Inovacijų dienose - ūkiui naudingi sprendimai
2016-07-01

Akademija, Kėdainių r. Vakar ir šiandien Akademijoje vyksta tarsi mažoji „Agrovizija" - tai bendrovių „Scandagra" ir EWA su partneriais organizuotos inovacijų dienos Lietuvos žemdirbiams. Jose dalyvauti iš anksto buvo užsiregistravę daugiau kaip 1 200 žemdirbių, tačiau realus lankytojų skaičius tikriausiai bus dar didesnis.

Atidarydami renginį „Scandagra" generalinis direktorius Marius Vasiliauskas ir EWA generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas linkėjo žemdirbiams inovacijos dienose pasisemti kuo daugiau žinių ir paskui būtinai pritaikyti jas savo ūkiuose. „Inovacija - tai patobulinimas, pagerinimas. Jūs, žemdirbiai, ir esate ta jėga, kuri skatina mus tobulinti technologijas. Šio renginio tikslas - žinios", - kalbėjo G. Kvietkauskas, linkėdamas kiekvienam namo parsivežti naujų minčių, naudingų ūkiui.

Linas agro mob 21 06 04

Renginį pradėję „Scandagra" generalinis direktorius Marius Vasiliauskas (kairėje)  ir „East West Agro" generalinis direktorius Gediminas Kvietkauskas kvietė žemdirbius pasisemti kuo daugiau ūkiškai naudingų žinių

LAMMC Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotoja eksperimentinei plėtrai Roma Semaškienė patikino, kad tai, kas naujausio tiriama instituto bandymų laukuose, tas pristatoma ir inovacijų dienose. „Nuo praėjusių metų rudens šie laukeliai kruopščiai prižiūrimi mūsų mokslininkų ir techninių darbuotojų. Tikiu, kad žinios padės žemdirbiams išauginti konkurencingą derlių", - sakė R. Semaškienė.

Inovacijų dienų išskirtinis bruožas yra tai, kad veislių, tręšimo, augalų apsaugos ir kitus bandymus atlieka mokslininkai pagal Geros eksperimentinės praktikos standartą - pagal tokius pačius reikalavimus, kokie keliami moksliniams bei registraciniams tyrimams, todėl bandymų rezultatai yra patikimi ir objektyvūs

Koncepcija pasiskolinta iš Danijos

„Bendrovė „Scandagra", jau 10 metų sėkmingai dirbanti Lietuvoje, kasmet dalyvaudavo Dotnuvoje rengiamose „Agrovizijos" parodose. Sužinoję, kad 2016 metais tokia paroda neįvyks, nusprendėme pirmą kartą Lietuvoje surengti inovacijų dienas. Šio renginio koncepcija pasiskolinta iš „Scandagros" pagrindinės kompanijos DLG - ji Danijoje rengia DLG inovacijų dienas, kurių metu perteikia savo patirtį ir pristato naujienas Europos ūkininkams", - sakė „Scandagra" augalų apsaugos ekspertas Dainius Štitilis.

Jis pridūrė, kad nors Lietuvoje vyksta daug lauko renginių žemdirbiams, tačiau daugelio jų metu tiesiog parodomi pasėliai ir papasakojama, kokia buvo jų priežiūra, dažniausiai neįvertinant, kiek kainavo tokie darbai ir ar jie uždirbo pelną. Kartu D. Štitilis pabrėžė, kad bandymų laukeliuose nėra atlikta absoliučiai jokių kosmetinių pataisymų ar pagražinimų: jei koks produktas nesuveikė, tai aiškiai matyti.

Pagal inovacijų dienų koncepciją visi bandymai yra tikslieji, jie vykdomi keturiais pakartojimais, kad būtų išvengta atsitiktinumų dėl dirvos įtakos ar kitų veiksnių, kurie gali iškreipti rezultatus. Iš viso Inovacijų dienose Akademijoje padaryta per 100 bandymų, o su pakartojimais išeina per 400 individualių laukelių.

„Nuėmus derlių, gausime tikslius derlingumo, kokybės parametrus - taip galima palyginti skirtingų technologijų naudą, investicijų atsiperkamumą. Turėsime, apie ką diskutuoti žiemos seminarų metu, galėsime žemdirbiui pasiūlyti didžiausią pelną duodančius sprendimus", - ateities planais pasidalijo Dainius Štitilis

Daug dėmesio skirta papildomo augalų maitinimo temai - ieškosime atsakymo, kokie produktai ir jų normos bei koks naudojimo laikas atsiperka labiausiai. Be tradicinių bandymų su lauko trąšomis, išbandoma daug naujų produktų, kurie tik ateityje bus plačiai naudojami - „Nanoplant", mikroelementai, kurie augalams pateikiami nanodalelių forma, arba „Wolftrax", pateikiami padengiant trąšas ar sėklas. Beje, visi inovacijų dienose apsilankę ūkininkai gavo „Nanoplant" preparato mėginius, kad galėtų pabandyti ir pamatyti šios technologijos pranašumus.

Taip pat demonstruojami jau gerai žinomi „Hefe", „Yara" produktai ir šių metų naujiena - „Profi" linija, kuri buvo specialiai sukurta DLG įmonių grupei.

Sojos - dar palyginti naujas augalas mūsų laukuose

Augalų apsaugos bandymuose galima įvertinti žinomus ir naujus „Bayer", „Monsanto", „Dow AgroSciences", „DuPont", „Berner", „FMC" ir kitų įmonių produktus javų, rapsų, ankštinių augalų, kukurūzų priežiūrai. Taip pat įrengti ekologiškai auginamų žieminių ir vasarinių kviečių, avižų bandymai. Demonstruojami sėjos vėlinimo bei sėklos normos mažinimo bandymus - tai, kas dažnai nutinka praktikoje dėl darbų gausos arba žiemos šalčių.

Pagrindinis siekis - efektyvus ūkininkavimas

„Renginio metu galima vizualiai įsitikinti siūlomų augimo technologijų efektyvumu, o rudenį, nuėmus derlių, tiksliai apskaičiuoti jo vertę ir žinant sąnaudas įvertinti, kas buvo ekonomiškai naudingiausia. Juk ūkininkas yra verslininkas, jo tikslas - gauti didesnes pajamas mažesnėmis sąnaudomis, t. y. uždirbti maksimalų pelną. Toks ir yra inovacijų dienų tikslas - padėti žemdirbiams efektyviau ūkininkauti", - pabrėžė renginio organizatoriai.

Kad visi dirvos paruošimo, sėjos, derliaus priežiūros ir nuėmimo darbai būtų efektyvūs ir našūs, kompanija EWA pristato inovatyvią žemės ūkio techniką. Kurą tausojančius Agrolux plūgus, įvairią priešsėjinę Dal-Bo žemės dirbimo techniką, pažangias ir tikslias Sulky sėjamąsias, inovatyvius mineralinių trąšų barstytuvus Sulky.

„Be kokybiško traktoriaus ūkyje - nė iš vietos", - tvirtino renginio lankytojai

Žemdirbių dėmesį itin traukė Massey Ferguson traktoriai, skirti patiems įvairiausiems ūkiams nuo 100-400 AG. Taip pat visa gama 176-500 AG Massey Ferguson javų kombainų- tai 5, 6 ir 8 kratiklių klavišiniai javų kombainai bei pats galingiausias Massey Ferguson Delta 9380 hibridinis javų kombainas.

EWA produktų vadovas Remigijus Savickas pristato kombainą Massey Ferguson Centora, kuris gaminamas 380 arba 410 AG. Toks kombainas skirtas dideliems ūkiams, jo vidutinis našumas kuliant kviečius yra 30-40 t per valandą. Žinoma, reikia plačių ir gerai prižiūrėtų laukų, kad kombainas maksimaliai parodytų savo našumo galimybes

Renginio dalyviai pirmieji Lietuvoje galėjo apžiūrėti naujausią legendinio visureigio „Hilux" modelį, kurio oficialus pristatymas bus tik rudenį. Inovacijų dienose, kaip ir kituose „Scandagra" renginiuose, dalyvavo Benediktas Vanagas su savo komanda bei lenktyniniais ir serviso automobiliais. Netrūko ir kitų pramogų, loterijų, akcijų.

Bendrovės „Scandagra" ir EWA vakar pasirašė bendradarbiavimo sutartį, todėl ateityje tokių universalių ir platų temų spektrą apimančių renginių bus ir daugiau. „Žemdirbiams patrauklu, kai vienoje vietoje jie gali rasti kuo daugiau įdomių sprendimų, pamatyti plačia produktų gamą", - įsitikinę įmonių vadovai.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai