Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
„Metų ūkis 2019“ šventėje – pagarba geriausiems ir aštri kritika valdžiai

Kaunas. Šiandien pagerbti ir apdovanoti geriausi šių metų šalies ūkininkai – tradiciškai Girstučio kultūros ir sporto centre įvyko Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) organizuoto konkurso „Metų ūkis 2019“ rezultatų aptarimo renginys.

Šiemet Ūkininkų sąjunga minėjo 100-metį nuo įkūrimo, 30-metį nuo atkūrimo, o konkursas „Metų ūkis“ įvyko 26 kartą. Tad jau gerą ketvirtį amžiaus LŪS organizuojamas konkursas prisideda prie šalies žemės ūkio tobulinimo.

Konkursas per visus metus išlaikė savo esminius principus: pastebėti tuos, kurie pastaraisiais metais yra padarę didžiausią ūkio vystymosi pažangą. Jo tikslas – skatinti žemdirbius pažangiau ūkininkauti, siekti gamybos efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, geriau ir gražiau tvarkytis savo ūkyje, išaiškinti geriausius savivaldybėje.

Bioversija m7 2024 11 19

Į Girstučio kultūros ir sporto centrą susirinko šių metų geriausi ūkininkai iš visos Lietuvos. Juos pagerbti atvyko gausus būrys konkurso rėmėjų, respublikinės bei rajoninės valdžios atstovų.

Konkurse iš viso dalyvavo 420 ūkių. Iš jų išrinkti 116 nugalėtojų iš 39 savivaldybių

Pirmiausiai – aštrūs žodžiai valdžios adresu

Į ūkininkų pagerbimo šventę šįkart atvažiavo nemažai aukštų valdžios atstovų: europarlamentaras Bronis Ropė, Premjero patarėja Leokadija Počikovska, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, parlamentarai Rimantė Šalaševičiūtė, Rasa Petrauskienė, Aurimas Gaidžiūnas, žemės ūkio ministras Andrius Palionis ir kt.

Todėl renginyje buvo gera proga dar kartą viešai, girdint valdžios atstovams išsakyti šalies ūkininkų problemas, nuoskaudas, kritiką ir lūkesčius. Valdžios adresu aštrių žodžių, kuriuos savo kalboje rėžė LŪS pirmininkas Jonas Talmantas, buvo kaip niekada daug.

„Kantrūs ir pasyvūs buvome ilgai. Susitaikydavome su kiekvienu nauju mokesčiu. Gerovę Lietuvoje kuriame jau 30 metų, bet vis kiti kūrėjai ją kuria savaip... Žemės ūkio atžvilgiu vykdoma puolimo politika peržengia jau visas žemdirbių kantrybės ribas. Gana į mus valytis kojas“, - tai tik nedidelė ištrauka iš LŪS pirmininko pasisakymo, kurį salė vis nutraukdavo plojimais.

Pasak J. Talmanto, šiandien laimėtojai yra ne tik „Metų ūkio 2019“ prizininkai, bet ir visi šalies žemdirbiai, išgyvenę pastaruosius ypač sudėtingus trejus metus. Tačiau toliau taikstytis su vis naujais mokesčiais ir žemės ūkio žlugdymu jau nebeįmanoma. Todėl prieš kelias savaites ūkininkai pradėjo tylią „Žaliųjų kryžių“ protesto akciją. Ir tai leido atkreipti visuomenės dėmesį į žemdirbius ir jų bėdas. Be to, ši akcija buria draugėn ir vienija pačius ūkininkus.

LŪS vadovas paskelbė, kad protesto tęsinys organizuojamas lapkričio 26-ąją, kai rajonuose turi įvykti traktorių akcija – kolonos važiuos pagrindinėmis rajono centrų gatvėmis. Jeigu ir to nepakaks, ūkininkai tikisi visuotinio supratimo, kai gruodį susirinks į sostinę...

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas (centre) valdžios atstovams įteikė Lietuvos ūkininkų užaugintos ir iškeptos duonos kepalus

Apdovanojimai ir padėkos

Po kritikos strėlių valdžiai tęsėsi šventinė konkurso „Metų ūkis 2019“ apdovanojimų dalis.

Europarlamentaras B. Ropė įteikė dovaną ir į ekskursiją Europos Parlamente pakvietė jauniausius  konkurso prizininkus Druskininkų sav. II vietos laimėtojus brolius Vaidotą, Justiną ir Julių Pilvelius.

Europos Parlamento nario Juozo Oleko vardu jo padėjėja Orinta Leiputė apdovanojo Kauno r. II vietos laimėtojus – Virginijaus Grumado ir Eitvydo Jagėlos ūkį bei III vietos laimėtoją Daivą Šinkevičienę.

Premjero padėkos raštus jo patarėja L. Počikovska įteikė Ignalinos r. I vietos laimėtojui Zenonui Rubinui, Varėnos r. I vietos laimėtojams Dalijai, Stasiu ir Mariui Barkauskams, Vilkaviškio r. I vietos laimėtojui Algirdui Pilipavičiui.

KRK pirmininkas A. Stančikas teigė, jog šio komiteto nariai, bandydami stoti žemdirbių pusėn, dažnai Seime atsiduria „tarp kūjo ir priekalo, kai muša ir savi, ir svetimi“. KRK padėkos raštus jis įteikė Anykščių r. I vietos laimėtojams Rimai ir Valentui Gudėnams, Kaišiadorių r. I vietos laimėtojams Danutei ir Gediminui Pašvenskams bei Kauno r. I vietos laimėtojams Raudonių ir Paurų ūkiui.

Žemės ūkio ministras A. Palionis, prieš įteikdamas Žemės ūkio ministerijos padėkas ir dovanas, irgi pripažino, jog šiandien žemdirbiams neramios dienos, kovojant dėl savo teisių.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis į „Metų ūkio 2019“ nugalėtojų šventę atvyko taip pat su dovanomis

„Gaila, kad vartotojai pamiršo svarbiausią dalyką – būtent nuo žemės ūkio priklauso, ar turėsime sveiko ir kokybiško maisto“, - sakė A. Palionis, pridurdamas, kad jis palaiko „Žaliųjų kryžių“ akciją. Tačiau jis teigė, visiškai nepritariantis žemdirbių rengiamam išvažiavimui su traktoriais į gatves. Pasak žemės ūkio ministro, jau ir dabar aiškėja, kad žemės ūkiui akcizai, kiti mokesčiai didės nedaug. Po tokių žodžių jis sulaukė replikų iš salės: „o kiek didės pieno, mėsos supirkimo kainos?“.

Žemės ūkio ministras ŽŪM dovanas įteikė 4 ūkiams: Aldonai Baldišienei iš Šilutės r., Vaidotui Pilveliui iš Druskininkų sav., Romaldui Gaidamavičiui iš Ignalinos r. bei Kasiai ir Zbignevui Jankunams iš Širvintų r.

Konkurso „Metų ūkis 2019“ visiems I-III vietos laimėtojams buvo įteikti atminimo prizai, simbolizuojantys „ūkininko darbą, kai sugebama dirbti visa apimančiame chaoso fone“.

Visiems prizininkams taip pat įteiktos konkurso rėmėjų - UAB „Biržų žemtiekimas“ ir UAB „Agrochema“ dovanos. O sveikintojų su gėlėmis ir iš rajonų atvežtomis dovanomis buvo nesuskaičiuojama gausybė.

Dalyvavo ne visi rajonai

Konkursas organizuojamas remiantis patvirtintais konkurso nuostatais ir laimėtojais kasmet tampa labai įvairaus dydžio gyvybingi, tvarūs, pažangūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai, o konkurso dalyviai dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros priemonių 2014-2020 m. programos priemonėse, modernizuoja savo ūkius Europos Sąjungos paramos lėšomis ir nuolat ieško inovatyvių sprendimų, norėdami išsilaikyti besikeičiančios rinkos ir klimato sąlygomis.

Konkurso vertinimo komisijos rajonuose yra sudaromos iš savivaldybės konkurso organizatorių: LŪS rajono skyriaus, LŽŪKT rajono biuro, rajono žemės ūkio skyriaus atstovų, kitų žemdirbiškų organizacijų atstovų, pasikviečiant praėjusių metų konkurso laimėtojus - ūkininkus, spaudos atstovus ir rėmėjus.

LŪS sprendimu konkursas gali būti organizuojamas visose Lietuvos savivaldybėse, tačiau į Respublikinę apdovanojimo šventę kviečiami tik dirbančių ir veiklą vykdančių rajoninių ūkininkų sąjungų laimėtojai. Galbūt dėl to tose savivaldybėse, kur nėra LŪS skyriaus-nario, konkursas neberengiamas, o jeigu ir rengiamas, savo duomenų Sąjungai savivaldybė nepateikia. Aišku, pasitaiko ir viena kita savivaldybė, kurioje pats ūkininkų sąjungos skyrius nusprendžia nerengti konkurso. Šiemet tokios buvo Radviliškio ir Utenos savivaldybės. Radviliškio rajono ūkininkų sąjunga dar tik šiemet pavasarį įstojo į LŪS gretas, o uteniškiai, apimti pasyvumo, nusprendė konkurso nerengti.

Lietuvos ūkininkų sąjunga dabar vienija 41 rajoninį skyrių. Konkurse iš viso dalyvavo 420 ūkių. Iš jų išrinkti 116 nugalėtojų iš 39 savivaldybių: 39 – pirmos vietos, 39 – antros ir 38 – trečios vietos laureatai. Vyriausias konkurso nugalėtojas – 72 metų Romaldas Gaidamavičius, mišriame ekologiniame ūkyje ūkininkaujantis Ignalinos rajono savivaldybėje kartu su dviem sūnumis Tomu ir Virgilijumi. 

Jauniausias laureatas – 25 metų Vaidotas Pilvelis iš Druskininkų savivaldybės, kur ūkininkauja kartu su broliais Justinu ir Julijumi, puoselėja mėsinių gyvulių ūkį, laiko 120 galvijų.

Konkurso nugalėtojų išsilavinimas irgi įvairus: 46 nurodė turintys aukštąjį, 30 – aukštesnįjį ir 37 – specialųjį vidurinį išsilavinimą.

Spalvingi savo specializacija

Ūkiai šiemet ypatingai spalvingi savo specializacija. Tarp nugalėtojų tradiciškai vyrauja augalininkystės ūkiai – jų yra 56, tačiau tai ne vien javų augintojai. Tarp jų – 7 uogininkystės, 4 daržininkystės, 2 sodininkystės ir 2 gėlininkystės ūkiai.

Gyvulininkystės specializaciją nurodė 28 ūkiai – čia yra ir pieno ūkių, ir mėsinių galvijų augintojų, taip pat 5 bitininkai. Eglė ir Laimis Beinoraičiai, ūkininkaujantys Pasvalio rajone, laiko net 500 bičių šeimų.

Mišrius ūkius puoselėja 33 konkurso nugalėtojai, tarp jų ir paukščių laikytojai, ir arklių savininkai, avių augintojai, netgi žuvininkystės kryptį vystantis ūkis. Štai Anykščių rajono III vietos laimėtojas Arvydas Pasmokis savo ūkyje laiko 27 Lietuvos sunkiųjų veislės arklius. Ignalinos rajono I vietos laimėtojas Zenonas Rubinas ūkyje, be pieninių karvių, dar augina kelis šimtus kalakutų, petardų.  O Skuodo rajono I vietos nugalėtojai Odinai laiko 600 avių.

Geriausius ūkius apdovanojo ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas (kairėje)

Didžiausią žemės plotą dirba pirmos vietos nugalėtojai, Jurbarko rajono savivaldybės ūkininkai Lidija ir Donatas Simanavičiai – 991 hektarą, iš kurių yra pusė nuomojamos žemės. Mažiausiai pagal plotą dirba Anykščių rajono ūkininkai Ingrida ir Mindaugas Baurai, net hektaro nesiekiančiame ūkyje auginantys gėles ir dekoratyvinius augalus. Nugalėtojų vidutinis ūkis pagal dirbamos žemės plotą, atmetus didžiausią ir mažiausią, šiemet yra 165 hektarai.

Ekologiniais savo ūkius anketose įvardijo 12 ūkininkų, tačiau „Ekoagros“ tarp nugalėtojų atpažino 25 savo pareiškėjus: 20 ekologinių ūkių ir 5 nacionalinės kokybės produktų augintojus.

Perdirbimu užsiimantys anketose nurodė du ūkiai. Tai – Širvintų rajono savivaldybėje triūsiantys Kasia ir Zbignevas Jankunai, gaminantys labai skanius sūrius, bei Šilalės rajono ūkininkai Ona ir Gedeminas Sungailai, kurie ūkininkauja 22 ha plote, augina spelta kviečius, šilauoges, braškes, smidrus ir patys gamina miltus, makaronus, verda uogienes.

Apdovanojami Šiaulių apskrities rajonų geriausieji ūkininkai

Konkurso „Metų ūkis“ dalyviai ir nugalėtojai rodo: akivaizdu, jog ateityje turi šansų išlikti tik ekonomiškai stiprūs, taupiai ir efektyviai išnaudojantys energetinius resursus, įdarbinę naujausias technologijas. Visai nesvarbu stambus, vidutinis ar smulkus tai būtų ūkis, svarbiausia – sumanus.

MŪ inf.

ŠVENTĖS NUOTRAUKŲ GALERIJA

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos