BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Pasaulyje
Sunki vasaros pradžia mažina ES pasėlių derliaus perspektyvas

Briuselis. Remiantis Europos pasėlių derlingumo prognozių sistemos (MARS) šią savaitę išleistu biuleteniu, beveik visų žemės ūkio augalų derliaus prognozės ES lygmeniu buvo sumažintos, nors išlieka artimos 5 metų vidurkiui.

Labiausiai derliaus prognozė sumažinta kietiesiems kviečiams, daugiausiai – Prancūzijoje ir Italijoje. Minkštųjų kviečių derliaus prognozė labiausiai sumažinta Italijoje, Rumunijoje ir Nyderlanduose.

Taip pat sumažinta (-3 proc.) bulvių derlingumo prognozė – iki 35,8 t/ha, saulėgrąžų, rapsų derlingumas sumažintas po 2 proc., atitinkamai iki 2,2 t/ha ir 3,16 t/ha. Žirnių, pupų, cukrinių runkelių, kukurūzų grūdų, bendrai visų grūdų derlingumas sumažintas po 1 proc., palyginti su prieš mėnesį buvusia prognoze.

Bioversija 2024 04 26 m7

Padidinta tik vasarinių miežių (+1 proc.) ir sojų derlingumo prognozė. Nepasikeitė rugių ir kvietrugių laukiamas derlingumas, atitinkamai 4,3 ir 4,47 t/ha.

Orai pateikė siurprizų

MARS apžvalgos apie oro sąlygas pastaraisiais mėnesiais duomenimis, dideliuose Vakarų Europos regionuose ir šiaurės Italijoje tęsėsi gausūs lietūs. Vandens perteklius Beniliukso šalyse, Vakarų Vokietijoje, šiaurės rytų Prancūzijoje, šiaurės Italijoje neigiamai paveikė pasėlius, trikdė darbus laukuose. Kai kuriuose iš paminėtų regionų net birželį vis dar vyko vasarinių augalų sėja – dviem mėnesiais vėliau nei įprasta.

Pietų Vokietijoje dėl pastarojo meto liūčių kilo vietinių potvynių.

Kadangi šiuose regionuose didžiąją pavasario dalį buvo ne tik labai drėgna, bet ir šilta, pasėliams riziką kėlė ligos ir kenkėjai, o sąlygos purkšti augalų apsaugos produktus buvo sudėtingos.  

Pasak MARS apžvalgos, priešinga situacija keliose Vidurio, Pietų ir Rytų Europos dalyse – čia pasėlius neigiamai paveikė vandens trūkumas.

Rytų Vokietijoje, pietvakarių ir šiaurės rytų Lenkijoje dirvožemio drėgmės lygis mažėja, nors dar be didelio neigiamo poveikio pasėliams.

Blogesnė situacija kai kuriose Vengrijos, Rumunijos, Ukrainos ir Rusijos dalyse, kur ilgalaikis drėgnės trūkumas neigiamai paveikė žiemkenčių derliaus lūkesčius.

Ispanijoje, kur bendros derliaus prognozės yra teigiamos, karščio bangos birželį pablogino žiemkenčių būklę kai kuriose šalies rytiniuose regionuose.

Kviečių derlingumo pokyčiai šalyse

MARS duomenimis, bendra ES javų derlingumo prognozė sumažinta iki 5,59 t/ha, tai 1 proc. mažiau negu manyta prieš mėnesį, tačiau išlieka 2 proc. daugiau už 5 metų vidurkį.

Kaip minėta, labiausiai kviečių derlingumas sumažintas Italijoje: -10 proc. negu prieš mėnesį ir -6 proc. palyginti su pernai metais.

Prancūzijoje kviečių derlingumas, prognozuojama, bus -7 proc. mažesnis negu pernai ir -6 proc. mažesnis už 5 metų šalies vidurkį. Austrijoje kviečių derlingumas numatomas net 11 proc. menkesnis už pernykštį ir -6 proc. už 5 metų vidurkį.

MARS duomenimis, šiemet kur kas didesnis kviečių derlingumas nei pernai ir didesnis už 5 metų vidurkį laukiamas Ispanijoje, Portugalijoje, Slovakijoje, taip pat Rumunijoje, Bulgarijoje.

Trijose Baltijos šalyse – Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, taip pat Skandinavijos šalyse – Suomijoje ir Švedijoje kviečių derliaus prognozės teigiamos: jis turėtų būti ne mažesnis už 5 metų vidurkį, didesnis už pernykštį.

Rapsų derlingumo pokyčiai šalyse

Rapsų derlingumo prognozė labiausiai sumažinta Prancūzijoje iki 3,1 t/ha, tai būtų -2 proc. mažiau negu pernai ir -5 proc. mažiau už 5 metų vidurkį. Panašus rapsų derlingumo sumažėjimas laukiamas ir Airijoje.

Šią vasarą daug geresnis rapsų derlingumas numatomas Ispanijoje – 2,47 t/ha, tai būtų 53 proc. daugiau nei pernai ir 16 proc. daugiau nei 5 metų vidurkis.

Nuo 4 iki 10 proc. derlingesni rapsų pasėliai numatomi ir Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Austrijoje, Slovakijoje.  

Vokietijoje rapsų derlingumas (3,54 t/ha) prognozuojamas -1 proc. mažesnis už pernykštį ir -2 proc. menkesnis negu 5 metų vidurkis. Lenkijoje rapsai gali būti -2 proc. mažesnio derlingumo negu pernai, bet +4 proc. viršytų 5 metų vidurkį – 3,32 t/ha.    

Šaltinis: MARS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos