Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Pasaulyje
Vakarų Europos ūkininkai auginti rapsų nebenori

Paryžius. Nors šiuo metu biržoje rapsų kainos pakilo, tačiau Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir kitų Vakarų Europos šalių ūkininkai neapsisprendžia, kiek sėti žieminių rapsų kitų metų derliui.

Pastaraisiais metais rapsų augintojams tapo labai sunku susidoroti su pasėliuose didelės žalos padarančiais kenkėjais.

Skelbiama, kad rugsėjo pradžioje biržoje rapsų ateities sandorių kainos pasiekė aukščiausią lygį nuo 2013 metų. Tuo tarpu Europoje gautas mažiausias rapsų derlius per pastaruosius 13 sezonų. Pagrindinės priežastys dvi. Tai – sausra ir ES draudimas naudoti kai kuriuos pesticidus.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pirmiausiai turima omenyje neonikotinoidai, kurie naudojami kenkėjams naikinti. Dar 2013 m. ES uždraudė šias veikliąsias medžiagas naudoti rapsuose, kukurūzuose ir saulėgrąžose, o 2018 m. draudimo spektrą išplėtė visų rūšių pasėliuose.

„Rapsai daugelį metų buvo pelningiausi augalai, tačiau dabar viskas pasikeitė. Parduoti nėra ko“, - socialiniuose tinkluose rašo prancūzas agronomas, kuris, be rapsų, savo ūkyje dar augina miežius, pupas ir kviečius.

Didžiosios Britanijos ūkininkai 2018–2019 metų sezoną irgi skaičiuoja gavę blogiausią rapsų derlių. Todėl net ir pakilus biržoje kainoms, parduoti nebeturi ko. Britai teigia, kad didelę derliaus dalį sunaikino kenkėjai.

Ūkininkas iš Northamptonširo tvirtina, jog šią vasarą dėl kenkėjų antplūdžio prarado net 50 proc. savo rapsų derliaus. Dabar jis svarsto – sėti rapsus naujam sezonui, ar ne. Ūkininkas mano, kad ES politika pesticidų klausimu ir kitąmet nesikeis, todėl apsaugoti rapsus nuo kenkėjų bus sudėtinga (neaišku, kaip bus, kai Jungtinė Karalystė paliks ES – red.).

Kai kuriuose Prancūzijos regionuose žieminius rapsus kitų metų derliui irgi reikėtų sėti jau šiuo metu. Tačiau pradėti sėją prancūzams ūkininkams trukdė sausra.

Tiesa, rinkos analitikai iš kompanijos „Agritel“ kol kas neskuba komentuoti susidariusios situacijos. Prancūzijos ūkininkai dar turi laiko, kad galėtų rapsais apsėti laukus. Tačiau jeigu sausra ir toliau tęsis, tai rapsų auginimo ateitis gali tapti neaiški.

Pakilusios rapsų kainos susijusios ne tik su tuo, kad Europoje prastas jų derlius. Kainoms įtakos turi ir neseniai prasidėjęs prekybos karas tarp Europos Sąjungos ir Indonezijos. ES pakėlė tarifus indoneziečių biodyzelinui, kuris gaminamas iš palmių aliejaus. Dėl to padidėjo rapsų aliejaus paklausa, nes iš jo taip pat galima gaminti biodyzeliną.

Anksčiau aukštos rapsų supirkimo kainos skatino ūkininkus auginti šių augalų kuo daugiau. Tačiau dabar dėl problemų apsaugant pasėlius nuo kenkėjų, ūkiai negarantuoti, ar verta dėti pastangų auginant rapsus.

Jeigu kitą sezoną rapsų pasėlių plotai ES labai sumažėtų, rinkos analitikų manymu, tai turėtų įtakos dar didesniam kainų šuoliui. Tačiau „Commerzbank AG“ žemės ūkio analitikas teigia, jog ūkininkus dabar labiau jaudina rapsų apsaugos nuo kenkėjų problemos, o ne supirkimo kainos.

Prognozuojama, kad dėl prasto rapsų derliaus ES šį sezoną importuos didesnį jų kiekį nei seniau. Skaičiuojama, kad nuo 2019 m. liepos rapsų importas, palyginti su praėjusio sezono tuo pačiu metu, padvigubėjo. Daug rapsų ES perka iš Ukrainos. Be to, pranešama, kad ir Kanada nori tapti svarbia rapsų eksportuotoja į Europą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos