Vašingtonas, gruodžio 13 d. Po dešimties metų ūkininkai bus daug labiau priklausomi nuo technologijų, o aplinkos saugojimas taps būtinybe, skelbia Purdue universiteto svetainė. Šio universiteto žemės ūkio ekonomistas Mike Boehlje teigia, kad iki 2020-ųjų ūkininkavimas taps kartu ir paprastesnis, ir sudėtingesnis.
„Ateinantys 10 metų pasiūlys ir iššūkių, ir galimybių, - sako mokslininkas. - Svarbiausi pokyčiai bus susiję su ūkių plėtimusi, ekologinio balanso išlaikymu, išteklių paskirstymu ir didėjančiais miesto visuomenės reikalavimais žemės ūkiui."
M. Bohlje nuomone, labai stambūs ūkiai pamažu taps įprastu dalyku. Žemės ūkio pramonėje smulkesnių vienetų jungimasis vyksta jau ne vieną dešimtmetį ir tęsis toliau.
„Ūkius, kurie užima 1 000 akrų ir daugiau (1 akras ~ 0,41 ha), valdo apie 6 procentai ūkininkų. Jie jau dabar valdo apie 40 proc. dirbamos žemės ir kasmet plečiasi, - pastebi specialistas. - Jeigu tendencija išliks, po dešimties metų 5-6 proc. ūkininkų valdys apie pusę visos dirbamos žemės."
Ekologinės pusiausvyros išlaikymas 2020-aisiais bus ne madingas žodis, o gyvenimo būdas. Anot M. Boelhje, vartotojai reikalaus daugiau ekologiško ir vietoje užauginto maisto su atitinkamomis etiketėmis. Didieji mažmeninės prekybos tinklai jau pradeda judėti šia linkme, ir tai reiškia, kad ilgainiui savo veiklos darną su aplinka turės įrodyti ne tik ūkininkai, bet ir tiekėjai bei tarpininkai, padedantys maistui pasiekti lentynas.
Technologijos 2020-ųjų žemės ūkyje bus taikomos dar plačiau nei dabar. Didžiąją dalį darbo atliks automatizuotos sistemos, jungiančios biotechnologijas, tręšimą ir procesų kontrolę.
„Technologijos mums leidžia geriau daryti du dalykus. Pirma, jos leidžia būti tikslesniems ir išgauti daugiau naudos iš ribotų išteklių, - sako M. Boehlje. - Antra, jos tai daro be jokio žmogaus įsikišimo."
Išteklių pasiūla - pradedant tokiais svarbiausiais dalykais, kaip žemė, vanduo ir azotas, - per kitus dešimt metų taip pat bus svarbus klausimas. Ūkininkai turės suderinti kainą, investicijų grąžą ir naudą aplinkai, teigia mokslininkas. Nors technologijos leis didinti derlius, tai ne visada bus galima padaryti. „Tai susiję ir su ekologinės pusiausvyros klausimu", - teigia M. Boelhje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)