozuojamas ilgalaikis agrocheminių medžiagų trūkumas. Norint, kad jų kainos imtų mažėti, reikia, kad keistųsi energijos (dujų ir pan.) kainos, trąšas gaminančių šalių prekybos politika ir pasaulinė žemės ūkio produkcijos paklausa.
„NFU Scotland“ prognozuoja, kad didžiausias trąšų trūkumas bus 2022 m. ankstyvą pavasarį.
Sąjungos viceprezidento Andrew Connon`as (Endriu Konanas) nuomone, politikos formuotojai turi žiūrėti į trąšas kaip į gyvybiškai svarbią sudedamąją dalį užtikrinant maisto tiekimą, o ne tik kaip į šalutinį anglies dioksido gamybos produktą. Auginantiems bulves, vaisius ir daržoves ūkiams reikia apsispręsti, kokius plotus jie sodins pavasarį, reikės juos mažinti, ar ne.
Gyvulininkystė taip pat smarkiai nukentėjo dėl augančių trąšų kainų. Visuose sektoriuose svarbios apyvartinės lėšos, jų gali trūkti dėl tiekėjų riboto kreditavimo. Lygiai taip pat sunku nuspėti, ar dabartinis grūdų kainų augimas sugebės kompensuoti išlaidas brangesnėms trąšoms, nes tai priklauso ir nuo derliaus visame pasaulyje.
Škotijos ūkininkų sąjunga ragina žemdirbius pavasarį kuo geriau išnaudoti tręšimą azotu. Tam pataria diegti technologijas, kurios stebi pasėlių ir dirvožemių būklę realiuoju laiku ir nustato efektyvesnius azoto naudojimo būdus. Tokios priemonės būtų naudingos aplinkai, nes azoto oksidas iš trąšų yra vienas didžiausių išmetamųjų teršalų šaltinis žemės ūkio sektoriuje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)