Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Pasaulyje
Škotai išbando švedišką ekologiškų rapsų auginimo modelį

Edinburgas / Stokholmas. Škotijos mokslininkai pirmą kartą subūrė komandą su ūkininkais, norėdami ištirti galimybę auginti ekologiškus rapsus, remiantis Švedijos patirtimi.

Rapsų aliejus ir išspaudos - vertingas gyvulių pašaras. Didelis aliejaus poreikis yra paukštininkystės sektoriuje. O daug baltymų turinčios rapsų išspaudos – atrajotojų pašarų sudedamoji dalis.

Didėjant ekologiškos žemės ūkio produkcijos paklausai, auga ir ekologiškų pašarų rinka, kurioje rapsai bei perdirbti jų produktai užima svarbią vietą. Šiuo atžvilgiu įdomi Švedijos patirtis – šalyje apie 10 procentų rapsų ploto yra sertifikuoti kaip ekologiški. Tai reiškia, kad cheminiai pesticidai šiuose rapsų pasėliuose nenaudojami.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Škotijos kaimo koledžas (SRUC) ėmėsi įgyvendinti Škotijos organinių rapsų projektą (SCOCAN). Tam tikslui jis gavo 30 tūkst. svarų sterlingų dotaciją iš Škotijos valstybinio žinių ir inovacijų perdavimo fondo (KTIF). Apie tai rašo portalas farminguk.com.

Švedijos modeliu pagrįstam (įskaitant tikslią piktžolių kontrolę) ekologiškų rapsų auginimo projektui, kuris įgyvendinamas keliuose škotų ūkiuose, vadovauja mokslininkas Robinas Volkeris (Robin Walker).

Jis sakė: „Užtikrintas finansavimas suteikia galimybę užmegzti dialogą tarp konsultantų ir ūkininkų, kurie ėmėsi auginti rapsus jiems naujais metodais. Bandomuosiuose ūkiuose planuojamos demonstracijos, į kurias kviesime žiniasklaidą, kad visuomenei būtų pranešta apie ekologinės gamybos svarbą.“

Penkiuose šiaurės rytų Škotijos ūkiuose, vadovaujant „Ceres Agri Services“ agronomui Endžiui Čaitamui (Andy Chitam), buvo pasėti bandomieji ekologiškų rapsų plotai. Trijuose ūkiuose augalų vegetacijos metus planuojama surengti lauko dienas, kad norintieji pamatytų, kaip atrodo pasėliai ir sužinotų, kaip jie prižiūrimi. Pirmasis renginys turėtų įvykti jau sausio pabaigoje.

Lauko bandymai suteikia galimybę palyginti kelis agronomijos aspektus, įskaitant veisles, pavasarinę pasėlių būklę, kenkėjų, ligų ar piktžolių kontrolės metodus, pagrįstus ekologinio žemės ūkio standartais.

Kaip pastebėjo rapsų perdirbimo įmonės „Norvite“ generalinis direktorius Edvardas Smitas (Edward Smith): „Kol kas Škotijoje oficialiai sertifikuotų kaip ekologiški rapsų plotų nebuvo. Jie neauginami visoje Jungtinėje Karalystėje. Todėl eksperimentai Škotijoje, nors palyginti ir nedideliuose plotuose, labai svarbūs, siekiant išsiaiškinti ekologiškų rapsų auginimo galimybes“.

SCOCAN projektas sujungs visą ekologiškų produktų tiekimo grandinę: nuo dirvožemio iki vartotojų, įskaitant gyvulininkystės produktų naudojimą. Ateityje tai suteiktų galimybių atverti naujas regionines ir eksporto rinkas. Įdiegus efektyvias ekologiškų rapsų auginimo technologijas, būtų galima turėtų daugiau ekologiškų baltymų gyvulių pašarams ir paukščių lesalams, taip pat ir žmonių maistui“, - aiškino jis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos