BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Pasaulyje
Ukrainos prezidentas atmeta grūdų tranzito per Baltarusiją galimybę
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kyjivas. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad jo šalis negali svarstyti galimybės eksportuoti grūdus geležinkeliais per Baltarusiją į uostus prie Baltijos jūros.

„Kalbant apie Baltarusiją... Mums pasiūlyta transportuoti (grūdus – red. past.) per Baltarusiją geležinkeliais. Suvokiame transportavimo apimtis. Tačiau suprantame ir tai, kodėl mums tai siūloma. Nesame pasirengę laikytis šio formato ir padėti savo „draugiškiems“ kaimynams“, – pareiškė Ukrainos prezidentas.

Baltarusijos autoritarinis lyderis A. Lukašenka su Jungtinių Tautų vadovu Antonio Guterresʼu (Antonijumi Guterišu) praėjusį penktadienį aptarė Ukrainos grūdų tranzito per Baltarusiją į Baltijos valstybių uostus galimybę, tačiau su sąlyga, kad esą šiuose uostuose bus leista krauti baltarusiškus krovinius.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pirmadienį V. Zelenskis perspėjo, kad grūdų, kurių Ukraina negali eksportuoti dėl Rusijos blokados, kiekis iki rudens gali išaugti mažiausiai tris kartus.

„Dabar mes turime 20–25 mln. neišvežtų tonų. Rudenį šis skaičius gali siekti 70–75 mln. tonų“, – nurodė Ukrainos prezidentas.

JAV valstybės sekretorius Antonyʼis Blinkenʼas (Entonis Blinkenas) patikimais pavadino pranešimus, jog Rusija vagia grūdus iš Ukrainos, kad juos perparduotų, nors Maskva blokuoja rusiškų kukurūzų eksportą.

„Karas daro pražūtingą poveikį pasauliniam apsirūpinimui maistu, nes Ukraina yra vienas iš pasaulio aruodų“, – sakė JAV diplomatijos vadovas konferencijoje, skirtoje aptarti apsirūpinimo maisto klausimus.

Leidinys „The New York Times“ pirmadienį pranešė, kad iš Rusijos kontroliuojamų uostų išplaukė keli krovininiai laivai su kroviniais, kuriuos JAV pareigūnai pavadino vogtais ukrainietiškais grūdais.

Leidinio teigimu, JAV apie šiuos krovinius įspėjo 14 šalių, daugiausia Afrikos, nes daugelis jų yra priklausomos nuo grūdų importo ir jau dabar susiduria su dideliais tiekimo apribojimais.

A. Blinkenas pareiškė, kad Rusijos karinis jūrų laivynas, siekdamas „šantažuoti“ pasaulį, kad šis palaikytų Maskvos sukeltą karą, neleido grūdų vežėjams išplaukti iš Juodosios jūros Odesos uosto.

„Šiuo metu dėl Rusijos karinių jūrų pajėgų blokados Juodojoje jūroje Ukrainos derlius negali būti gabenamas į įprastas paskirties vietas“, – teigė jis.

A. Blinkenas sakė, kad tai – sąmoninga Rusijos prezidento Vladimiro Putino strategija, kuria jis siekia priversti likusį pasaulį „jam pasiduoti“ ir panaikinti Maskvai taikomas sankcijas. „Paprasčiau tariant, tai yra šantažas“, – pridūrė A. Blinkenas.

Šaltinis: „Unian“, AFP, BNS
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos