Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Renginiai
Žemdirbiams gana! Protestuoja dėl padėties pieno sektoriuje Papildyta

Vilnius. Sudėtinga situacija pieno sektoriuje žemdirbius pirmadienį atginė į miestus prie didžiųjų prekybos centrų ir pieno perdirbėjų būstinių. Protestuodami prieš žemas pieno supirkimo kainas, ūkininkai čia stato žaliuosius kryžius ir kviečia jungtis prie Baltojo pirmadienio.

Protestą rengiantis neformalus ūkininkų judėjimas Žemdirbių organizacinis štabas, kviesdamas į akciją klausė, kas didesnis skrudžas – prekybininkas ar perdirbėjas?

Akcijos organizatoriai socialinio tinklo paskyroje paskelbtame kvietime jungtis prie protesto teigia, kad reikalaujama realių derybų tarp ūkininkų, perdirbėjų ir prekybininkų, kuriose dalyvautų sprendimų priėmėjai.

Bioversija m7 2024 11 01

Taip pat raginama nustoti šantažuoti valstybę nuolat mažinant kainas ir taip paskatinant ūkininkus reikalauti kompensacijų iš nacionalinio biudžeto.

Ūkininkai teigia protestuojantys prieš mažiausią iš ūkininkų perkamo žaliavinio pieno kainą ES, didžiausias pieno ir jo produktų kainas vartotojams bei „prekybininkų ir perdirbėjų nevaldomą norą grobti“.

Jie pasisako už sąžiningą pridėtinės vertės pasiskirstymą maisto grandinėje, teisingas maisto kainas vartotojams, ūkių išlikimą.

Jau savaitgalį feisbuke vis pasirodydavo informacijos, kad įvairiose šalies vietovėse ūkininkai dalija ar ketina dalyti pieną vien tam, kad netektų juo laistyti laukų, mat drastiškai sumažėjusi pieno supirkimo kaina nepalieka kito pasirinkimo.

Beje, dėl padėties pieno sektoriuje praėjusią savaitę Žemės ūkio ministerija sušaukė Pieno tarybą, tikino ieškanti spendimų.

„Pirmadienis išauš kitoks nei įprastai. Jis bus baltasis, kai dar šiltas pienas bus laistomas ant laukų, pilamas į kanalizacijos latakus, dalijamas žmonėms kaip ūkininkų solidarumo su vartotojais ženklas, kaip pagalbos prašymas, kaip simbolis to, kiek mažai šiandien vertas mūsų pienas kasdienis.

Stovėsime su kryžiais prie perdirbėjų ir pardavėjų durų, lauksime jų, klausime, ar pienas tikrai nieko nevertas, kodėl jūs (vartotojai – red. past.) už pieną mokate tiek daug. Mokame visi“, – rašė protesto akciją organizuojantys žemdirbiai.

Ir iš tikrųjų – beviltiškos situacijos neapsikentę ūkininkai šiandien būriuojasi keliose vietose sostinėje ir prie perdirbimo įmonių kituose šalies miestuose, taip bando atkreipti visuomenės dėmesį į neteisingą kainos pasiskirstymą maisto grandinėje.

Prie „Maximos“ biuro Vilniuje susirinko apie 15 protestuotojų iš visos Lietuvos, vis dėlto dauguma jų iš Žemaitijos, vidutinių pieno ūkių savininkai.

Vienas piketuotojas portalui manoūkis.lt pasakojo, kad važiavo per visą šalį tam, jog prekybininkams pasakytų, kad netoleruotina tai, kas vyksta.

Pasak kito protesto dalyvio, jeigu taip tęsis toliau, liks vienas kelias – atsisakyti pieno ūkio. „Kai kuriuos ūkius kūrė dar tėvai, tad bus nutraukta ilgametė pieno ūkių tradicija. Vėliau susizgribus atkurti tai bus labai sudėtinga“, – teigė jis.

Pasak Mažeikių r. ūkininko Audriaus Vanago, turinčio mišrų augalininkystės ir pieno ūkį, susiklosčiusi situacija pieno gamintojams – smūgis žemiau juostos.

Pasak Mažeikių r. ūkininko Audriaus Vanago, susiklosčiusi situacija pieno gamintojams – smūgis žemiau juostos

Esą žemdirbiai pirmiausia nori sąžiningų trišalių derybų, į kurias įsijungtų ir perdirbėjai, ir prekybininkai.

„Ūkininkai tikisi, kad derybas koordinuoti galėtų prezidentas. Jeigu iš „Maximos“ administracijos niekas neišeis pasikalbėti, ūkininkai patys įteiks kvietimą deryboms“, – portalui manoūkis.lt sakė A. Vanagas.

Ūkininkas pabrėžia, kad pieno sektorius ypač susijęs su apsirūpinimu maistu ir yra vienas svarbiausių. „Miręs pieno sektorius – miręs kaimas“, – pridūrė jis.

Prie „Pieno žvaigždžių“ biuro taip pat susirinko apie 15 žemdirbių. Tarp jų – ir Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas ir ūkininkas Ignas Hofmanas, kuris šiandien čia atvyko išreikšti paramą pieno gamintojams.

Radviliškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Hofmanas solidarizuojasi su pieno gamintojais

„Tik vieningi žemdirbiai gali ką nors pakeisti. Šiandien blogai pienininkams, rytoj prastai gali būti kitam sektoriui“, – kodėl atvyko palaikyti pienininkų, aiškina I. Hofmanas.

Protestuoja ir jaunasis Kaišiadorių r. ūkininkas Povilas Subačius, turintis mišrų ūkį. Jo teigimu, mielai plėstų pienininkystę iki 200 karvių (dabar turi 18), bet matematiniai skaičiavimai skatina nuo to susilaikyti.

Jaunasis Kaišiadorių r. ūkininkas Povilas Subačius pieną parduoda „Pieno žvaigždėms“

„Ūkininkauti pradėjau prieš 3 metus. Mintys labai blogos... Pieno kaina – viena mažiausių Europoje, o pirkėjas moka vieną didžiausių.

Perspektyvas visada matau, nes esu jaunas. Labai noriu didinti bandą iki 200 karvių (dabar turi 18 – red. past.), dirbame kartu su broliu. Turime labai didelių planų, bet nei valstybė, nei kažkas kitas negali sukontroliuoti pieno kainų.

Rinktumės pieną, ši sritis mums patinka, tėvai dirbo, dūšiai malonu. Stengsimės optimistiškai žiūrėti, bet jei skaičiai ir matematika nesutaps, turėsime arba kitą šaką rinktis, arba emigruoti. Toks kelias populiariausias, valdžiai turbūt neaktualu, kad jaunimas išvažiuoja“, – portalui manoūkis.lt sakė jaunasis ūkininkas.

Susirinkę žemdirbiai nesulaukė „Pieno žvaigždžių“ vadovų dėmesio, todėl patys administracijai įteikė kvietimą sėsti prie derybų stalo „Svarbiausia, kad visi susėstų prie derybų stalo. Visi supranta, kaip veikia pieno grandinė“, – pabrėžė I. Hofmanas.

***

Lietuvos pieno gamintojų asociacija savo feisbuko paskyroje pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame Tauragės r. ūkininkai į laukus pasiruošę išpilti apie 30 t pieno.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos