Kėdainių r. Lietaus nepabūgę žemdirbiai gausiai susirinko į BASF suorganizuotą lauko dienos festivalį „Revydas laukuose“, kuris vyko Kėdainių r. ūkininkų Župerkų ūkyje. Čia jie turėjo galimybę išgirsti naudingų BASF agronomų patarimų, užsienio šalių patirčių ir pasiklausyti Manto Župerkos patirties auginant žieminius kviečius ir rapsus.
Prieš išvykstant į laukus, ūkininkai supažindinti su situacija kitose šalyse. Pasirodo, nenuspėjamos oro sąlygos išbandymų kelia ne tik Lietuvos žemdirbiams. Lenkijoje, Čekijoje ir Slovakijoje rapsai pradėjo žydėti keliomis savaitėmis anksčiau. Čia dėl permainingų orų padažnėjo verticiliozės atvejų, tad ūkininkai vis dažniau renkasi augalų apsaugos produktus su veikliąją medžiaga Revysol®, kad su šia liga susitvarkytų.
Švelni ir drėgna žiema vokiečiams „padovanojo“ daug javų ligų. Be septariozės ir stiebalūžės, aptinkama ir geltonųjų rūdžių, miltligės. Tad dauguma ūkininkų, siekdami išlaikyti javus sveikus, renkasi fungicidus Balaya® ir Flexity®.
O štai Lenkijoje rapsų augintojams galvos skausmą kelia fomozė, su kuria kovoja augimo reguliatoriumi Caryx®. Tiesa, lenkai šiemet jau gali įsigyti naują produktą kovai su šia liga pavasarį – Architect®. Jį sudaro trys veikliosios medžiagos: piraklostrobinas, mepikvatchloridas, kalcio proheksadionas.
Pasak BASF verslo plėtros vadybininko Kazimiero Poškaus, Architect® šiais metais turėtų pasiekti ir Lietuvos žemdirbius. Šiuo metu vyksta šio produkto registracijos procesas Lietuvoje. Bandymų rezultatai rodo, kad Architect® gali tapti nauju rinkos standartu fomozės kontrolei
Žieminių kviečių ir rapsų būklė
BASF agronomo vadybininko Tomo Kazakevičiaus teigimu, dauguma ankstyvesnių žieminių kviečių veislių jau paskutinėmis balandžio savaitėmis visiškai arba iš dalies pasiekė BBCH-32 augimo tarpsnį, jeigu buvo panaudoti augimo reguliatorių mišiniai Cycocel® + Medax® Max arba Medax® Top.
„Net neabejoju, kad Suvalkijoje vėliavinio lapo tarpsniu naudosime augimo reguliatorių Terpal®, kad dar labiau sutrumpėtų viršutiniai tarpubambliai ir derlius būtų dar labiau apsaugotas“, – kalbėjo agronomas.
BASF agronomo vadybininko Tomo Kazakevičiaus teigimu, dauguma ankstyvesnių žieminių kviečių veislių jau paskutinėmis balandžio savaitėmis visiškai arba iš dalies pasiekė BBCH-32 augimo tarpsnį
T. Kazakevičiaus teigimu, dažniausiai Suvalkijos ūkininkai kviečių ligų kontrolei pirmajam purškimui naudoja Balaya Flex Pack, Revystar® XL Pack ar Priaxor Power Pack.
O štai Šiaurės Lietuvos kviečių laukuose, kuriuose fungicidai nepanaudoti, dabar galima aptikti lapų septoriozės, miltligės, kai kur ir ankstyvosios dryžligės pradų, miežiuose nesunkiai randama tinkliškosios dryžligės.
„Sušilus orams, tie laukai, kuriuose nepanaudoti augimo reguliatoriai, tikrai šoks į viršų. Ką tokioje situacijoje galima padaryti? (...) Galima naudoti Medax® Top arba Medax® Max. Šie produktai sudaryti iš dviejų veikliųjų medžiagų. Viena veikia greitai – efektyviai per keletą dienų stabdo augalų tįsimą. Kita į augalą atsipalaiduoja palengva, tad taip sukuriamas efektyvus, greitas ir ilgalaikis poveikis“, – teigia BASF agronomas vadybininkas Žygimantas Petraitis.
BASF specialistą nustebino žieminiai miežiai Joniškio r., mat į juos įsisuko Lietuvos klimatui nebūdinga liga – rudosios rūdys. Iš pradžių agronomas manė, kad tai tik atsitiktinumas, tačiau, apžiūrėjęs daugiau laukų, suprato, jog tai tapo problema.
„Jeigu atėjus šilumai po keleto dienų nieko nepadarysime, liga labai greitai išplis ir pažeis pasėlius. (...) Kartu su augimo reguliatoriais, jeigu jie dar nenaudoti, reikėtų panaudoti fungicidą Syrex®“, – ką daryti žieminių miežių laukuose pastebėjus rudąsias rūdis, patarė Ž. Petraitis.
„Šiaurės Lietuvoje žieminiai pasėliai atrodo labai gražiai, tad būtų labai gaila, jei šie gražūs pasėliai su tokia didele mase ir produktyviais būsimais stiebais išgultų ar būtų pažeisti ligų, kai turime tiek daug efektyvių sprendimų augalų apsaugai“, – kalbėjo BASF agronomas vadybininkas Žygimantas Petraitis
O štai rapsuose vienomis žalingiausių piktžlių tapo daržinės žliūgės, su kuriomis agronomai pataria kovoti iš rudens naudojant Butisan® šeimos produktus. Būtent taip dalyje rapsų laukų padarė ir ūkininkas M. Župerka, mat žliūgių Kėdainių r. ypač daug.
K. Poškus kaip dar vieną didelę problemą Lietuvoje įvardijo verticiliozę, kurios plitimas vis didėja. Viena iš priežasčių – augantys minimaliai dirbamos žemės plotai. Vis dėlto net ir su šia liga galima kovoti veiksmingai. Ypač gerų rezultatų davė fungicidas Revydas®.
„Trejų metų bandymai su Revydu® parodė, kad jis verticiliozės išplitimą mažina pakankamai gerai ir taip pat padidina 1000 grūdų masę. (...) Vienais metais gautas net 1,0 t/ha derliaus priedas, kitais, kai buvo sausiau, gautas 400 kg/ha priedas, bet 3 metų vidurkis – 620 kg/ha. O tai tikrai didelis priedas“, – bandymų rezultatus trumpai aptarė specialistas.
Šiaurės Rytų Lietuvoje rapsų potencialas didesnis tuose laukuose, kuriuose su piktžolėmis ūkininkai pradėjo kovoti dar rudenį.
„Vienas Rokiškio r. ūkis visus purškimus buvo suplanavęs atlikti iki rapsų sudygimo, bet ruduo buvo ganėtinai sausas, tad suabejojo, ar dalyje laukų herbicidas tikrai suveiks. Tad kai kur purškimas atliktas jau rapsams sudygus, bet matyti, kad ten tokios piktžolių kontrolės tikrai nepakako. Ten, kur išpurškė iki sudygimo, nors ir buvo sausa, bet produktas neprarado savo efektyvumo, nes lietus atkeliavo vėliau. Ir taip gana gerai sukontroliavo nemažą dalį piktžolių, rapsai neištįso ir gerai peržiemojo“, – sauso rudens nebijoti ragino BASF agronomas vadybininkas Donatas Kavaliauskas.
BASF agronomas vadybininkas Donatas Kavaliauskas ragino nebijoti sauso rudens ir vis tiek susiplanuoti purškimus
Fungicido Revydas® efektyvumu žemdirbiai jau spėjo įsitikinti
Ūkininkas Mantas su fungicidu Revydas® dalį rapsų laukų purškė pernai, kad išbandytų. Ir rezultatais nenuvylė – augalai ilgesnį laiką išliko sveiki, tad jau šiemet planuoja šį produktą naudoti visuose rapsų laukuose.
Paklausus M. Župerkos, koks didžiausias šio produkto privalumas, jis neabejodamas įvardijo naują veikliąją medžiagą. Mat daugumai veikliųjų medžiagų rapsai jau atsparūs.
Kėdainių r. ūkininkas Mantas Župerka jau spėjo įsitikinti fungicido Revydas® veiksmingumu
„BASF – didelė kompanija, kuri gamina produktus, paleidžia juos į rinką tik išbandžiusi. (...) Žmonės, kurie atstovauja tiems produktams, ne kartą įrodė, kad jie veikia ir duoda efektą“, – fungicido Revydas® veiksmingumu neabejoja ūkininkas.
Į lauko dienos festivalį atvykęs Kėdainių r. ūkininkas Aidanas Dumbinskas taip pat planuoja išbandyti rapsų fungicidą Revydas®.
„Pagrindinis lūkestis iš šio produkto – didesnis derlius ir didesni pinigai. Juk dirbame dėl pinigų, laisvalaikį ir taip randame, kur praleisti“, – šmaikštavo A. Dumbinskas.
Ūkininko teigimu, siekiant, kad augalininkystės ūkis būtų ekonomiškai stiprus, būtina naudoti kokybiškus augalų apsaugos produktus, mat dabar augalus puola gerokai daugiau ligų nei anksčiau.
Pasak Kėdainių r. ūkininko Aidano Dumbinsko, norint dirbti pelningai, sunku apsieiti be augalų apsaugos priemonių
„Norint gauti gerą derlių, fungicidų neužtenka naudoti tik vieną kartą. Jie ir nuo ligų saugo, ir kaip reguliatoriai veikia, tad rapsams juos panaudoti tenka 2–3 kartus per visą sezoną, skaičiuojant ir rudenį.
Be fungicidų ir kitų augalų apsaugos produktų užauginti gerą, sveiką ir didelį derlių sunkiai įmanoma“, – neabejoja A. Dumbinskas ir priduria, kad šio produkto privalumai ir skatina jį išbandyti.
Vienas jų – galimybė naudoti ilgesnį laikotarpį, mat fungicidu Revydas® rapsus galima purkšti dar tada, kai butonai neišsiskleidę, iki pat žydėjimo pabaigos.
Ilgas panaudojimo laikotarpis svarbus ir tuo, nes į rapsus įvažiavus anksčiau, kol jie dar mažesni, neprivaloma turėti aukšto traktoriaus, kad nežalotų pasėlių. Tai reiškia, kad šiam fungicidui panaudoti užtenka ir paprastesnės technikos.
Be to, produktas sukurtas vandens pagrindu, tad ne tik lengvai išsiplauna iš taros, bet ir tirpsta, o tai neleidžia užsikimšti purkštukams. Jis taip pat sudarytas iš 2 veikliųjų medžiagų – Revysol® ir boskalido, o tai užtikrina ilgalaikę veiksmingą apsaugą nuo ligų ir padeda išvengti atsparumo sukėlėjams vystymosi.
Ūkininko M. Župerkos laukuose vaizdas džiugina
Pasisėmę žinių ir išgirdę naudingų patarimų, žemdirbiai patraukė link Manto žieminių kviečių ir rapsų laukų. O jų vaizdas džiugina tiek patį ūkininką, tiek konsultantus.
Viename lauke M. Župerka sėjo žieminius kviečius Skagen. Spalio 5 d. jie purkšti herbicidu Pontos® (0,6 l/ha). Balandžio 4 d. naudoti augimo reguliatoriai Medax® Max (0,4 l/ha) ir Cycocel® (0,7 l/ha), taip pat fungicidas Flexity® (0,3 l/ha).
Mantas herbicidu Pontos® jau pernai purškė visus laukus, nes įsitikino jo veiksmingumu – puikiai apsaugojo nuo smilguolių net ten, kur jų labai daug. Tad ūkininkas džiaugiasi rezultatu.
Štai kaip balandžio 24 d. atrodė ūkininko Manto Župerkos žieminių kviečių laukas
Jis žieminius kviečius taip pat planuoja purkšti Balaya® (0,6 l/ha). Anot BASF agronomo vadybininko Pauliaus Paulauskio, pirmajam kviečių purškimui taip pat veiksmingi Revystar XL Pack ir Priaxor Power Pack.
Anot konsultanto, auginant tokias augias žieminių kviečių veisles, kaip Skagen, trečiuoju purškimu kartu su fungicidais rekomenduojama naudoti augimo reguliatorių Terpal®.
Kitoje kelio pusėje ūkininkai apžiūrėjo Manto žieminių rapsų DK Excited lauką. Juos rugpjūčio 16 d. purškė herbicidu Butisan® 400 (1,875 l/ha) ir dar vienu herbicidu. Rugsėjo 5 d. atliktas purškimas augimo reguliatorių mišiniu Juventus® 90 (0,35 l/ha) + Caryx® (0,4 l/ha), su tokiomis pačiomis šių augalų apsaugos produktų normomis rapsai nupurkšti dar kartą rugsėjo 22 dieną.
Balandžio 10 d. atliktas purškimas augimo reguliatoriumi-fungicidu Juventus® 90 (0,6 l/ha) ir insekticidu. Taip pat planuojamas purškimas fungicidu Revydas® (0,75 l/ha).
Žieminių rapsų lauke ūkininkas Mantas Župerka su žliūgėmis kovojo naudodamas herbicidą Butisan®
„Žliūgės – didelė problema ir čia. Antrus metus nėra kito herbicido nei Butisan®. Aišku, turėjome nemažai iššūkių su augimo reguliatoriais iš rudens, nes didelis karštis padarė savo – augalai augo sparčiai.
Išbandėme naują fungicidą Revyona®, atlikome bandymą ir rudenį, kai pjausime, žiūrėsime pagal stiebus, pagal kombaino momentinius derlingumo rodmenis, yra skirtumas ar ne.
Šiemet pirmas kartas, kai visus rapsus pavasarį purškėme Juventus®, kad šiek tiek pristabdytume augimą“, – patirtimi su kitais žemdirbiais dalijosi Mantas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31 -
Tiesioginės ir juostinės sėjos patirtis panevėžiečio ūkio lengvuose dirvožemiuose
2024-10-25
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)