Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Renginiai
Kodėl reikia mokėti mokesčius už vilkų papjautas avis?

Radviliškis. Avių augintojai šiais metais sulaukė mokesčių inspektorių dėmesio – pokalbio VMI kvietė 121 ūkininką, savo poreikiams paskerdusį daugiau kaip 50 avių.

Dėl šios priežasties Avių augintojų asociacija ir UAB „Šeduvos avininkystė“ į seminarą pasikvietė Valstybinės mokesčių inspekcijos specialisčių. Kodėl kilo toks susidomėjimas avių augintojais, paaiškino Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Danutė Kulikauskienė ir Mokestinių prievolių departamento gyventojų skyriaus patarėja Žydra Baliutienė.

VMI pastaraisiais metais, kaip vieną iš prioritetinių sričių, kuriose gali būti neteisingai deklaruojamos pajamos, pasirinko mėsos gamintojus, nes pastebėta, kad ne tik avių, bet ir galvijų augintojai nurodo neadekvačiai didelius kiekius mėsos, suvartotos savo reikmėms. Todėl, teigė D. Kulikauskienė, VMI ir susidomėjo, ar teisingai vykdomos mokestinės prievolės, jeigu nurodyta, kad saviems poreikiams per metus suvartota 50 ar net 100 avių.

Bioversija m7 2024 11 19

Avių augintojai seminare aiškinosi mokesčių, už savo reikmėms sunaudotus gyvulius, subtilybes

Po pokalbių su mokesčių administratoriais avių augintojai tikslino GPM deklaracijas (deklaruotas pajamas už parduotą skerdieną), taip pat ir PVM deklaracijas. Pasak Šiaulių AVMI atstovių, po kiekvieno pokalbio vidutiniškai į valstybės biudžetą buvo sugrąžinta papildomai po tūkstantį eurų mokesčių. „Tai rodo, kad klaidų deklaracijose nebuvo išvengta, tačiau mūsų tikslas ir buvo padėti jums tas klaidas ištaisyti“, - teigė D. Kulikauskienė. Tas 121 avių augintojas, pakviestas pokalbio į VMI, šiemet, palyginti su praėjusiais metais, sumokėjo 230 tūkst. Eur daugiau mokesčių.

Ž. Baliutienė patikslino, kad privatūs poreikiai - tai suvartotas gyvulys ir jo produkcija savo šeimos, jos narių reikmėms, darbuotojų maitinimui, kai kas deklaruoja, kad mėsa sunaudota šunims šerti ir VMI pripažįsta, kad tai privatūs poreikiai. Savo reikmėms suvartotą skerdeną, gyvulių produkciją reikia deklaruoti PVM deklaracijoje ir sumokėti apskaičiuotą PVM mokestį, taip pat ir 10 proc. GPM mokestį.

Šiaulių AVMI Mokestinių prievolių departamento gyventojų skyriaus patarėja Žydra Baliutienė (kairėje) ir Kontrolės departamento direktorė Danutė Kulikauskienė akcentavo ūkininkų padarytas klaidas deklaracijose

VMI atstovės iš ūkininkų išgirdo, kad Ūkinių gyvūnų registras turi tam tikrų ribojimų, taip pat ir veterinariniai reikalavimai ne visada leidžia teisingai nurodyti tikrąją skerdimo priežastį, pavyzdžiui, jeigu avis buvo pavogta ar papjauta vilkų. Todėl ir vilkų sudraskytos avys dažniausiai yra nurašomos kaip sunaudotos privatiems poreikiams. Augintojai mokesčių specialistėms pasakojo, kad kiekvieną rudenį atgal į tvartą parsiveža mažiau avių, negu jų išvežė pavasarį, o kur jos dingsta, niekas nežino. Tačiau ir už tokias dvikojų ar keturkojų vagių nuneštas avis tenka susimokėti dar 31 proc. mokesčių.

Visi – tiek VMI atstovės, tiek avių augintojai sutarė, kad turi būti galimybė registre nurašyti tokias netektis, dingimus, kad visiems būtų paprasčiau. Iniciatyvą dėl tokių Ūkinių gyvūnų registro pakeitimų turi rodyti Avių augintojų asociacija.  

Ūkininkams taip pat kilo klausimų, kokia verte jie turėtų įvertinti savo gyvulio skerdeną? Pasak VMI atstovių, tai turėtų būti vidutinė rinkos vertė, atsižvelgiant į kokybę ir sveiką protą. „Reiškia, laisva kūryba“, - replikavo ūkininkai. Vienas jų teiravosi, ar teisi buhalterė sakydama, kad avis negali būti įvertinta žemiau savikainos? Juk kuo senesnė avis, tuo didesnė jos savikaina, nes ji daugiau suėdė pašarų, o jos mėsos kokybė priešingai – su amžiumi tik prastėja.

„Tai kaip įvertinti tokią avį – ar pagal jos vertę rinkoje, kuri būtų žema dėl prastesnės mėsos kokybės, ar pagal savikainą, kuri didelė? Nes jeigu įvertinsi pagal savikainą, tai teks susimokėti nepagrįstai didelį 21 proc. PVM bei 10 proc. GPM mokesčius už tokią avį, o tai reiškia, kad už savo avį sumokėsiu ne mažiau, negu ji kainuotų rinkoje“, - stebėjosi ūkininkas. Ž. Baliutienė siūlo įvertinti tai, kad buvo atskaityti pašarai, trąšos, todėl, jos teigimu, buhalterė teisi, sakydama, kad negali įvertinti avies žemiau už savikainą. „Bet mokesčių administratorius visada taiko protingumo principą“, - pridūrė Ž. Baliutienė.

Pasak D. Kulikauskienės, mokesčių administratorius tikrai neabejos, jeigu kiekiai, suvartoti savo reikmėms, „bus adekvatūs ir sveiku protu suvokiami“. „Jeigu ūkininkas skerdžia 50 avių ir nurodo, kad visas suvartoja savo poreikiams, tai visiems aišku, kad šeima tokių kiekių nepajėgi suvalgyti. Tad elkitės sąžiningai ir problemų su VMI neturėsite“, - sakė D. Kulikauskienė.

Avių augintojai turi dar vieną paaiškinimą, kodėl kai kurie jų savo poreikiams sunaudoja labai daug mėsos - apsaugai nuo vilkų jie skatinami įsigyti šunų, viena tokių veislių yra Vidurio Azijos aviganiai. Turint kelis tokius šunis, kurie suėda po kilogramą mėsos per dieną, 50 avių saviems poreikiams nėra tiek jau daug. Šiaulių AVMI specialistės sakė, kad tokius dalykus, jeigu deklaracijos užpildytos teisingai, mokesčių administratoriai ir išsiaiškina pokalbių su ūkininkais metu.

Beje, Šiaulių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis veterinarijos gydytojas inspektorius Rimvydas Vinčas ūkininkus taip pat perspėjo, kad jeigu savo reikmėms nurašoma labai didelis kiekis gyvulių, VMVT irgi siunčia inspektorius patikrinti, ar tame ūkyje nevyksta nelegali prekyba.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos