Vakarų agroverslo įmonės, reaguodamos į agresiją Ukrainoje, traukiasi iš Rusijos rinkos. Vienos skelbia visiškai nutraukiančios veiklą, kitos atsisako tiekti naują produkciją, taiko ribojimus, skiria paramą Ukrainai.
Amerikiečių „John Deere“ nutraukė veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje. Gamintoja atšaukė įrangos, atsarginių dalių tiekimą ir palaikymą internetu. „John Deere“ fondas, bendradarbiaudamas su Jungtinių Tautų agentūromis ir kitomis organizacijomis, telkia išteklius padėti nuo krizės nukentėjusiems ukrainiečiams.
Kita amerikiečių kompanija „Caterpillar“ – viena didžiausių pasaulyje statybos, kasybos ir žemės ūkio technikos gamintojų – paskelbė apie savo gamyklų Rusijoje sustabdymą ir aukoja daugiau nei 1 mln. JAV dolerių humanitarinei krizei Ukrainoje įveikti. Bendrovės teigimu, veikla Rusijoje darosi vis sunkesnė, įskaitant tiekimo sutrikimus ir sankcijas.
Apie technikos ir atsarginių dalių tiekimo Rusijai stabdymą skelbia ir JAV žemės ūkio technikos gamintoja „Great Plains“ bei austrų „Pöttinger“.
„Rusija ir Ukraina yra gyvybiškai svarbios pasaulio aprūpinimui maistu, todėl kruopščiai apsvarstėme, kaip geriausia padėti ūkininkams ir imtis būtinų priemonių, reaguojant į neprovokuojamus išpuolius prieš Ukrainą. Iš karto sustabdėme naujų automobilių pardavimą Rusijoje ir Baltarusijoje. Laikysimės visų sankcijų“, – pareiškė korporacija AGCO.
AGCO žemės ūkio fondas (AAF) skyrė 100 tūkst. JAV dolerių paramą JT Pasaulio maisto programai, iš kurios teikiama pagalba ir ukrainiečių šeimoms. AGCO ir AAF kartu su Jungtinėmis Tautomis vykdo paramos telkimo kampaniją „ShareTheMeal“.
Vokietijos žemės ūkio technikos gamintoja „Amazone“ sustabdė technikos tiekimą Rusijai ir Baltarusijai. Šį sprendimą patvirtino „Amazonen-Werke“ direktorių taryba.
„Mes teikiame humanitarinę pagalbą Ukrainai, siunčiame vaistus ir viską, ko reikia. Mes visiškai laikomės Rusijai ir Baltarusijai įvestų sankcijų. „Amazon-Ukraina“ komanda padeda Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms ir savanorių organizacijoms.
Vokietijos žemės ūkio technikos gamintoja „Claas“ praneša, kad yra sukrėsta smurto eskalavimo Ukrainoje ir siaubingų žmonių kančių. Įmonė sustabdė gamybą Rusijoje: „Esame šeimos įmonė, kuri prisideda prie derliaus nuėmimo visame pasaulyje, o Ukraina yra Europos „kviečių aruodas“ ir turi didelę strateginę reikšmę „Claas‘ui“.
„Väderstad“ savo pranešime skelbia: „Atsižvelgdami į situaciją, kurią matome dabar, kai Rusijos režimas ir kariuomenė puola Ukrainą, mes nustojome teikti naujus užsakymus Rusijoje ir stengiamės atšaukti esamus Rusijos prekiautojų ir ūkininkų užsakymus“. Bendrovė skyrė 50 tūkst. eurų humanitariniams tikslams Ukrainoje paremti.
„CNH Industrial“ sustabdė visus tiekimus į Rusiją ir Baltarusiją ir paaukojo 500 tūkst. JAV dolerių nevyriausybinėms organizacijoms, teikiančioms pagalbą Ukrainai, bei paskelbė pasaulinę lėšų rinkimo akciją, įsipareigodama „dvigubinti kiekvieną paaukotą dolerį“.
Įrangos ir atsarginių dalių tiekimą Rusijai stabdo Prancūzijos „Exel Industries Group“. Kompanijai priklauso „Agrifac“ purkštuvo prekės ženklas, o taip pat ženklai „Apache“, „Berthoud“, CMC, „Evrard“, „Hardi“, „Matrot“, „Nicolas“ ir „Tecnoma“.
Apie veiklos sustabdymą Rusijoje skelbia amerikiečių „Corteva Agriscience“, viena didžiausių pasaulyje javų sėklų ir augalų apsaugos priemonių (herbicidų, fungicidų, insekticidų) gamintojų. „Visa komercinė veikla Rusijoje šiuo metu yra sustabdyta. Pagarba šalių suverenitetui ir demokratijai yra svarbiausia, o karas ir smurtas nėra priimtini būdai spręsti nesutarimus", – nurodo bendrovė.
BASF stabdo visus naujus verslo projektus su Rusija ir Baltarusija. „Bayer“ stabdo reklamą ir investicinius projektus Rusijoje.
Suomijos pieno perdirbimo įmonė „Valio“ stabdo tiekimą Rusijai, uždaro gamyklą netoli Maskvos Apie pasitraukimą paskelbė ir Naujosios Zelandijos pieno gamintoja „Fonterra“, uždaranti biurą Maskvoje.
„Atidžiai apsvarstę poveikį mūsų darbuotojams ir mūsų ilgalaikius planus Rusijos rinkoje, uždarysime savo biurą Maskvoje, kur įmanoma, perskirstysime darbuotojus, ir pasitrauksime iš bendros „Unifood“ įmonės“, - skelbia „Fonterra“.
***
Visgi dalis kompanijų tęsia veiklą Rusijoje. Tarp jų „Danone“ (prekės ženklai „Danone“, „Nutrilon“, „Milupa“), „Nestle“ (prekės ženklai „Lion“, „KitKat“, „Nuts“, „Aero“, „Nescafe“, „Friskies“ ir kt.), „Unilever“ (prekės ženklai „Lipton“, „Dove“, „Rexona“, „Axe“, „Domestos“ ir kt.). Ukrainos prezidento patarėjas Mykhailo Podoliak‘as pareiškė, kad tarptautinės bendrovės, kurios lieka Rusijoje ir moka ten mokesčius, finansuoja karą prieš Ukrainą.
„Manau, kad dabar šių „mirties pardavėjų“ reklaminės kampanijos turėtų būti puošiamos nespalvotomis nužudytų Ukrainos vaikų nuotraukomis. Iš arti. Su siaubingomis detalėmis. Negyvomis akimis. Tiesiogine prasme šokiruoti ir amžinai įsirėžti į milijonų vartotojų visame pasaulyje atmintį. Ir su atitinkamais šūkiais: „Jūs valgote šį kruviną šokoladą, kad rusai džiaugtųsi, galėdami nužudyti šiuos ukrainiečių vaikus“, – kalbėjo M. Podoliakas.
Po protesto akcijų Vakaruose ir programišių grupės „Anonymous" įsilaužimo į „Nestle“ duomenų bazę ir duomenų paviešinimo, kompanija kovo 23 d. „patikslino" poziciją dėl veiklos Rusijoje, nurodžiusi, kad ji apsiribos tik kūdikių ir ligonių maistu, o kitų prekės ženklų, įskaitant „KitKat“ ir „Nesquik“, tiekimas į Rusiją stabdomas.
Ukrainos parlamentarai paragino Prancūzijos bendroves „Kuhn“ (technika), „Lidea“ (sėklos) ir „Lessafre“ (mielės) uždaryti gamyklas Rusijoje.
Iš pramonės milžinų veiklą Rusijoje tęsia tarptautinis prancūzų bankas „Crédit Agricole“, šveicarų „Syngenta“, amerikiečių „DuPont“, „Dow Chemical“ ir kt.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Didžiausias latvių kooperatyvas žengia į obligacijų rinką
2024-10-31 -
Pasėlių stebėsena Europoje: sunki rudens sėja
2024-10-30 -
Prancūzijoje ketinama sunaikinti 30 tūkst. ha vynuogynų
2024-10-25
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
(0)