Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Naujos technologijos kuriamos tam, kad padėtų žemdirbiams

Kauno r. Beprasidedantis šių metų žemės ūkio darbų sezonas – neeilinis. Žemdirbiai ir agroverslas jį pasitinka augant trąšų bei energetinių išteklių kainoms. Jau aišku, kad ir karo veiksmai kaimyninėse šalyse turės padarinių visoms Europos rinkoms.

Kita vertus, ES žaliojo kurso strategijos tikslai lieka galioti.

Kaip šiame kontekste dirbsime žemės ūkyje, kovo 1–2 dienomis kalbėta tradicinėse „Agrokoncerno grupės“ konferencijose „Patirtys. Priemonės. Tikslai“, kurios vyko įmonės centrinėje būstinėje Babtuose. Kiti susitikimai su šalies žemdirbiais numatyti Šiauliuose, Panevėžyje ir Plungėje.

Bioversija m7 2024 11 19

Renginį pradėjęs UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys informavo, kad įmonė nutraukia ryšius su agresore Rusija. Šitaip „Agrokoncerno“ įmonių grupė solidarizuojasi su kitomis tarptautinėmis kompanijomis, kurios žengė tokį pat žingsnį. Tačiau E. Šakys patikino, kad visi įmonės įsipareigojimai savo klientams – žemdirbiams – bus vykdomi.

„Galbūt kai kurių trikdžių neišvengsime, bet yra galimybių viską išspręsti, tam dirba specialistai“, – sakė E. Šakys.

UAB „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys sakė, kad konferencija – žinių bagažas, skirtas ūkininkams

Taigi, stabdomi santykiai su „Rostselmash“ technikos gamykla, kuri gamina kombainus, o antrinė jos įmonė gamina traktorius „Versatile“. „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas patikino žemdirbius, kad ši technika toliau bus aptarnaujama, o jos detalės tiekiamos.

Pasak M. Lapatkino, tam pasiruošta. Be to, daug detalių gaminama Europos įmonėse. Kita vertus, karo situacija gali turėti įtakos metalų rinkoms, nes atsisakius rusiško metalo kitose šalyse padidės jo paklausa. Todėl M. Lapatkinas paragino žemdirbius nelaukti darbymečio pradžios ir jau dabar remontuoti turimą techniką, užsakyti reikiamas detales.

„Agrokoncerno technikos“ vadovas pristatė ir šio sezono naujienas. Pernai gauta teisė atstovauti gamintojui „Bednar“: pristatomi diskiniai skutikliai, sėjamosios, galinčios sėti tiesiogiai į nedirbtą žemę. Šį sezoną planuojama gauti ir juostinę sėjamąją, ražienines akėčias, rotorinį mulčerį. Visa minėta technika žemdirbiams bus pristatyta demoturuose ir parodose.

„Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas paragino žemdirbius iš anksto suremontuoti turimą techniką ir užsakyti reikiamas detales

Trąšų efektyvumą galima padidinti

Kaip sakė „Agrokoncerno“ Trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius, geopolitinė situacija keičia ir šią rinką. Aišku, laimėjo tie, kurie pigesnių trąšų įsigijo rudenį.

Trąšų naudojimo pokyčių bus ir dėl ES žaliojo kurso reikalavimų. Pasak A. Sapitavičiaus, reikia didinti trąšų efektyvumą. Pavyzdžiui, azoto naudojimo efektyvumo vidurkis ES siekia 70 proc., o Lietuvoje – apie 60 proc. Tad šioje vietoje dar yra kur dirbti.

Specialistas pabrėžė, kad visuomet reikia skaičiuoti, žinoti, kiek maisto medžiagų iš laukų išnešama su derliumi, kiek jų įnešama ir koks balansas. Tikslūs skaičiai leidžia geriau išnaudoti trąšas.

Pavyzdžiui, „Agrokoncerno“ tyrimo centre „AgroITC“ auginant žieminių kviečių veislių kolekcijas gautas 9,3 t/ha Artist veislės derlingumas, tręšta 200 kg/ha azoto, jo efektyvumas siekė net 87,5 procento. Įmonės gamybiniuose ūkiuose pasiektas 76 proc. N trąšų efektyvumas, o minėtos veislės grūdų derlius buvo 7,4 t/ha.

Pasak A. Sapitavičiaus, azoto trąšų efektyvumą sudaro du dalykai: įsisavinimo didinimas ir nuostolių mažinimas. To pasiekiama įgyvendinant visą auginimo technologiją, kuri prasideda nuo dirvų agrocheminių tyrimų.

Specialistas pabrėžė ir augalų šaknų išsivystymo svarbą, nes tik vešlios šaknys pajėgios įsisavinti maksimalų maisto medžiagų kiekį. Būtent į visus aspektus atsižvelgiant „AgroITC“ specialistų komanda ir kuria augalų priežiūros technologijas, kurių laikantis pasiekiami norimi rezultatai.

Mokslo tyrimais pagrįstos rekomendacijos

Konferencijoje visi specialistai pabrėžė, kad pagrindinis „Agrokoncerno“ įmonių grupės tikslas – dalytis su žemdirbiais per daugelį metų įgytomis žiniomis, Inovacijų ir tyrimų centre „Agro ITC“ atliekamų mokslo tyrimų rezultatais bei rekomendacijomis, didinančiais konkurencingumą.

Praėjusį sezoną „Agro ITC“ 5 ha plote atlikta tyrimų su 44 skirtingomis žieminių ir 26 vasarinių augalų veislėmis, daugiau kaip 47 išskirtinėmis augalų auginimo technologijomis, net 123 efektyviais augalų apsaugos ir 106 tręšimo sprendimais skirtinguose augaluose. Auginimo technologijos tirtos ne tik mažuose laukeliuose, bet ir „Agrokoncerno“ grupės ūkio laukuose.

„Remiantis gautais tiksliųjų lauko tyrimų ir „Agro ITC“ laboratorijos analizių rezultatais pateikiami patikrinti veislių, tręšimo, augalų apsaugos sprendimai, padedantys žemdirbiams ūkininkauti efektyviau ir tvariau, – sakė „Agrokoncerno“ Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius.

Jis pridūrė, kad šiemet tikimasi gauti GEP (Geros eksperimentinės praktikos) sertifikatą, o tai reiškia, kad „Agro ITC“ taps viešai pripažinta bandymų institucija.

Visi „Agro ITC“ atliktų tyrimų rezultatai pateikti leidinyje, kurį gavo kiekvienas konferencijos dalyvis.

„Agrokoncerno“ Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius pabrėžė, kad remiantis gautais tiksliųjų lauko tyrimų ir „Agro ITC“ laboratorijos analizių rezultatais pateikiami patikrinti veislių, tręšimo, augalų apsaugos sprendimai, padedantys žemdirbiams ūkininkauti efektyviau ir tvariau

Link tvarumo

Konferencijoje kai kurių „Agro ITC“ atliktų tyrimų rezultatai, kurie padeda siekti tvarumo augalų apsaugos ir kitose augalininkystės srityse, pristatyti išsamiau.

Kaip sakė Sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis, pernai vasarinių miežių pasėlyje išbandytas sprendimas, kai jų sėklos buvo beicuotos Kinto plus ir fungicidiniu beicu Systiva. Daugiau fungicidų miežių pasėlyje nenaudota.

Gauti geri rezultatai, nes miežiai buvo apsaugoti nuo tinkliškosios dryžligės ir ramuliarijos, smulkiųjų rūdžių. Taigi, Systiva naudojimas – galimybė praleisti pirmąjį pasėlių purškimą fungicidu.

„Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų vadybininkė Liveta Budreckytė pristatė kelių „Agro ITC“ atliktų fungicidų tyrimų rezultatus ir rekomendacijas. Pavyzdžiui, auginant žieminius kviečius tirti produktai, skirti pirmajam purškimui. Didžiausią derliaus priedą (0,92 t/ha), nustebinusį net įmonės agronomus, lėmė naudojami fungicidai Revystar XL Pack.

Kitame bandyme, kur tirti antrajam kviečių purškimui skirti fungicidai, vėlgi didžiausias derliaus priedas – 0,89 t/ha – gautas Artist veislės kviečiuose panaudojus Revystar XL Pack fungicidus.

L. Budreckytė atkreipė dėmesį, kad minėtus fungicidus žieminių kviečių pasėlyje rekomenduojama panaudoti vieną kartą – arba pirmajam, arba antrajam purškimui. Tinka ir vasarinių kviečių apsaugai.

Inovacijų ir tyrimų centro vadovė dr. Eglė Petraitienė išsamiai supažindino su rapsų pasėlių liga verticilioze ir apsaugos nuo jos būdais. Kasmet atliekami rapsų veislių vertinimai dėl verticiliozės poveikio, nes skirtingos veislės reaguoja nevienodai. Tirtas ir biologinis preparatas, kuris mažino ligos išplitimą ir intensyvumą.

Kalbėdamas apie tvarumą pesticidų srityje, A. Radzevičius atkreipė dėmesį į piktžolių atsparumo vystymąsi kai kurių cheminių grupių herbicidų veikliosioms medžiagoms. Kai kurių grupių veikliosioms medžiagoms piktžolės tampa atsparios palyginti greitai, o kitoms lėtai. Todėl A. Radzevičius patarė sėjomainos rotacijoje kaitalioti skirtingas veikliąsias medžiagas, tai padės efektyviau mažinti pasėlių piktžolėtumą.

Pernai „Agrokoncernas“ pradėjo naują projektą auginant vasarinius rapsus, skirtų baltymams gaminti. Atrinktos kelios vasarinių rapsų veislės, kurios tam labiausiai tinka: Ciclus CL, INV 120 CL, Mirakel. Supirkti šių veislių rapsai bus tiekiami Prancūzijos įmonei, kuri išgaus baltymus. Bus mokamas +10 Eur/t kainos priedas.

Pasak M. Žemaičio, tvarumą skatina ir „Limagrain“ selekcijos kukurūzų veislės, nes jos pasižymi geresniu virškinamumu, mažesniu pašarų suvartojimu. Tik šios selekcijos hibridus naudojo „Agrokoncerno“ grupės ūkiai.

Kalbėdami apie praėjusias metais atliktų bandymų, ištirtų veislių rezultatus, „Agrokoncerno“ specialistai pabrėžė, jog visos sukurtos technologijos skirtos tam, kad ūkiai jomis naudotųsi ir pasiektų užsibrėžtus tikslus. Tačiau tą galima padaryti tik tuomet, kai įgyvendinami visi technologijų komponentai.

„Norime, kad technologijos būtų prieinamos ne tik dideliems, bet ir vidutiniams ūkiams. Siekiame suteikti klientams žinias apie tai, kaip moksliniais tyrimais pagrįstų duomenų, naujausių tendencijų, pažangių technologijų ir sprendimų taikymas praktikoje leidžia pasiekti ambicingus tikslus, einant moderniosios ir tikslios žemdirbystės link“, – sakė A. Radzevičius.

Einant tiksliosios žemdirbystės keliu įmonė skiria dėmesio tam naudingiems įrankiams: tobulina pernai įsigytą ūkio valdymo programą „Agrosmart“, kuria laukų žemėlapius, siekdama sudaryti tręšimo planus. Be to, šiemet šalyje dirbs 18 „TopCon“ sensorių, skirtų tręšimams valdyti.

Parengta: bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.