


Viena. Austrijos parlamentas antradienį visiškai uždraudė glifosato produktus ir ši šalis tapo pirmąja Europos Sąjungos (ES) valstybės nare, uždraudusia naudoti prieštaringai vertinamą herbicidą.
Parlamento nariai balsavo už socialdemokratų partijos pateiktą įstatymo projektą dėl glifosato produktų draudimo, kurie, kaip įtariama, sukelia vėžį, kaip už „atsargumo“ priemonę.
Herbicidas glaudžiai siejamas su kovos su piktžolėmis priemone „Roundup“ – populiariu produktu, kurį visame pasaulyje pardavinėja Jungtinių Valstijų milžinė „Monsanto“, kurią 2018 metais perėmė Vokietijos chemijos įmonė „Bayer“.
Sulaukusi daug kritikos dėl pirkinio, Vokietijos bendrovė pažadėjo užtikrinti daugiau skaidrumo glifosato licencijos atnaujinimo Europos Sąjungoje proceso metu.
Visgi „Bayer“ primygtinai teigia, kad glifosatas „ir toliau atliks svarbų vaidmenį žemės ūkyje bei „Bayer“ portfelyje“.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) glifosatą klasifikuoja kaip „greičiausiai kancerogeninį“, visgi 2017 metų gruodžio mėnesį ES atnaujino herbicido licenciją visoje Europoje penkeriems metams.
Pastaraisiais mėnesiais Kalifornijos valstijos teismai priėmė tris sprendimus dėl „Roundup“, paskirdami dideles išmokas nuo šio herbicido nukentėjusiems asmenims, o šiuo metu Jungtinėse Valstijose yra pareikšta daugiau kaip 13 tūkst. ieškinių.
Šio Austrijos žingsnio kritikai teigia, kad pagal ES teisę gali būti neteisėta, jog atskiros valstybės narės uždraustų medžiagas, kurios buvo patvirtintos naudoti Europos Sąjungoje.
Kaip pastebi naujienų agentūra „Reuters", Austrijoje daugiau nei 23 proc. ūkių yra ekologiniai. Tai yra didžiausias rodiklis (duomenys žemiau) visoje ES.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tarp ES kviečių eksportuotojų Lietuvą aplenkė tik Rumunija
2025-03-14 -
Eurostatas: žemės ūkio produkcijos kainos ES pakilo
2025-03-14 -
Kviečių supirkimo kaina mažėja, bet vis dar aukštesnė nei pernai
2025-03-10
Skaitomiausios naujienos
-
Kitą savaitę ūkininkams pradės mokėti paramą už ūkinius gyvūnus
2025-02-26 -
Mėsinių galvijų augintojai pasitraukė iš Žemės ūkio rūmų
2025-02-26 -
Silpni pasėliai po žiemos: ką daryti?
2025-03-05
(0)