Akademija (Kauno r.). VDU Žemės ūkio akademijoje lapkričio 8–9 d. vyks kanapių verslo šventė „Cannabis Hub. LT-2024“, kurią organizuoja Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacija (KAPVIA) ir VDU Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centras.
Šventės metu vyks paroda-mugė ir tarptautinė konferencija „Pluoštinių kanapių verslo indėlis į atkuriamosios (regeneracinės) žemdirbystės ir žiedinės ekonomikos plėtrą kaimo vietovėse“.
Apie artėjančią kanapių verslo šventę pasakoja vienas iš organizatorių, KAPVIA direktorius Rimantas Čiūtas.
Kuo išskirtinė pluoštinių kanapių verslo šventė „Cannabis Hub. LT 2024“?
Kanapių verslo parodos mugės lankytojai galės susipažinti su šio verslo laimėjimais, įsigyti novatoriškų produktų ir dalyvauti tarptautinėje konferencijoje.
Šalys, puoselėjančios pluoštinių kanapių verslą, turi tradiciją kasmet organizuoti nacionalinio masto renginį, į kurį kviečia ir užsienio svečių (mūsų šventėje laukiame svečių iš Latvijos, Čekijos, Ukrainos ir JAV).
Tokiuose renginiuose demonstruojami pasiekimai, dalijamasi gerąja patirtimi. Šventės pavadinimas „Cannabis Hub. LT-2024“ atspindi lietuvišką kanapių bendrystės erdvę, į kurią kviečiame žemdirbius ir mokslininkus bei visus, besidominčius šiuo perspektyviu verslu. Renginys atviras ir lankytojams nemokamas, jį remia Lietuvos kaimo tinklas.
„Cannabis Hub. LT-2024“ verslo forume pristatysite atkuriamąją žemdirbystę ir žiedinės ekonomikos plėtrą kaimo vietovėse. Kas nulėmė pasirinkimą?
Pluoštinės kanapės patenka į populiariausių žemės ūkio kultūrų penketą, kurių auginimas yra palankiausias aplinkai ir biologinei įvairovei palaikyti. Pluoštinės kanapės gali padėti restruktūrizuoti šalies augalininkystę, t. y. tobulinti grūdinių kultūrų sėjomainą ir mažinti monokultūrų neigiamą poveikį dirvožemiui bei aplinkai.
Grūdinių kultūrų auginimo rezultatai mūsų šalyje muša pasaulio rekordus. Tačiau tokia situacija nėra tvari: grūdams auginti naudojamos taršios auginimo technologijos, didėja grėsmė patekti į vadinamuosius vidutinių pajamų spąstus. Ilgalaikės perspektyvos požiūriu daug abejonių kelia galimybė išlikti konkurencingiems pasaulio grūdų rinkose. Būtinybė restruktūrizuoti šalies augalininkystę yra akivaizdi. Pluoštinės kanapės gali paįvairinti ir net sumažinti monokultūrų dominavimą šalyje.
Pluoštinių kanapių verslo forumo rengėjų nuomone, aktualu atskleisti profesionaliai ūkininkaujantiems žemdirbiams kanapių verslo naudą, pasitelkus atsinaujinančios žemdirbystės ir žiedinės ekonomikos plėtros argumentus.
Didinant žemdirbių vaidmenį vertės grandinėje, svarbu ne tik puoselėti atkuriamąją žemdirbystę, bet ir stiprinti jungtis tarp agrosektoriaus ir regionų ekonomikos plėtros. Natūrali ir viena iš perspektyviausių jungčių bioekonomikos laikais – pluoštinių kanapių auginimas ir pirminis perdirbimas, kuris leidžia gaminti daugelį aukštos pridėtinės vertės gaminių kaimo vietovėse.
Atkuriamoji žemdirbystė yra gana nauja sąvoka. Koks jos turinys?
Atkuriamoji žemdirbystė skleidžia naują požiūrį į tradicinio žemės ūkio raidą, kurią vis labiau kamuoja priešprieša tarp industrinio ir ekologiško ūkininkavimo. Atkuriamojo ūkininkavimo šalininkai bando įveikti šią priešpriešą: mažina gamybos sąnaudas ir užkerta kelią žemės degradacijai.
Naudojamos įvairios agrotechnikos priemonės, kurios apsaugo ir gerina dirvožemį, užtikrina biologinę įvairovę, didina žemės naudmenų atsparumą klimato kaitai ir saugo vandens išteklius, tad ūkininkavimas tampa produktyvesnis ir pelningesnis.
Atkuriamąjį žemės ūkį praktikuojantys ūkininkai turi daug įvairios patirties, kartu ir daug skirtingų požiūrių į tai, kas turėtų būti vadinama atkuriamąja žemdirbyste. Bendrai sutariama, kad vystant žemės ūkį reikia stengtis ne tik daryti mažiau žalos, bet ir atkurti natūralų žemdirbystės potencialą.
Konferencijoje pranešimus skaitys žinomi šalies atkuriamosios žemdirbystės mokslininkai ir praktikai, žiniomis dalysis specialistai iš Ukrainos, Čekijos ir JAV. Bus įdomu išgirsti ne tik praktinių patarimų, kaip efektyviai ir kartu tvariai ūkininkauti, bet ir suvokti, kokių bazinių nuostatų verta laikytis, jei norime išsaugoti gamtai palankų ir produktyvų ūkininkavimą ilgalaikės perspektyvos požiūriu.
Kokios problemos bus aptariamos konferencijoje?
Konferenciją pradėsime vieša ekspertų diskusija apie atkuriamosios žemdirbystės gerąją praktiką sprendžiant žemės ūkio plėtros nūdienos iššūkius.
Toliau vyks teminės sesijos, kurios keis vieną kitą. Mokslininkų valandą, kur bus pateiktos žemės ūkio plėtros įžvalgos, keis Žemdirbių ir verslininkų valanda, per kurią bus pagrįstas pluoštinių kanapių indėlis į tvarią ir pelningą ūkinę veiklą.
Pirmąją dieną užbaigsime Novatorių valanda, kurios metu bus atskleistas paslaptingasis kanabinoidų pasaulis, sukeliantis daug kontraversijų viešame gyvenime. KTU profesoriaus R. Venskutonio žodžiais, mūsų šalyje kanabinoidai, užuot teikę naudą, dar iki šiol klaidžioja mitų, melagienų, teisės aktų, realybės ir patikimos mokslinės informacijos džiunglėse.
Antrąją konferencijos dieną (lapkričio 9 d.) aptarsime žiedinės ekonomikos plėtros kaimo vietovėse galimybes. Pluoštinės kanapės turi labai didelį potencialą, kurį galima panaudoti šalies ekonomikos žaliajai transformacijai įgyvendinti ir regionų ekonomikai skatinti.
Tyrimai įrodo, kad šiuolaikiškos technologijos leidžia ūkinę veiklą vykdyti produktyviai bei pelningai kartu išsaugant ir net gausinant gamtos išteklius.
Užbaigsime konferenciją dviem renginiais, kurie skirti plėtoti pluoštinių kanapių verslo atstovų ryšius su kovojančia Ukraina. Po pietų vyks susitikimas su Ukrainos mokslininkų ir verslo atstovų delegacija, bus aptartos galimybės, kaip Lietuvos žemdirbiai ir verslininkai gali padėti už laisvę kovojančiai tautai dabar ir po karo atstatant šalį.
Susitikimą su Ukrainos atstovais pratęsime konferencijos dalyvių išvyka į Šakių rajono Kašelių kaimą, kur kuriasi naujas pluoštinių kanapių kultūros sklaidos centras. Išvykos dalyviai galės iš pirmų lūpų sužinoti apie šio centro kūrėjų planus propaguoti ekologišką statybą iš kanapių spalių, rengti įvairius mokymus ir kanapių maisto produktų degustacijas.
Numatyta, kad šis centras teiks kanapių verslo paramą Ukrainai. Organizuodamas kanapių statybos mokymus, centras numato į šiuos mokymus kviesti ir Ukrainos karo veteranus. Suteikus Ukrainos atstovams reikiamą kanapių statybos profesinę kvalifikaciją, jie galės tvariai atstatyti savo sugriautą šalį.
Ką daryti tiems, kurie norėtų dalyvauti konferencijoje, bet dar neužsiregistravo?
Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) rengiamą tarptautinę konferenciją remia Lietuvos kaimo tinklas, todėl dalyvavimas joje nemokamas.
Konferencijos dalyviams suteiksime sinchroninio vertimo paslaugas ir pavaišinsime kanapių arbata. Tik reikia užsiregistruoti į šį renginį. Darbotvarkė ir informacija apie registraciją pateikta svetainėse expoacademia.lt ir kapvia.com.
Parodą-mugę bus galima lankyti visos „Cannabis Hub. LT 2024“ šventės metu be registracijos.
Dėkojame už pokalbį.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31 -
Tiesioginės ir juostinės sėjos patirtis panevėžiečio ūkio lengvuose dirvožemiuose
2024-10-25
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)