Ženeva. Ukrainoje užsilikusios nesprogusios bombos, sviediniai ir minos ne tik kelia grėsmę žmonių gyvybėms, bet ir į pavojų stato derlingus dirbamos žemės plotus, antradienį pareiškė Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK).
Dėl 2014-aisiais, Rusijai aneksavus Krymą, prasidėjusio konflikto, peraugusio į 2022-ųjų vasarį Maskvos pradėtą invaziją, Ukraina atsidūrė tarp labiausiai užminuotų šalių pasaulyje.
TRKK įspėjo, kad minos ir nesprogę sviediniai Ukrainos kaimuose gali turėti didelių ilgalaikių pasekmių žemės ūkiui, kuris yra gyvybiškai svarbi šalies ekonomikos dalis.
„Ūkininkai dažnai susiduria su neįmanomu pasirinkimu“, – žurnalistams Ženevoje vaizdo ryšiu iš Kyjivo sakė komiteto ginklų sukeliamo užterštumo padalinio Ukrainos sostinėje vadovas Andrew Duncanʼas (Endrius Dankanas).
„Kasdien jie turi apsispręsti, ar rizikuoti savo gyvybe, kad galėtų auginti pasėlius, ar rizikuoti prarasti pajamas ir finansines galimybes išlaikyti šeimą“, – pridūrė jis.
Pasak TRKK, be staigaus tiesioginio pavojaus tai kelia ir ilgalaikių problemų – reikia dėti daug pastangų, kad būtų ištirtos nukentėjusios teritorijos, o paskui pradėtas ilgas ir pavojingas jų išvalymo darbas.
„Dėl to nemaža dalis ariamosios žemės ateinančiais metais gali tapti netinkama naudoti“, – sakoma organizacijos pareiškime.
Sumažėję gamybos pajėgumai būtų didžiulis smūgis ne tik šaliai, bet ir visam pasauliui, nes Ukraina yra viena pagrindinių grūdų eksportuotojų.
Anot A. Duncano, Derlingos Ukrainos žemės yra labai svarbios, siekiant užtikrinti įperkamą grūdų tiekimą, kad būtų galima išmaitinti žmones visame pasaulyje.
Kai Maskvos karo laivai užblokavo pagrindinius Ukrainos uostus Juodojoje jūroje, kilo pasaulinės maisto krizės baimė.
Tačiau 2022-ųjų liepą pasirašytas susitarimas, leidžiantis atnaujinti Ukrainos grūdų eksportą. Kartu susitarta ir dėl netrukdomo Rusijos maisto produktų bei trąšų eksporto, nepaisant Vakarų ekonominių sankcijų dėl jos invazijos.
Pagal susitarimą eksportuota daugiau kaip 30 mln. t Ukrainos grūdų, iš kurių pusę sudaro kukurūzai, o daugiau kaip ketvirtadalį – kviečiai.
Tačiau susitarimas galioti baigs ketvirtadienį ir dar nesutarta dėl naujo jo pratęsimo.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Galvijų pašarų priedas sukėlė britų maištą
2024-12-13 -
Lenkai Gdanske statys didžiulį grūdų terminalą
2024-12-10 -
Lenkija smarkiai padidino valstybines grūdų atsargas
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)