Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Ukrainos ūkininkai kasdien renkasi – rizikuoti gyvybe ar prarasti pajamas
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Ženeva. Ukrainoje užsilikusios nesprogusios bombos, sviediniai ir minos ne tik kelia grėsmę žmonių gyvybėms, bet ir į pavojų stato derlingus dirbamos žemės plotus, antradienį pareiškė Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (TRKK).

Dėl 2014-aisiais, Rusijai aneksavus Krymą, prasidėjusio konflikto, peraugusio į 2022-ųjų vasarį Maskvos pradėtą invaziją, Ukraina atsidūrė tarp labiausiai užminuotų šalių pasaulyje.

TRKK įspėjo, kad minos ir nesprogę sviediniai Ukrainos kaimuose gali turėti didelių ilgalaikių pasekmių žemės ūkiui, kuris yra gyvybiškai svarbi šalies ekonomikos dalis.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Ūkininkai dažnai susiduria su neįmanomu pasirinkimu“, – žurnalistams Ženevoje vaizdo ryšiu iš Kyjivo sakė komiteto ginklų sukeliamo užterštumo padalinio Ukrainos sostinėje vadovas Andrew Duncanʼas (Endrius Dankanas).

„Kasdien jie turi apsispręsti, ar rizikuoti savo gyvybe, kad galėtų auginti pasėlius, ar rizikuoti prarasti pajamas ir finansines galimybes išlaikyti šeimą“, – pridūrė jis.

Pasak TRKK, be staigaus tiesioginio pavojaus tai kelia ir ilgalaikių problemų – reikia dėti daug pastangų, kad būtų ištirtos nukentėjusios teritorijos, o paskui pradėtas ilgas ir pavojingas jų išvalymo darbas.

„Dėl to nemaža dalis ariamosios žemės ateinančiais metais gali tapti netinkama naudoti“, – sakoma organizacijos pareiškime.

Sumažėję gamybos pajėgumai būtų didžiulis smūgis ne tik šaliai, bet ir visam pasauliui, nes Ukraina yra viena pagrindinių grūdų eksportuotojų.

Anot A. Duncano, Derlingos Ukrainos žemės yra labai svarbios, siekiant užtikrinti įperkamą grūdų tiekimą, kad būtų galima išmaitinti žmones visame pasaulyje.

Kai Maskvos karo laivai užblokavo pagrindinius Ukrainos uostus Juodojoje jūroje, kilo pasaulinės maisto krizės baimė.

Tačiau 2022-ųjų liepą pasirašytas susitarimas, leidžiantis atnaujinti Ukrainos grūdų eksportą. Kartu susitarta ir dėl netrukdomo Rusijos maisto produktų bei trąšų eksporto, nepaisant Vakarų ekonominių sankcijų dėl jos invazijos.

Pagal susitarimą eksportuota daugiau kaip 30 mln. t Ukrainos grūdų, iš kurių pusę sudaro kukurūzai, o daugiau kaip ketvirtadalį – kviečiai.

Tačiau susitarimas galioti baigs ketvirtadienį ir dar nesutarta dėl naujo jo pratęsimo.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos