


Kyjivas. Balandžio šalnos Ukrainoje buvo vienos stipriausių per pastaruosius dešimtmečius, labiausiai nukentėjo rapsai ir sodai.
Ukrainos hidrometeorologijos centro (UHC) duomenimis, balandį šalyje buvo dvi galingos šalnų bangos – vienos stipriausių per pastaruosius dešimtmečius. Jos buvo pavojingos ne tik dėl žemos temperatūros, bet ir dėl poveikio trukmės.
„Pirmosios bangos metu, kuri kilo esant labai žemai vidutinei paros temperatūrai, daugelyje regionų dienos temperatūra nepakilo aukščiau nulio – ir tai tęsėsi dvi dienas“, – sakė UHC Agrometeorologijos skyriaus vedėja Tetiana Adamenko.
Antroji šalnų banga prasidėjo balandžio 26 d. Nors dieną buvo šilčiau, naktį temperatūra nukrito iki kritinio lygio. Pavyzdžiui, Baryšivkoje, Kijevo srityje, meteorologijos stotis dirvos paviršiuje užfiksavo net -11 °C.
Pasak meteorologų, šalnos tolygiai pasiskirstė visoje Ukrainos teritorijoje. Pavyzdžiui, Rivnės ir Dniepropetrovsko srityse jos truko 10–12 dienų, pietuose – iki 14. Odesos srityje – apie 10 dienų. Ten iššalo daržo ir uogų kultūros. Pirmosios bangos metu nukentėjo abrikosai, antrosios – kiti kaulavaisiai, kurie dar nespėjo pražysti. Dėl pavasario šalnų Ukrainoje tikimasi mažesnio vyšnių, persikų, nektarinų ir abrikosų derliaus.
Žalos laipsnis priklausė nuo sodų ir laukų konfigūracijos, vandens telkinių, kurie sušvelnino žalingą šalčio poveikį, artumo ir naudojamų kontrolės priemonių. Ukrainos agrarinės politikos ministerijos duomenimis, 2024 m. tik apie 20 proc. ūkių turėjo modernias technologijas sodams apsaugoti nuo šalčio.
Kalbant apie žieminius javus, žalos yra, bet ji nėra kritinė. Remiantis UHC Agrometeorologijos skyriaus stebėsenos duomenimis, fiksuojamas lapų pabalimas ir galiukų pažeidimas, tačiau augalai gali atsigauti, jeigu bus drėgmės. Deja, pasak meteorologų, viršutinis dirvožemio sluoksnis sausas, oro santykinė drėgmė labai maža. Tai žymiai padidina stresą pasėliams.
Labiausiai nukentėjo rapsai, kadangi jie jau žydi, šioje fazėje augalai labiausiai pažeidžiami žemos temperatūros.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Liūtys ir sausros kol kas nesumenkino gerų ES derliaus perspektyvų
2025-07-01 -
Ką numato naujas ES ir Ukrainos susitarimas dėl žemės ūkio produktų importo
2025-07-01 -
Kruša sunaikino tūkstančius hektarų Lenkijos ūkininkų pasėlių
2025-06-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nuo liepos – pokyčiai registruojant žemės ūkio techniką
2025-06-04 -
Seimas nusprendė: žemės ūkio technikai draudimo apmokestinimo išimčių nebus
2025-06-17 -
S. Skvernelis: norint atliepti ūkininkų reikalavimus, reikėtų atskiros mokesčių sistemos
2025-06-18
(0)