Vilnius. Artimiausiais mėnesiais pieno supirkimo kainos Lietuvoje dar gali mažėti – jas gali koreguoti Europos maisto mažmeninės prekybos rinkos pokyčiai ir ekonomiškai atsigaunanti Kinija, teigia ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
„Rabobank“ pasaulinėje pieno rinkos apžvalgoje pranešama, kad šiuo metu visi pieno tiekimo grandinės dalyviai (nuo ūkininkų ir perdirbėjų iki galutinių vartotojų) patiria didelį spaudimą.
Pasak banko ekspertų, tuo metu, kai globalioje rinkoje krinta žaliavinio pieno kaina, ūkininkai karves turi šerti brangiais pašarais, pagamintais iš pernai gerokai brangusių žaliavų.
Pieno perdirbėjų padėtis panaši. Tarptautinėje prekyboje mažėjant pieno produktų kainoms, įmonės ieško būdu, kaip parduoti produktus, pagamintus iš pernai supirkto pieno, kurio kaina buvo rekordiškai aukšta. O vartotojai priversti vartoti ribotai, nes juos prislėgė infliacijos ir augančių palūkanų našta, teigiama pranešime.
Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, pasaulinių maisto prekių kainų indeksas sausį smuko dešimtą mėnesį iš eilės dėl sumažėjusių augalinio aliejaus, pieno produktų ir cukraus kainų.
Pasak A. Izgorodino, pieno supirkimo kainos Lietuvoje dar gali mažėti, bet kainų minimumas yra ne už kalnų, pavasarį jos gali stabilizuotis, o vasarą – truputį išaugti.
„Teigiamai nuteikia šiek tiek pagerėjusi maisto produktų mažmeninės prekybos statistika pagrindinėse eksporto rinkose, kurios užima didžiausią dalį Lietuvos pieno produktų eksporto struktūroje. Be to, išankstiniai rodikliai rodo, kad Kinijos ekonomika atsigauna po COVID-19 karantinų“, – sako ekonomistas.
Jis priduria, kad per artimiausius mėnesius Kinijos atsigaus dar labiau, tad pagrindiniu smuiku grieš vidaus vartojimas. „Augantis Kinijos gyventojų mobilumas ir tikėtinas vartojimo atšokimas Kinijoje pavasarį ir vasarą atitinkamai padidins maisto produktų, įskaitant pieną, poreikį, todėl gali stabilizuoti padėtį arba net kilstelėti pieno supirkimo kainas aukštyn“, – teigia A. Izgorodinas.
Ekonomistas atkreipia dėmesį, kad visoje ES maisto mažmeninės prekybos kritimo tempas pernai gruodį siekė 6,1 proc., šį sausį nuosmukio tempas sulėtėjo iki 4,7 procento. Pavyzdžiui, maisto mažmeninės prekybos nuosmukio tempas šių metų sausį, palyginti su pernai gruodžiu, lėtėjo Italijoje ir Nyderlanduose.
A. Izgorodinas taip pat pažymi, kad pasaulio rinkose ekonominio neapibrėžtumo nuotaikos neslūgsta. Anot jo, pagrindinė rizika – naujienos apie kelių JAV komercinių bankų pasitraukimą iš rinkos.
Pasak ekonomisto, ši savaitė JAV ir Europos rinkose prasidėjo su dideliu nerimu, rinkos bando suprasti, ar bankų krizė toliau plis, ar sustos ties minėtų kelių bankų pasitraukimu iš rinkos. Jei nerimas išplis į ES ir paveiks finansuotojus, tai paskatins vartotojus vėl susiveržti diržus ir mažinti vartojimą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)