Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Pasaulyje
Prancūzija uždraudė metamą

Paryžius. Prancūzijos sveikatos apsaugos pareigūnai paskelbė visam laikui uždraudę plačiai naudotą augalų apsaugos priemonių veikliąją medžiagą metamą.

Teigiama, kad tai padaryta kilus susirūpinimui dėl pastaruoju metu kelių dešimčių šalies vakaruose apsinuodijusių žmonių.

Sveikatos apsaugos agentūra ANSES savaitės pradžioje paskelbė, kad sprendimas uždrausti visus produktus su veikliąja medžiaga metamu buvo priimtas po naujo saugumo patikrinimo, pradėto dar prieš rugsėjį prasidėjusias apsinuodijimų bangas Meno ir Luaros departamente.

Bioversija 2024 07 09 m7

Dėl šių atvejų vyriausybė jau buvo sustabdžiusi metamo turinčių pesticidų („Vapam“, „Sectagon“) naudojimą.

Mažiausiai 70 žmonių, tarp jų – daug ūkių darbuotojų Anžė regione, kur auginama daug salotinių sultenių, skundėsi akių ir gerklės perštėjimu, kvėpavimo problemomis.

„Šie epizodai patvirtina mūsų sprendimo teisingumą, bet jo nepaskubino“, – pirmadienį laikraščiui „Ouest France“ sakė ANSES direktoriaus pavaduotoja Fransuaza Veber (Francoise Weber).

„Nebuvo kito pasirinkimo, tik pašalinti jį iš rinkos, nepriklausomai nuo to, ar jam yra alternatyvų“, – minėtam laikraščiui sakė F. Veber. Ji teigia suprantanti, kokių sunkumų iškils salotinių sultenių augintojams ir kitiems ūkininkams, bet visuomenės sveikata svarbiau.

Regione netoli Nanto užauginama daugiau kaip pusė iš 35 tūkst. tonų kasmet Europoje suvartojamų salotinių sultenių. Nanto augintojų federacijos vadovas Filipas Retjeras (Philippe Retiere), vyriausybei sustabdžius metamo naudojimą, teigė, kad kitą sezoną bus „daug mažiau salotinių sultenių, ridikėlių ir porų“.

Lietuvos augalų apsaugos asociacijos (LAAA) teigimu, metamas (CAS Nr. 144-54-7) yra fungicidiniu veikimu pasižyminti augalų apsaugos produktų veiklioji medžiaga, kuri veiksminga prieš Phytophthora, Pythium, Rhizoctomia, Verticillium spp., Plasmodiophora brassicae.

Pasak LAAA direktorės Zitos Varanavičienės, augalų apsaugos produktų, kurių veiklioji medžiaga būtų metamas, niekada nebuvo Lietuvos augalų apsaugos produktų rinkoje.

„Lietuva neturi ko uždrausti, nes tie produktai niekada nebuvo naudojami pas mus. Nėra pagrindo žavėtis kitų valstybių sprendimais - kaip sakoma, svetimoje šalyje ir žolė žalesnė, ir dangus mėlynesnis. Asociacija vertina Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos ekspertų, atliekančių augalų apsaugos produktų rizikos vertinimą, profesionalumą, todėl Lietuvoje registruoti ir tinkamai pagal etiketės nurodymus naudojami augalų apsaugos produktai yra saugūs tiek operatoriui, tiek vartotojui“, - komentuodama Prancūzijos sprendimą ir galimą metamo poveikį žmogaus sveikatai „Mano ūkiui“ kalbėjo Z. Varanavičienė.

AFP-BNS, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos