Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Pasaulyje
Paprasta rėmimo schema – už šiaudų įterpimą į dirvą

Dublinas. Airijoje už šiaudų susmulkinimą, paskleidimą ir įterpimą į dirvą ūkininkai gauna solidžias išmokas – 150–250 Eur/ha. Remiamas plotas – nuo 5 iki 40 ha ūkiui, priklausomai nuo ūkio dydžio.

Šiuo metu, kai Lietuvoje aktyviai diskutuojama, kokias ekoschemas vertėtų rinktis, galbūt tai būtų vienas iš sektinų pavyzdžių – nesudėtingai įgyvendinama schema, kuri padėtų paremti žemdirbius ir tuo pačiu duotų naudą dirvožemiui.

Šiaudų įterpimas yra naudinga priemonė, kuri padeda pagerinti dirvožemio kokybę, gausina jame organinės anglies, taip pat mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Leidinyje „Today‘s Farm“ aiškinama, kad sąlygos ūkininkams, kurie kreipėsi dėl paramos už šia priemonę, tikrai nėra sudėtingos. Plotuose, už kuriuos prašoma išmokos, turi būti nuimtas derlius, o šiaudai susmulkinti, tolygiai paskleisti ir kuo greičiau įterpti į dirvą po derliaus nuėmimo.

Kalbant apie šiaudų įterpimo būdus, priimtinomis laikomos įvairios technologijos: diskiniais kultivatoriais; dygliuotais kultivatoriais, kurie gali sėkmingai įterpti esamą šiaudų kiekį; šiaudų grėbliais taikant juostinį žemės įdirbimą ar tiesioginę sėją.

Tačiau šiaudų užarimas be išankstinio įterpimo ir gero sumaišymo su dirvožemiu nelaikomas tinkamu būdu šiai paramos schemai.

Kokybiškas šiaudų susmulkinimas ir įterpimas yra būtinas, siekiant išvengti kenkėjų, ypač šliužų, keliamų problemų, taip pat būsimo derliaus suprastėjimo dėl įvairių patogenų išplitimo.

Ūkininkai privalo pasirūpinti, kad šiaudai būtų kokybiškai susmulkinti ir paskleisti tolygiai per visą padargo plotį. Būtina parinkti optimalų šiaudų įterpimo gylį – kad jie neatsidurtų per giliai, bet kartu pakankamai giliai, kad gerai susimaišytų su žeme.

Patartina vengti giluminio kultivavimo, nes tai trukdo sudygti piktžolėms ir javų bei rapsų pabiroms, o vėliau gali apsunkinti dirvos dirbimą, jei ruduo būna lietingas. Volavimas neįeina į privalomus schemos reikalavimas, bet jis tausotų drėgmę ir padėtų greičiau sudygti piktžolėms.

Šiemet dėl šios naujos schemos buvo kreiptasi paramos už maždaug 9 milijonų eurų (iš viso buvo numatytas 10 milijonų eurų fondas). Išmokamos sumos pakankamai solidžios – įterpus avižų, rugių, kviečių ar miežių šiaudus, taikomi 250 Eur/ha tarifai, o rapsų – 150 Eur/ha.

Airijoje šiemet šiaudų kiekis buvo geras visuose javų laukuose, o sausas oras derliaus nuėmimo metu leido ūkininkams be didelių pastangų kokybiškai juos įterpti. Kadangi šiaudų buvo daug, jų įterpimas dalyje laukų nesukėlė jokio deficito įprastinėje šiaudų ritinių rinkoje – standartinio dydžio ritiniai iš lauko buvo pardavinėjami po 15–20 eurų.

Autorius: MŪ inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos