Vykstant Rusijos karui prieš Ukrainą, vis dažniau pasaulyje svarstoma, kokį poveikį jis darys žemės ūkiui. Apie galimą ir net juntamą įtaką kalba užsienio šalių ūkininkai, įvairių šalių žemės ūkio asociacijų ir bendrovių vadovai.
JAV ūkininkas Edʼas Morseʼas (gyvulininkystės ūkis).
► „Ukraina – pagrindinis regiono grūdų aruodas. Ji eksportuoja daug kviečių. Karas apgriovė Juodosios jūros uostus, iš kurių tie kviečiai gabenami. Dėl sutrikusios tiekimo grandinės kyla grūdų kainos kitose šalyse.“
► „Mes susiduriame su problema – didelės pašarų sąnaudos gali paskatinti mažinti mėsinių galvijų bandą. Dėl to padidės jautienos atsargos. Tai bus naudinga vartotojams, nes sumažės jautienos kainų augimas. Tačiau ūkininkams tai nepadės padengti išlaidų, patirtų išaugus kukurūzų, kuro kainoms ir galvijų auginimo sąnaudoms.“
Olandų ūkininkas Keesasʼas Huizinga (mišrus ūkis Ukrainoje). Laiko kiaules, karves. Augina svogūnus, morkas, kviečius, miežius, rapsus, cukrinius runkelius, kukurūzus, saulėgrąžas ir pupeles.
► „Savo verslą Ukrainoje kuriu 20 metų. Net negalvojau išvykti. Nemanau, kad tai būtų sąžininga prieš darbuotojus. Už 30 km susprogdintas ginkluotės sandėlis. Žmonės apimti nerimo, bet yra ryžtingi. Moterys kaime skerdžia mūsų kiaules ir ruošia maistą. Jis keliauja į Kijevą, kur maisto atsargos sparčiai senka.“
► „Dalį pieno atiduodame perdirbti nemokamai. Jei ateityje nebegalėsiu čia perdirbti pieno, vešiu į miestą, kad žmonės jo piltųsi į butelius. (...) Šis karas daro įtaką visam pasaulio maisto sektoriui.“
► „Kai tapau ūkininku, žinojau, kad turėsiu kariauti su kenkėjais, piktžolėmis ir augalų ligomis. Nesitikėjau, kad atsidursiu tikroje karo zonoje su mirtinu priešu. Tačiau Rusija įsiveržė į Ukrainą, ten, kur auginu javus ir gyvulius.
Su šeima gyvename ir ūkininkaujame netoli šalies centro, šiek tiek į šiaurę nuo Umanės – Rusijos taikinio dėl amunicijos sandėlių. Ketvirtadienį nukritus bomboms, mūsų namo langai ir durys drebėjo. Matėme tolumoje kylančius dūmus. Išgirdome raketų riaumojimą virš galvos.
Žmona ir vaikai pabėgo iš ūkio, išvyko į Rumuniją, apsistojo pas draugą. Aš pasilikau. (...) Smurtas gali prasiveržti bet kurią akimirką.“
► „Tokioje žemės ūkio šalyje, kaip Ukraina, mano darbas – išmaitinti valstybės gyventojus ir pasaulį. Mano ūkyje kasdien melžiama 2000 karvių. Auginami kviečiai, miežiai, rapsai ir kt. (...) Nežinau, ar kas nors iš to išeis šiais metais. Nežinau, kas laukia kitą valandą, jau nekalbant apie rytojų, kitą savaitę ar mėnesį.
Jau galvoju, kuo šersiu karves. Turiu pašaro, bet tikriausiai teks jo duoti mažiau, kad atsargų užtektų ilgiau. Tai sumažins mūsų našumą. Ateitis neaiški, bet žinau tik tiek – jeigu Ukrainos ūkininkai negalės dirbti, viskas dar labiau pablogės.
Niekas Ukrainoje neturėtų badauti. Esame žemės ūkio šalis. Ariamos žemės turime daugiau nei bet kuri kita Europos valstybė. Jei iškrisime iš pasaulinės rinkos, maisto kainos kils visur. Kainų infliacija jau dabar kenkia vartotojams visame pasaulyje, tačiau situacija dar pablogės.“
Kanados ūkininkas Marty Derksʼas (grūdų ūkis).
► „Prognozuojame, kad išlaidos degalams dėl karo padidės 20–30 procentų. Kainos kyla, o trąšų kainos šiais metais dar labiau padidės. Ūkininkams greičiausiai kils problemų dėl pasiūlos.“
Ukrainos ūkininkė Larisa Boden (daržovių ūkis). Augina šparagus ir šafranus netoli Krymo.
► „Šiandien negalime dirbti laukuose ir esame išsigandę. Dabar, kai Rusija įsiveržė, nėra jokio nenumatytų atvejų plano. Žinoma, stengiamės nepanikuoti.“
JAV ūkininkė Laura Freeman (mišrus ūkis). Laiko jaučius, nenaudoja antibiotikų ir augimo hormonų. Augina grūdus.
► „Augančias galimybes ūkininkams nusvers kylančios kainos. Gana akivaizdu – prasidės infliacija. Žaliavų infliacija žemdirbiams teigiamas dalykas, tačiau naftos – ne.“
► „Trąšos jau ir taip labai brangios. Be to, negalime nusipirkti traktorių dalių.“
***
Kanados energijos vartotojų organizacijos „Canadians for Affordable Energy“ prezidentas Danʼas McTeagueʼas: „Viena aišku – labai brangs nafta.“
Kanados grūdų augintojų asociacijos vicepirmininkas Brendanʼas Phillipsʼas: „Ši situacija tikrai padidins paklausą iš kitų šalių, taigi didės ir Kanados ūkininkų išlaidos.“
Airijos žemdirbių asociacijos prezidentas Timʼas Cullinanʼas: „Šie įvykiai ne tik turės didžiulių ir tragiškų pasekmių Ukrainai kaip šaliai, bet ir padidins ūkininkų išlaidas, neigiamai veiks maisto sektorių.
Dabar nerimą kelia tai, kad 46 proc. gamtinių dujų į Europos Sąjungą importuojama iš Rusijos. ES žemės ūkio maisto produktų eksportas į Rusiją sudaro apie 6,8 mlrd. eurų.
Tai stulbinami skaičiai. Akivaizdu, kad tai neigiamai veiks ir trąšų bei pašarų pramones, kurios jau daro didelį poveikį Airijos ūkininkų pajamoms. Nežinome, kuo baigsis karas, tačiau tikrai žinome, kad artimiausiomis savaitėmis tai turės rimtą poveikį Airijos ir kitų Europos valstybių ūkininkams.“
Jungtinės Karalystės žemės ūkio įmonės „Cuadrilla“ vadovas Francisʼas Eganʼas: „Kai kurie mano, kad karas neveiks kainų. Taip, nepadidins jų rytoj, bet anksčiau ar vėliau jos pakils. Priežastis, kodėl tokia netvarka, yra paprasta – apie tai negalvojome prieš 10 metų.“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Galvijų pašarų priedas sukėlė britų maištą
2024-12-13 -
Lenkai Gdanske statys didžiulį grūdų terminalą
2024-12-10 -
Lenkija smarkiai padidino valstybines grūdų atsargas
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)