Panevėžys. Kiekviena gyvulių paroda – veislininkystės žingsnis į priekį. Ūkininkai vis geriau supranta, ko reikia tokiam renginiui, nors išpildyti būtinas sėkmingos parodos sąlygas vis dar sunku.
Algirdiškio parodų centre baigėsi ketvirtoji specializuota mėsinės gyvulininkystės paroda. Gerai, kad nepaisant visų organizacinių nesklandumų, vidinių nesutarimų, ji įvyko. Ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) prezidentas Vygantas Šližys tvirtai pasakė, kad specializuotos parodos vyks ir toliau.
„Visada galima padaryti geriau, bet kiek spėjome, tiek padarėme“, - teigė V. Šližys, apgailestavęs dėl mažoko ūkininkų aktyvumo, turėdamas galvoje tai, kad neatsirado norinčių savo valdose priimti parodą. Dėl išsiskiriančių požiūrių Asociacijoje, apie kuriuos kalbama vis atviriau, kad paroda apskritai įvyktų, ir buvo priimtas sprendimas rengti parodą Algirdiškyje kartu su Veislininkystės pasiekimų paroda, o ne atskirai, kaip vyko pirmosios trys specializuotos parodos.
Nors Algirdiškio parodų centras pritaikytas būtent gyvulių parodoms, tačiau, V. Šližio nuomone, bazė galėtų būti ir geresnė, jai trūksta priežiūros, remonto. „Bet geriau čia, negu niekur“, - reziumavo LMGAGA prezidentas.
„Visada galima padaryti geriau, bet kiek spėjome, tiek padarėme“, - baigiantis ketvirtajai specializuotai parodai teigė LMGAGA prezidentas Vygantas Šližys
Limuzinų klubo palapinėje žinomi šios veislės galvijų augintojai Virginijus Stumbrys ir Audrius Stačkūnas visiems norintiems pasakojo apie limuzinų veislės privalumus, vaišino išskirtinio skonio jautiena ir tikino, kad ši mėsa turi mažiausiai cholesterolio, nes kaupia mažiau riebalų, todėl yra vertinga ir labai skani. Didelės reklamos šiai veislei ir nereikia – intensyvaus auginimo limuzinai vis dar populiariausi Lietuvoje.
Pasiteiravus V. Stumbrio nuomonės apie parodą, jis nuo tiesaus atsakymo išsisuko: „Kokią padarome parodą, tokią ir turime, viskas nuo pačių priklauso. Gaila, kad oras prastas – tik tai jau ne nuo mūsų priklauso.“
Vis tik po truputį V. Stumbrys įsikalbėjo. Nors, jo vertinimu, parodoje eksponuoti gyvuliai „normalūs“, norint sparčiau eiti į priekį, reikia patiems ūkininkams įdėti daugiau pastangų. „Taigi, parodoje reikia dar geresnių gyvulių, garsių tėvų, tarkime, Prancūzijos čempiono, palikuonių, kurie būtų dalyvavę pasaulinėse parodose, kitaip sakant, reikia išskirtinės genetikos galvijų. Aišku, reikia pritraukti ir daugiau potencialių pirkėjų, kad augintojai būtų labiau suinteresuoti vežti gyvulius į parodą“, - kalbėjo Aukštaitijos ūkininkas. Tiesa, jis pridūrė, kad dabar, atėjus sunkmečiui, svarbiausias klausimas yra kaip žemės ūkis apskritai toliau gyvens, nors gerų mėsinių gyvulių kaina, palyginti su pieno, grūdų kaina, mažiausiai kritusi žemyn.
Į LMGAGA limuzinų klubo palapinę bendrauti su šios veislės galvijų augintojais Virginijumi Stumbriu ir Audriumi Stačkūnu (tolimajame plane) užsuko angusus auginantys Vaida ir Rolandas Pajarskai
V. Stumbrys neslėpė, kad tarp Asociacijos narių tvyro per daug įtampos, kai kas pernelyg susireikšmino, savo interesus kelia aukščiau kitų. „O sutariant, kaip buvo ankstesniais laikais, prieš 6-8 metus, įmanoma padarytą viską, ir aukcioną“, - išsakė mintis Limuzinų klubo pirmininkas.
Kaišiadorių r. ūkininkas Gytis Sadauskas į parodą atvežė du šarolė veislės buliukus ir abu pardavė. Tačiau augintojas pripažino, kad nelengvai sutiko dalyvauti parodoje, nes tiesiog trūksta laiko tam, juk paruošti gyvulį parodai užtrunka. Su žmona Laimute ūkininkaujantis Gytis parodai gyvulius kruopščiai prausė, šukavo, tačiau iš Kaišiadorių r. iki Algirdiškio jie keliavo net 8 val., nes bandovežis rinko gyvulius iš visos Lietuvos. Galvijai parodą pasiekė ne tik pavargę, bet ir nebe tokie balti, kaip išvažiavę iš ūkio. „Labai skauda širdį, kai įdėtas pastangas nubraukia logistikos problemos. Gyvulių patirtas stresas verčia galvoti, ar verta dalyvauti parodose“, - kalbėjo G. Sadauskas.
Gytis ir Laimutė Sadauskai parodoje pardavė abu savo šarolė buliukus
Vis dėlto įvertinus visus „už“ ir „prieš“, abu Sadauskai sutarė, kad dalyvauti verta, nes tai verčia judėti į priekį, gerinti galvijų genetiką ir padeda tobulėti. O visas nuoskaudas atpirko ne tik tai, kad abu buliukai buvo parduoti, – vienas jų užaugintas gyvulys pripažintas geriausiu parodos šarolė veislės buliuku.
Lietuvos augintojams dar trūksta žinių ir patirties, kaip paruošti gyvulį parodai. Pasak LMGAGA tarybos nario, bendrovės „Baltic Vianco Lietuva“ vadovo Dariaus Dzekčioriaus, Lietuva tuo atžvilgiu gerokai atsilieka ne tik nuo gilias mėsinės galvijininkystės tradicijas turinčių šalių, bet ir nuo Estijos.
„Šią temą Lietuvoje bandėme vystyti dar gerokai anksčiau, kai pats buvau Asociacijos direktorius, bet gal buvo per anksti. Bet kuo toliau, tuo labiau augintojai supranta, kad gyvulį į parodą reikia vežti, o tuo labiau – jį paruošti. Gyvulys turi eiti vedamas už pavadžio“, - kalbėjo D. Dzekčiorius. Todėl LMGAGA vadovai į parodą pasikvietė ekspertą-konsultantą iš Estijos Targo Pikmetsą (Targo Pikkmets), kuris mokė, kaip tai daryti.
Parodoje Estijos ekspertas-konsultantas Targo Pikmetsas ne tik mokė, kaip paruošti gyvulius, bet ir juos vertino
V. Šližio, teigimu, dauguma parodoje dalyvavusių ūkininkų – aktyvūs, nuolatiniai parodų dalyviai, pirmą kartą gyvulius eksponavo maždaug trečdalis augintojų. „Galvojame apie ūkininkų skatinimo priemones, kad jų daugiau vežtų gyvulius į parodas. Žiūrime užsienio šalių patirtį ir, tikiuosi, ateityje tikrai bus daugiau dalyvių“, - vylėsi LMGAGA prezidentas.
Tai, kad paroda yra geriausia vieta pademonstruoti savo gyvulius, nesiginčija nė vienas augintojas. Tai ir galimybė pasirodyti didesniam potencialių pirkėjų būriui, o šiems vienoje vietoje pamatyti, kas geriausio užauginta šalyje. Tiesa, Lietuvoje į parodą neatvežti tikrai geriausi eksponatai, daug stipriausių ūkininkų parodoje buvo tik žiūrovais arba neatvažiavo net pažiūrėti.
Viena šių ūkininko Manto Narvido šarolė veislės telyčių pripažinta geriausia parodoje
„Turime susėsti ir diskutuoti, kaip toliau rengsime parodas, ar remsimės regionais, ar orientuosimės į tam tikras vietas, tarkime, buvome svarstę dalyvauti parodoje „Ką pasėsi...“ Bet tam reikia kitaip pasirengti, nes dalyvauti su tuo bagažu, kuris buvo Algirdiškio parodoje, negalime, - pripažino V. Šližys. - Juk reikia mokytis gyvulius išvedžioti, su ta mintimi ir seminarą darėme, ir gyvulius gerus turėti. Ateityje, manau, tam būsime pasirengę. Tik pirmiausia turi būti sutarimas Asociacijos viduje.“
Geriausi parodos galvijai
Angusai: buliukas – Vidmanto Mielinio (Raseinių r.).
Limuzinai: buliukas – Godos Mielinytės (Raseinių r.); telyčia – Monikos Žąsytienės (Šilutės r.).
Aubrakai: buliukas – Daivos Sriebalienės (Šilalės r.); telyčia – Virginijaus Brezgio (Plungės r.).
Šarolė: buliukas – Gyčio Sadausko (Kaišiadorių r.); telyčia – Manto Narvido (Biržų r.).
Mėsiniai simentaliai: buliukas – Arūno Šveikausko (Marijampolės r.); telyčia – Povilo Kaušpėdo (Vilniaus r.).
Herefordai: telyčia – Raimundo Brizgio (Marijampolės r.).
Hailendai: bulius reproduktorius – Rasos Babikienės (Lazdijų r.).
Galovėjai: buliukas – Kęstučio Kielos (Anykščių r.).
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)