Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Pasaulyje
Vertikalus ūkininkavimas mieste tampa realybe

Paryžius. Vizija, kai daržovės ir vaisiai auginami uždarose patalpose įrengtuose šiltnamiuose vidury urbanizuotų didmiesčių, – pasiekiama ranka. Kosminius įrenginius primenančiuose konteineriuose noksta braškės, laukiamas pomidorų, salotų derlius.

Prancūzų įmonė „Agricool“ pabaigė apie 36 mln. eurų kainavusį projektą, kurio tikslas buvo senus jūrinius konteinerius paversti mažais, tvariais šiltnamiais. Juose daržo gėrybės auginamos be pesticidų, naudojant atsinaujinančius išteklius. Tokiu būdu siekiama padidinti miesto gyventojų aprūpinimą šviežia produkcija ir sutrumpinti kelią nuo lauko iki stalo. „Pupelės iš Naujosios Zelandijos, braškės iš Ispanijos, pomidorai iš Maroko. Vaisiai ir daržovės keliauja daugiau nei jūs. Tačiau, skirtingai nei jūs, jie to nemėgsta“, – skelbia įmonės reklaminis šūkis.

Daugelyje didžiųjų miestų sunku užsiimti daržininkyste dėl erdvės trūkumo, užteršto oro, prastų klimato sąlygų ir trumpo sezono. Vienintelis sprendimas buvo sukurti dirbtines ekosistemas, kuriose tilptų didelė augalų koncentracija, o aplinkos sąlygos – visiškai kontroliuojamos.

Bioversija 23 04 27

Pirmiesiems bandymams pasirinktos braškės, kurios auginamos vertikaliose aeoroponikos sistemose be dirvožemio, naudojant specialų LED apšvietimą, uždaro ciklo laistymą su visomis reikalingomis maisto medžiagomis, oro kondicionavimo įrangą optimaliai temperatūrai ir drėgniui palaikyti, net mažą kamanių populiaciją augalų apdulkinimui. Iš išorės patenkantis oras valomas specialiais filtrais, todėl konteineris, kuri užima dviejų lengvųjų transporto priemonių vietą, gali būti pastatytas miesto centre, gamyklų rajone ar požeminėje automobilių aikštelėje.

Derlius renkamas ištisus metus. Per 3 mėn. ciklą iš 300 augalų įmanoma gauti 1,5 tonų braškių. O tai reiškia, kad dėl intensyvių gamybos metodų, 30 m2 uždarame plote galima užauginti tiek uogų, kiek dera 4 tūkst. m2 ūkyje. Kaip teigia įmonės atstovai, novatoriškuose šiltnamiuose sunokusioje produkcijoje yra vidutiniškai 20 proc. daugiau cukraus, 30 proc. daugiau vitamino C, palyginti su braškėmis, parduodamomis prekybos centruose. Taip yra dėl to, kad derlius skinamas tik tada, kai yra prinokęs ir iki pirkėjo vežamas mažu atstumu. „Mes labai džiaugiamės dėl idėjos remti miesto ūkininkavimo plėtrą. Netrukus tikrai švieži vaisiai ir daržovėms nebus sezoninė prekė ar prabanga miesto gyventojams“, – sakė „Agricool“ generalinis direktorius Gyjomas Fourdinjė (Guillaume Fourdinier).

Uždaro ūkininkavimo konteineriai išbandyti ne tik Paryžiuje, bet ir Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje Dubajuje, kur dėl sauso klimato ir vandens stygiaus neįmanoma auginti braškių lauko sąlygomis. Iki 2021 m. įmonė planuoja pastatyti apie 100 vertikalaus žemės ūkio talpyklų įvairiose šalyse. Be braškių, juose ketinama auginti pomidorus ir salotas. Kadangi gaminamas ir išbandomas tik prototipas, visiškai įrengto konteinerio kaina yra palyginti didelė. Tikimasi, jog pradėjus didmeninę prekybą, ji sumažės iki 15 tūkst. eurų.

MŪ inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos