Vilnius. Europos Komisijos duomenimis, bendrijos kviečių eksportas nuo sezono pradžios siekia 5,2 mln. tonų arba 24 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Tai patvirtina, jog ES kviečių augintojams pasitaikė sunkus sezonas.
Euforija pasaulio grūdų biržose po ankstesnės savaitės Egipto kviečių pirkimo sandorio greit išblėso. Optimizmas po šio sandorio kilo paaiškėjus, jog kviečių kaina JAV yra gerokai mažesnė nei Rusijoje. Tiesa, tam, kad amerikietiški kviečiai galėtų konkuruoti Europai svarbiose rinkose (Afrikos, Artimųjų Rytų), jie turėtų būti dar pigesni arba transportavimo laivais įkainiai turėtų būti mažesni.
Iškart po minėto Egipto sandorio krito fizinių kviečių kaina Rusijos uostuose, o kaina biržoje mažėjo visas pirmas tris praėjusios savaitės dienas. Be to, panašu, jog Rusija visgi užaugino didesnį kviečių derlių nei oficialiai skelbta anksčiau, taip pat atitinkamai buvo padidinta ir kviečių eksporto prognozė. Būtent eksporto skaičiai bei prognozės ir buvo pagrindinis praėjusios savaitės veiksnys lėmęs kviečių kainos svyravimus.
Antroje savaitės pusėje kviečiams brangti padėjo ir besitęsianti sausra Juodosios jūros regiono šalyse bei vakarų Europoje. Dėl visų šių aplinkybių kviečių kaina per savaitę MATIF biržoje mažėjo -1,75 Eur/t iki 200,75 Eur /t. Čikagos biržoje gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę didėjo +0,7 proc. iki 508,75 USd/bu (186,9 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę mažėjo nuo 1,1403 iki 1,1388.
Pirmadienį daugelį nuliūdino prasta ES kviečių eksporto situacija. Lėtesnį eksportą lėmė ne tik gerokai sumažėjęs derlius regione, bet ir agresyvus rusiškos žaliavos pardavimas žemesnėmis kainomis ir itin sparčiais tempais. Maža to, dar prieš savaitę Rusijos žemės ūkio ministerija padidino šio sezono kviečių eksporto prognozę nuo 30 iki 33-34 mln. tonų dėl neva numatomo didesnio bendro grūdų derliaus.
Tiesa, nuotaikos dėl eksporto perspektyvų galiausiai ėmė gerėti Jungtinėse Valstijose. Po Egipto kviečių pirkimo sandorio daugelis suprato, kad amerikietiškų kviečių eksportinė kaina šiuo metu yra labai konkurencinga ir bene mažiausia iš visų didžiųjų eksportuotojų. Padidėjusį konkurencingumą patvirtino ir savaitiniai eksporto rodikliai.
Paskutinę spalio savaitę iš JAV kviečių eksportuota buvo gerokai daugiau negu ankstesnę savaitę ir gerokai daugiau nei tikėjosi apklausti rinkos dalyviai. Dėl šios priežasties ir apskritai dėl padidėjusios paklausos kviečių kaina Čikagos biržoje per paskutines tris prekybos dienas reikšmingai kilstelėjo aukštyn.
Kviečiams ženkliau pigti neleidžia ir orai, kurie žieminiams grūdų pasėliams yra gana nepalankūs. JAV grūdų augintojai šį rudenį tikrai negali skųstis kritulių trūkumu: Kanzaso valstijose, kurioje nuimamas didžiausias kviečių kiekis JAV, per spalį iškrito beveik rekordinis kritulių kiekis. Šioje valstijoje lietaus kiekis normalų ir laikotarpiui įprastą lygį viršijo bent 2-3 kartus, o vietomis ir dar daugiau. Tiesa, toks lietingas spalis žemdirbiams taip pat yra žalingas, kadangi gali sumažėti žieminių kviečių pasėlių plotai.
Tuo tarpu priešinga situacija klostosi Europoje, kurioje vis dar tęsiasi šilti ir sausi orai. Labiausiai susirūpinę yra Juodosios jūros regiono šalių grūdų augintojai, mat čia temperatūra yra bent keliais laipsniais aukštesnė nei įprasta, o kritulių kiekis vietomis sudaro vos 20-30 proc. laikotarpiui įprasto lygio. Prasčiausia situacija yra Rumunijoje, Bulgarijoje, taip pat vidurio Ukrainoje ir pietų Rusijoje. Paskutinę savaitę galiausiai stipriau palijo Prancūzijoje, tačiau čia ir ypač Vokietijoje taip pat vis dar ženkliai trūksta drėgmės. Šiose šalyse vidutinis kritulių kiekis per spalį priklausomai nuo regiono sudaro 40-80 proc. laikotarpiui įprasto lygio.
Artimiausia savaitė kviečių rinkoje gali būti permaininga, nes juntama padidėjusi kviečių ir kitų grūdų paklausa pasaulyje, taip pat tarptautinėje prekyboje aktyviau turėtų pradėti dalyvauti ir JAV eksportuotojai. Teigiamą įtaką kviečių kainoms kol kas daro ir besitęsianti sausra Europoje.
Kita vertus, kainų brangimą gali riboti nežinomybė dėl Rusijos kviečių derliaus ir eksporto, kurie gali būti didesni nei oficialiai prognozuojama. Visas kortas eilinį sykį gali sumaišyti ir USDA mėnesio apžvalga. Pasak apklaustų analitikų, USDA turėtų sumažinti pasaulio kviečių atsargų prognozę. Tikėtina, jog įvairūs veiksniai kviečių kainą šią savaitę veiks įvairiomis kryptimis, tačiau galiausiai kaina turėtų atsidurti šiek tiek aukštesniame lygyje.
Parengta pagal „Agrochemos“ pranešimą.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES žemės ūkiui gresia nuostoliai dėl prekybos karų su Kinija
2024-11-27 -
EP tyrimas: keturi grūdų prekiautojai dominuoja rinkoje
2024-11-25 -
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)