Kauno r. Ūkininkus ir bendroves, pasirinkusius gyvulininkystės kryptį ir pašarams auginančius kukurūzus, besidominčius galingomis mašinomis, naujausiomis technologijomis, pasidalyti patirtimi pakvietė „Lytagra". Kauno rajone, Bernatonyse surengta kukurūzų lauko diena.
Bendrovė dirba 3200 ha, sėja tradicinius augalus: žieminius ir vasarinius kviečius, žieminius rapsus, liucernas. Šiemet augino gerokai daugiau negu įprastai - 680 ha ‑kukurūzų. Ploto padidinimas pasiteisino, kadangi šių augalų derlingumas šiemet mažesnis.
Anot bendrovės direktoriaus Viliaus Viskonto, pašarus 3400 galvijų gaminti pradedama nuo gegužės vidurio ir jie ruošiami iki ...užsninga. Šįkart susirinkusiems parodyta, ką ir kaip galima pagaminti iš kukurūzų. Bendrovė naudoja tris paruošimo technologijas: susmulkintus slegia tranšėjoje, gamina grūdainį ir saugojo jį plastiko rankovėse arba kukurūzų grūdus laiko sandėliuose.
Vis dažniau Lietuvoje kukurūzai auginami ir žaliajai masei, ir grūdams
Anot renginio organizatorių, kukurūzai reikalauja rūpestingos priežiūros. Dirvą bendrovė jiems ruošia tradiciniu būdu, ją išlygina, sėklas sėja 5 cm gylyje. Pasirinktos prancūziškos veislės užaugina 45-50 t/ha žaliosios masės, subrandina 11-12 t/ha grūdų.
Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Agronomijos fakulteto docentas Vytautas Liakas abejojo, ar tarp susirinkusių yra kukurūzų auginimo naujokų. „Lytagra" kukurūzus augina jau seniai ir yra sukaupusi daug patirties. „Mes, ASU mokslininkai, patys čia mokėmės, kaip auginti kukurūzus ir tik tuomet rengiame patarimus", ‑ sakė V. Liakas.
ASU mokslininkas Vytautas Liakas teigia, kad labiausiai kukurūzų derlingumui kenkia suspaustos dirvos
Docento žodžiais, kukurūzai nemėgta suspaustų dirvožemių. „Šiemet šalyje matėme ir tokių plotų, kad teko gerokai pasukti galvą, norint atspėti, kas juose auga :kukurūzai ar jukos. Reiklūs cinkui, be šio elemento kukurūzų išauginti beveik neįmanoma, nemažai įtakos turi ir boras. Pažiūrėjus į burbuolę matosi, kad ji apsivaisinusi iki galo, sveika. Problemų iškils tik nuėmus derlių, ten, kur pravažiavo traktorius, dirvožemis suspaustas, reikės parinkti tokią žemės dirbimo technologiją, kuri žemę išpurentų ir pakeltų, kad augalams, pasėtiems po kukurūzų, nebūtų diskomforto", ‑ pabrėžė ASU mokslininkas.
Susirinkusiems pademonstruota galinga kukurūzų nuėmimo technika
Iš įvairių šalies kampelių atvykusiems ūkininkams kukurūzų lauke pristatytos pačios galingiausios šių augalų nuėmimo ir transportavimo mašinos: du savaeigiai smulkintuvai New Holland ir Krone, priekabos Fliegel, kombainas su kukurūzų burbuolių skabykle, žemės dirbimo technika: New Holland traktoriai su Horsch skutikais.
„Būtent Horsch Tiger MT padargai garantuoja geriausią darbo kokybę ariant kukurūzieną, nes patikimai susmulkina derliaus likučius, gerai sutrupina ir išpurena dirvą iki 35 cm gylio", ‑ teigė AB „Lytagra" komercijos direktorius Ugnius Stančiauskas.
Grįžus iš laukų susirinkusiems į bendrovės gamybinę bazę parodytas antrasis kukurūzų kelio iki fermų etapas: grūdų valymas, džiovinimas ir sandėliavimo bei grūdainio gamybos procesas. Stebėtas traiškytuvo, kuris atlieka kimšimo funkciją į rankoves, darbas, domėtasi jo galingumu ir privalumais.
Pagamintas grūdainis saugomas plastiko rankovėse
Didžiulio susidomėjimo sulaukė galingiausio frontalinio krautuvo JCB Farm Master 435S darbas siloso tranšėjoje. „Šie krautuvai vis populiaresni šalies rinkoje, nes su dviem ar trimis mažais krautuvėliais ūkyje išsiversti neįmanoma, reikalinga galinga mašina, savo svoriu galinti gerai suslėgti ir išlyginti kukurūzų masę tranšėjoje", - pastebėjo U. Stančiauskas.
JCB Farm Master 435S - patikimas pagalbininkas tranšėjoje
Ne mažesnio smalsumo vedami, vienodais kombinezonais apsirengę, lauko dienos dalyviai suko į fermas. Vienoje iš jų dirba net trys Lely Astronaut A4 melžimo robotai, mėšlo valymo robotas Discovery ir pašarų stūmimo robotas Juno.
Į fermas lankytojai įleidžiami tik su specialia apranga ir apavu
„Tai tikrai gera investicija, nes išvengiama daugybės problemų: anksčiau pastebimos ligos, rujos pradžia, žinomas tikslus primelžiamo pieno kiekis. Ne mažiau svarbus ir žmogiškasis faktorius - vienas robotas gali pamelžti iki 65 karvių", -‑ teigė U. Stančiauskas.
Šiuo metu vienoje bendrovės fermoje vyksta rekonstrukcijos darbai, joje pavasarį bus įrengti dar šeši robotai.
„Tai jau antras kartas, kai dalyvauju šios bendrovės organizuojamuose renginiuose, šįkart su jos veikla susipažinau giliau ir plačiau. Vasarą buvo demonstruojami javų kombainai ir kūlimo procesas, o dabar pamačiau, kaip atrodo didelis gyvulininkystės ūkis. Didžiausią įspūdį paliko kukurūzai -tai augalai, kurių savo ūkyje nesame turėję. Tačiau ateityje galbūt auginsime. Mes galvijų nelaikome, tačiau auginti kukurūzus grūdams man pasirodė patrauklu. Buvo naudinga sužinoti, kaip jie auginami, kokios veislės labiausiai pasiteisina šalyje, koks derlingumas, kaip apdorojimas, kokios realizavimo galimybės. Man patinka domėtis naujais dalykais, iš renginių stengiuosi kuo daugiau žinių parsivežti į ūkį ir pati tobulėti augti bei ieškoti naujų tendencijų", ‑ kukurūzų laiko dienos įspūdžiais dalijosi Kaišiadorių rajono ūkininkė Jolanta Kelpšaitė.
Tomas Ambroza iš Pagėgių savivaldybės taip pat nesigalėjo atvykęs į „Lytagros" organizuotą renginį. Mišraus ūkio savininkas dirba daugiau kaip 1000 ha, laiko 1000 galvijų, iš jų 300 - melžiamos karvės. „Kažko netikėto nebuvo, pateiktą informaciją buvome gavę anksčiau. Tačiau visuomet įdomu pasižiūrėti iš arčiau. Šiuo metu į rinką ateina melžimo robotai, manau, ateitis priklauso jiems, nes kaime darbo jėgos mažėja. Ūkyje jau naudoju veršelių girdymo robotą. Jei modernizuojamas Bernatonių ŽŪB fermas būčiau apžiūrėjęs anksčiau, tikriausiai būtų kilę įvairių minčių. Tačiau prieš pora metų ūkyje sumontavome naują eglutės tipo melžimo aikštelę, dabar pasirinkimo nebėra, pinigai investuoti, reikia palaukti, kol investicijas atsipirks ir tik tuomet galvoti apie naujus projektus. Kita vertus, susilaikyti nuo permainų ragina ir kritusios pieno, mėsos ir grūdų supirkimo kainos", ‑ teigia T. Ambroza.
Pagėgių savivaldybės ūkininkas Tomas Ambroza nesigailėjo atvykęs į Bernatonių ŽŪB
Jaunasis ūkininkas dalyvavo žemės ūkio parodoje Hanoveryje, todėl sako, kad „Lytagrai" technikos srityje jo nustebinti nepavyko. „Žinoma, parodų ekspozicijose techniką matome nublizgintą, o lauko dienose - dirbančią realiomis sąlygomis. Ūkininkai dabar aklai neperka, pirmiausiai apžiūri, išbando, įvertina ir tik tuomet renkasi. Lauko dienos ir suteikia tokią galimybę", ‑ mano ūkininkas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)