Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Renginiai
Limuzinų augintojams – tarptautinis pripažinimas

Paryžius. Lietuvos ekologiškų mėsinių galvijų augintojų asociacija (EMGAA) šiais metais gavo kvietimą prisijungti prie 29 Europos šalių limuzinų augintojus vienijančios EUROLIM federacijos. Į veiklą iškart įsitraukė EMGAA direktorius dr. Arūnas Rutkauskas.

Limuzinų veislės galvijų augintojas ir veterinarijos gydytojas A. Rutkauskas dalyvavo EUROLIM priklausiančių asociacijų susitikime Tarptautinėje žemės ūkio parodoje „SIA 2023“ (pranc. Salon international de agriculture), kuri vyko Paryžiuje. O Prancūzijos limuzinų asociacija pakvietė jį stebėti šios veislės galvijų vertinimą.

„Nors limuzinų veislės galvijai kilę iš Prancūzijos Limožo apylinkių, tačiau kryptingas kitų šalių veisėjų darbas leido jiems pasivyti ilgametes tradicijas turinčius veislės šeimininkus. Akcentuota, kad labai svarbu išlaikyti veislės grynumą“, – įspūdžiais dalijasi A. Rutkauskas.

Bioversija 2024 08 19 m7

Pavyzdžiui, Čekijoje, pasak jo, kiekvienam limuzinų galvijui, kuris įrašomas į Kilmės knygą, atliekami genetiniai tėvystę patvirtinantys DNR tyrimai. Kitose šalyse jie atliekami tik buliams arba pasirinktinai ir telyčioms. Jungtinėje Karalystėje veisiami ir juodi limuzinų veislės galvijai, tačiau jie įtraukiami į šalies Kilmės knygą, nors jų ir mažėja.

„Visų šalių atstovai išreiškė susirūpinimą aukštais žaliojo kurso reikalavimais. Airijos atstovai pristatė naujausius limuzinų veislės galvijų tyrimus, kurių rezultatai patvirtino, kad jie yra vieni iš efektyviausių mėsinių galvijų, ir tas efektyvumas leidžia sumažinti anglies poveikį“, – kalbėjo A. Rutkauskas.  

Limuzinų augintojas ir EMGAA direktorius Arūnas Rutkauskas dalyvaus tarptautinės federacijos  veikloje

Siekiant spręsti bendras problemas ne tik šalies, bet ir Europos lygmeniu, sudarytos keturios EUROLIM darbo grupės.

„Jų tikslai – apibendrinti šalyse naudojamų duomenų formatus ir standartus, ateityje naudoti visų EUROLIM šalių sukauptus duomenis; apibendrinti sukauptus genominius tyrimus, juos naudoti veislės gerinimui ir ligų atsparumui didinti ir pan., kas padėtų toliau tobulinti veislę. Viena grupė sieks peržiūrėti Europos Bendrijoje naudojamus veislininkystės teisės aktus, jų pritaikomumą žaliojo kurso reikalavimams. Numatyta galimybė kreiptis į Europos Parlamentą, siekiant užtikrinti ūkių išgyvenamumą ir selekcinio darbo tęstinumo užtikrinimą“, – apie Europos limuzinų veisėjų planus pasakoja EMGAA direktorius, įtrauktas į dviejų darbo grupių sudėtį.

Prancūzijos limuzinų veislės galvijų augintojų asociacijos kvietimu A. Rutkauskas SIA parodoje stebėjo karvių, skirtų produkcijai, aukcioną. Jame restoranai ir skerdyklos varžėsi dėl galimybės įsigyti atrinktas karves, kurių kainos siekė 8–9 tūkst. Eur. 

Kitą dieną augintojai pristatė atrinktus limuzinus atskirose amžiaus ir lyčių grupėse: karvės 3 metų 8 mėn.–4 metų 8 mėn. grupėje, vyresnės nei 4 metai ir 8 mėn., telyčios iki 32 mėn. amžiaus.

Parodos čempionu tapo bulius Onyx. „Iš tiesų įspūdingai atrodė 1 510 kg svėręs veisėjo Gaec‘o Lebourg‘o (Gaeko Leburo) užaugintas galvijas, – sakė A. Rutkauskas. – Ir buvo labai smagu stebėti, kaip vakaro šventėje savo augintinių pasiekimais džiaugiasi veisėjai, jų šeimų nariai, susirinkę maži ir dideli limuzinų augintojai.“

Parodos čempionas bulius Onyx

Nuo 2011 m. su Prancūzijos genetikos įmone „Interlim“ (specializuojasi limuzinų veislininkystėje) ir Lano (Lanaud) kontrolinio auginimo stotimi bendraujanti EMGAA iš parodos dalyvių ir kitų ūkių į Lietuvą yra importavusi ne vieną dešimtį limuzinų veislės galvijų.

„Tokios kelionės į parodas, kitus renginius tik sutvirtina bendradarbiavimo ryšius“, – teigia LSMU Veterinarijos akademijos Stambiųjų gyvūnų klinikos vadovas.

SIA parodoje gyvūnams skirtas atskiras paviljonas. „Jų gausos gali pavydėti bet kuri kitos šalies paroda. Vietinių veislių gausa Prancūzija nenusileidžia nė vienai šaliai“, – gyrė parodą A. Rutkauskas.

Atskirų gyvūnų rūšių (avių, ožkų, kiaulių, pieninių ir mėsinių galvijų, arklių) veisles SIA parodoje pristatė ne tik augintojų asociacijos, bet ir žemės ūkio mokyklos, kurių mokiniai parodoje palaiko tvarką, padeda šerti, prižiūrėti, vedžioti gyvūnus ir varžosi tarp savo regionų.

Anot A. Rutkausko, parodos dalyviai inovatyviai pristato žemės ūkio gamybą, jos reikšmę miestui, regionui ir šalies ekonomikai. Mažieji parodos lankytojai sulaukia įvairių edukacijų: degustacijų, kepinių gamybos, piešimo, drąsiausieji gali pamelžti dirbtinę karvę ar paglostyti ir pakinkyti arklius.

„SIA parodoje neužtenka vienos dienos aplankyti visų paviljonų – akys raibo nuo kiekvieno regiono specifikos: pradedant maisto produktais, sėklomis ir drabužiais, baigiant gyvūnais“, – reziumavo EMGAA direktorius.

Autorius: manoūkis.lt
    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos