Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Ukraina: sėja be degalų, pinigų ir trąšų
Asociatyvi nuotr.

Kyjivas. Be degalų, pinigų ir trąšų... Priešui apšaudant ir plėšikaujant... Vyrams kariaujant... Taip Ukrainoje prasideda pavasario lauko darbai.

Šalies parlamentarai ragina žemdirbius pradėti lauko darbus. „Esame priversti pradėti pavasario lauko darbus skriejant agresoriaus raketoms – kitos išeities nėra. Nepaisant karinės priešo agresijos, ūkininkai turi dirbti ir tai darys“, – patikinama Ukrainos Aukščiausiosios Rados agrarinės ir žemės politikos komiteto kreipimesi.

Pradėti pavasario lauko darbus karo sąlygomis ne tik pavojinga, bet ir sunku dėl pinigų srautų ir prekių tiekimo sutrikimų.

Bioversija m7 2024 03 12

Kaip rašo šalies žiniasklaida, dalis ūkių darbininkų pašaukta karo tarnybon, tačiau ne tai didžiausia problema. Ūkininkai nedrįsta išeiti į laukus, nes šalia važiuoja tankai, vyksta mūšiai. Rusijos kariai atiminėja iš ūkininkų degalus, naikina techniką.

Ukraina apie 75 proc. dyzelino pirko iš Rusijos. Apie 25 proc. jo atplaukdavo jūra. Dabar tiekimo nėra, tad degalai baigiasi. Dėl to lauko darbams kilo grėsmė.

Bankų sistema sutriko, todėl ūkininkai negali įsigyti sėklų, trąšų ir kt. Jie negauna pinigų už parduotus grūdus, nes pirkėjai neturi lėšų su jais atsiskaityti.

„Negalime valdyti ūkio be pinigų, dyzelino ir išteklių, tad visa tai greitai gali baigtis maisto katastrofa. Duokite mums maisto, ginklų, dyzelino ir mes laimėsime!“ – feisbuke rašo vienas ūkininkas.

Ką daro Vyriausybė

Šalies vyriausybė keičia ūkininkavimą reglamentuojančius dokumentus, kad palengvintų pavasario lauko darbus karo sąlygomis. Pasak agrarinės politikos ir maisto ministro Roman‘o Leščenkaʼos, sėja prasidės ten, kur tai įmanoma.

Technika

Ministras R. Leščenka savo feisbuko puslapyje pranešė, kad karo padėties laikotarpiu ūkininkams netaikomas reikalavimas registruoti žemės ūkio techniką. „Šiandien pasirašiau įsakymą, pagal kurį leidžiama eksploatuoti žemės ūkio techniką be registracijos“, – rašo jis.

Tai taikoma traktoriams, savaeigei žemės ūkio technikai, kelių tiesimo ir melioracijos mašinoms ir kt. Techniką registruoti reikės per 90 dienų po karo padėties atšaukimo.

Aprūpinimas sėkla, degalais

Ministerija sukūrė interneto platformą, ragindama ūkininkus kuo skubiau pateikti informaciją apie sėklos, degalų ir kt. poreikius pavasario darbams pradėti. Valdydama šią informaciją, ministerija galės operatyviau įvertinti poreikius ir racionaliau paskirstyti išteklius. „Tai suveiks greičiau, nei suveiktų, jei ministerija pati kreiptųsi į kiekvieną ūkininką“, – paaiškino ministras.

Karo prievolė

Agropramonės komplekso darbuotojams (ūkininkams, darbininkams, specialistams ir kt.), kurių darbas svarbus užtikrinant agrarinio sektoriaus veiklą, karo mobilizacija atidedama.

Žemės ūkio įmonės ir maisto gamintojai Agrarinės politikos ministerijai turi pateikti kritinių darbuotojų sąrašus. Sprendimus dėl karo prievolininkų, dirbančių agropramonėje, rezervavimo priims Gynybos ministerija.

Eksporto ribojimas

Vyriausybė atnaujino prekių, kurių eksportui reikalingos licencijos ir kurioms taikomi eksporto apribojimai, sąrašus. Licencijavimas taikomas kviečiams ir kviečių bei rugių mišiniams, kukurūzams, vištienai, kiaušiniams ir saulėgrąžų aliejui. Norint gauti licenciją, reikia pateikti elektroninį prašymą Ūkio ministerijai.

Kainų kontrolė

Vyriausybė įpareigojo regionų karines administracijas kartu su policija, Valstybine maisto ir vartotojų tarnyba bei Valstybine medicinos tarnyba prižiūrėti mažmeninės prekybos kainas, įskaitant kvietinių miltų, makaronų, duonos gaminių, grikių ir avižų kruopas.

Kontroliuojamų prekių sąraše taip pat yra kiauliena, jautiena, paukštiena, pienas, sviestas, grietinė, kiaušiniai, saulėgrąžų aliejus, cukrus, daržovės, vaistai, degalai ir dujos.

Okupantai toliau griauna ekonomiką

Chersone okupantai sunaikino Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos Drėkinamosios žemdirbystės institutą, atsidūrusį karo zonoje.

„Mūsų gamybinėje bazėje Rusijos kariai įrengė tankų stovyklą. Jie ištuštino visas dyzelino atsargas ir sugadino įrangą. Griuvus pastato sienai, išsibarstė elitinė sėkla, ją išnešiojo vėjas.

Dalį naujų žieminių veislių tyrimų laukelių sunaikno karo šarvuočiai“, – sakė instituto direktorė, Ukrainos nacionalinės mokslų akademijos prezidiumo narė Raisa Vožegova.

Mykolaivo srityje Rusijos okupacinės pajėgos įvykdė išpuolius prieš du „Prometheus Group“ agroverslo padalinius. Grupės gamybinės įmonės buvo 100 proc. pasiruošusios sėjai, tačiau karas apgadino žemės ūkio ir biuro įrangą, sunaikino dokumentaciją, svėrimo ir stebėjimo sistemas, apgriovė sandėlius.

„Agresorius bandė sunaikinti gamybinius ir administracinius padalinius. Svarbiausia, kad pavyko išvengti aukų – nė vienas darbuotojas nenukentėjo. Visa kita galėsime nusipirkti, perstatyti, padaryti geriau nei buvo, kai virš galvos vėl bus ramus ir laisvas dangus“, – pabrėžiama kompanijos pranešime.

Parengta: pagal žiniasklaidos ir socialinių tinklų pranešimus
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos