Londonas / Paryžius. Nepaisant buvusios pirkėjų panikos maisto prekių parduotuvėse ir prekiautojų nerimo dėl pastaraisiais mėnesiais kai kurios šalyse taikomų apribojimų kviečių eksportui, dabar pasaulis „tiesiog maudosi“ grūduose, praneša „Bloomberg“.
Nors kai kurie stambūs grūdų pardavėjai, tokie kaip Rusija ar Rumunija, ėmėsi priemonių apriboti eksportą, kad apsaugotų vidaus atsargas pandemijos metu, dabar aiškėja, jog tai neturėjo didelės įtakos pasaulinei prekybai, o grūdų tiekimas turėtų ir toliau augti.
Laukiama, kad dėl didelio derliaus daugelyje šalių pasaulinės kviečių atsargos 2020 m. pasieks rekordinį lygį, o 2021 m. išaugs dar labiau.
Baimės buvo trumpalaikės
Tiesa, rizika, kad nepalankūs orai gali pakoreguoti derliaus prognozes, visada išlieka. Tuo tarpu pandemijos ir karantino šalyse metu kilęs susirūpinimas dėl grūdų trūkumo pasirodė esąs trumpalaikis.
Dabar grūdų rinkos eksportai konstatuoja, kad tiekimo grandinės liko iš esmės nepažeistos, eksporto apribojimai buvo pakankamai laisvi, kad būtų galima palaikyti pardavimus, o apribojimus įvedusios šalys suprato, kad jų vidaus tiekimas yra pakankamas.
„Didelių tiekimo sutrikimų nebuvo“, - konstatuoja Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi nepriklausoma žemės ūkio rinkų konsultavimo įmonė „ CRM AgriCommodities“.
Tačiau koronaviruso pandemija sumažina pasaulinę grūdų paklausą.
Kovo pabaigoje kviečių kaina tarptautinėje rinkoje buvo smarkiai pakilusi. Tokios šalys kaip Rusija, Rumunija ir Kazachstanas pradėjo riboti eksportą. Tačiau praėjus bemaž dviems mėnesiams nuo to laiko, rinkoje susirūpinimas dėl to, jog tarptautinėje rinkoje gali mažėti kviečių tiekimas, dingo.
Pastaruoju metu kviečių biržoje ateities sandorių kaina smuko iki beveik žemiausio lygio, buvusio 2019 m. spalį. Rinkos ekspertų vertinimu, šiems pokyčiams didelės įtakos turėjo geros derliaus prognozės stambiausios kviečius auginančiose ir eksportuojančiose šalyse.
JAV Žemės ūkio departamento (USDA) duomenimis, 2020-2021 prekybos metais pasaulio kviečių derlius gali siekti iki 770 mln. t. Tai būtų gerokai daugiau negu ankstesnį sezoną. Remiantis USDA duomenimis, šį sezoną pasaulinė kviečių gamyba turėtų išaugti 0,5 proc., iki rekordinio lygio. Tai padėtų pasaulio kviečių rezervams padidėti 5 proc., iki 310,1 mln. tonų. Tokis kiekis atitinka penkių mėnesių pasaulinę šių grūdų paklausą!
„Panašu, kad tai bus dar vienas sėkmingas kviečių tiekimo sezonas. Mes neturėtume jaudintis“, - savo apžvalgoje teigė Danijos investicinis bankas „Saxo Bank“, kurio specializacija internetinė prekyba ir investicijos.
Koronaviruso protrūkis pasaulyje riboja grūdų vartojimą. Ilgai buvo uždaryti ne tik restoranai ar kitos viešojo maitinimo įstaigos. Sustabdytose etanolio gamyklose taip pat sumažėjo grūdų poreikis biokurui gaminti. O mėsos fabrikų uždarymas reiškė, kad reikia mažiau pašarų gyvuliams. Be to, augant tokių augalų, kaip kukurūzai, tiekimui į rinką, didėja spaudimas kviečių rinkai.
Riziką didina tik orai
Likus kelioms savaitėms iki naujojo pasaulio kviečių derliaus nuėmimo pradžios, kyla tik viena būsimo tiekimo rizika, kurios valdžia ar ūkininkai negali kontroliuoti, tai - orai. Nesena sausra kėlė pavojų derliui Juodosios jūros regione ir Vakarų Europoje. O sausros Šiaurės Afrikoje padidins regiono importo poreikį. Pietiniame pusrutulyje tokios šalys kaip Argentina tik pradeda sėti javus, taigi, apie būsimą jų derlių ir ateities orus kalbėti dar anksti.
„Atrodo, kad kviečių pasiūlos ir paklausos požiūriu pasaulis gana gerai išgyveno pradinį pandemijos etapą“, - teigė Tarptautinė grūdų taryba (IGC).
Tačiau IGC nuomone, bet koks rimtas orų poveikis pasėliams gali paskatinti pagrindinius tiekėjus pratęsti ar atnaujinti eksporto apribojimus, ypač jei koronaviruso krizė tęsis.
Rusija, kuri jau seniai išbalansuoja kviečių rinką dėl apribojimų ar mokesčių, pareiškė, kad svarstys prekybos kvotų taikymą iki sezono pabaigos.
Apribojus grūdų pardavimus viename regione, kitos šalys gali užpildyti spragą, jei turi pakankamai atsargų. Viena didžiausių ES kviečių eksportuotoja Prancūzija dar neseniai kalbėjo apie numatomą mažesnį kviečių derlių dėl pavasarinės sausros. Tačiau pastarąjį mėnesį lietūs papildė drėgmės atsargas dirvose, ir situacija pagerėjo, pranešė „France Export Cereales“.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)