Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Renginiai
Įkasta unikalaus centro statybų kapsulė su laišku ateities kartoms
Laukinių gyvūnų globos centro statybų pradžią žyminti kapsulė – LSMU rektoriaus prof. Rimanto Benečio rankose

Kauno r. Naujuosiuose Muniškiuose, Užliedžių seniūnijoje, pradedamos pirmojo šalyje Laukinių gyvūnų globos centro statybos. Centras duris atvers 2023 metais.

Pirmasis toks objektas šalyje 7 dienas per savaitę ir 24 val. per parą priims ir teiks pagalbą sužeistiems, paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos. Taigi, užuot ieškojus įvairių organizacijų kontaktų internete, socialiniuose tinkluose, kaip vyksta šiuo metu, atidarius centrą bus aišku, kur galima kreiptis bet kuriuo metu.

Per artimiausius 1,5-2 metus beveik 6 ha plote bus pastatytos ir įrengtos laukinių gyvūnų karantino patalpos, lauko ir adaptaciniai voljerai, veterinarijos gydykla ir kita veiklai reikalinga infrastruktūra. Centras bus strategiškai patogioje vietoje – Lietuvos viduryje, netoli A1 greitkelio.

Bioversija m7 2024 09 18

Numatoma, jog naujasis centras spręs visus laukinių gyvūnų globos ir jiems reikalingos priežiūros klausimus, teiks profesionalią veterinarinę pagalbą bei globos, reabilitacijos ir adaptacijos paslaugas. Suteikus veterinarinę pagalbą, išgydyti ir galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus sugražinami į natūralias buveines, negalintiems išgyventi gamtoje specialistai ieškos tinkamiausių globėjų šalyje ar užsienyje.

Planuojama, kad Laukinių gyvūnų globos centras taps traukos objektu besidomintiems laukine gamta, prisidės šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų priežiūrą, o taip pat propaguos šios srities savanorystę. Čia numatoma vykdyti mokslinę veiklą, įsitraukti į nacionalinius ir tarptautinius projektus.

Dėl Laukinių gyvūnų globos centro pajėgas suvienijo valstybės ir mokslo institucijos – projektą įgyvendina Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), iš Europos Sąjungos lėšų finansuoja Aplinkos ministerija, priežiūrą vykdo Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Prisideda ir Kauno rajonas – meras Valerijus Makūnas pažadėjo, kad rajonas neliks nuošalyje gerinant infrastruktūrą, kad į šį objektą būtų galima saugiai atvažiuoti, išvažiuoti ir „kad atsirastų kitos galimybės šiam centrui efektyviai dirbti.“

LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas pastebėjo, kad akademijos veikla nuo pat jos įkūrimo yra tiesiogiai susijusi su gyvūnų sveikatos priežiūra, jų reabilitacija. 1990 m. tuometinio profesoriaus Vytauto Trainio buvo inicijuotas devintasis atkuriamasis Lietuvos gyvūnų globos draugijos suvažiavimas – taip buvo atkurta draugija, savo veiklą pradėjusi prieš 150 metų. „Po 30 metų laukiniai gyvūnai vėl sulaukia didelio dėmesio ir jiems netolimoje ateityje bus suteikiama kvalifikuota pagalba“, – sakė M. Malakauskas.

Jis neabejoja, kad kompetencijų užteks, nes LSMU VA Veterinarijos fakulteto Stambiųjų gyvūnų klinikos ir Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytojai yra sukaupę didžiulę šios srities patirtį, kasmet šiose klinikose gydomi tūkstančiai žemės ūkio gyvulių, įvairių egzotinių gyvūnų ir gyvūnų-augintinių.

Laukinių gyvūnų globos centro statybos pradėtos simboliniu laiko kapsulės su laišku ateities kartoms įkasimu. Neeiliniame renginyje dalyvavo LSMU vadovai, Kauno r. ir Kauno merai, Seimo nariai, politikai.  

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis iki šiol prisimena skaudų įvykį iš vaikystės: „Su vaikais radome mirštančią briedę, bet patys niekuo negalėjome padėti. Pranešėme veterinarijos gydytojui, kuris paprašė medžiotojų ją nušauti. Mums, vaikams, tai buvo smūgis.“

Naujasis globos centras, V. Pranckiečio manymu, laukiniams gyvūnams bus tarsi bažnyčia, kur jie sulauks pagalbos.

Aplinkos ministro patarėjas, žinomas gamtos fotografas Marius Čepulis sako, kad žmonėms visiškai neaišku, kur kreiptis radus sužeistą gyvūną, net institucijos viduje nesusitaria, ką daryti su konfiskuotais gyvūnais. „Tai yra visiška pelkė ir iš jos išsikapstyti turi padėti Laukinių gyvūnų globos centras, – sakė jis. – Ir esmė bus ne pats centras, ne pastatai, o kokie dirbs specialistai ir kaip bus komunikuojama, kad Lietuva žinotų apie šį centrą ir jau ne aš gaučiau žinutes su klausimais, ką daryti.“

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos