Dublinas. Airijoje už šiaudų susmulkinimą, paskleidimą ir įterpimą į dirvą ūkininkai gauna solidžias išmokas – 150–250 Eur/ha. Remiamas plotas – nuo 5 iki 40 ha ūkiui, priklausomai nuo ūkio dydžio.
Šiuo metu, kai Lietuvoje aktyviai diskutuojama, kokias ekoschemas vertėtų rinktis, galbūt tai būtų vienas iš sektinų pavyzdžių – nesudėtingai įgyvendinama schema, kuri padėtų paremti žemdirbius ir tuo pačiu duotų naudą dirvožemiui.
Šiaudų įterpimas yra naudinga priemonė, kuri padeda pagerinti dirvožemio kokybę, gausina jame organinės anglies, taip pat mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas.
Leidinyje „Today‘s Farm“ aiškinama, kad sąlygos ūkininkams, kurie kreipėsi dėl paramos už šia priemonę, tikrai nėra sudėtingos. Plotuose, už kuriuos prašoma išmokos, turi būti nuimtas derlius, o šiaudai susmulkinti, tolygiai paskleisti ir kuo greičiau įterpti į dirvą po derliaus nuėmimo.
Kalbant apie šiaudų įterpimo būdus, priimtinomis laikomos įvairios technologijos: diskiniais kultivatoriais; dygliuotais kultivatoriais, kurie gali sėkmingai įterpti esamą šiaudų kiekį; šiaudų grėbliais taikant juostinį žemės įdirbimą ar tiesioginę sėją.
Tačiau šiaudų užarimas be išankstinio įterpimo ir gero sumaišymo su dirvožemiu nelaikomas tinkamu būdu šiai paramos schemai.
Kokybiškas šiaudų susmulkinimas ir įterpimas yra būtinas, siekiant išvengti kenkėjų, ypač šliužų, keliamų problemų, taip pat būsimo derliaus suprastėjimo dėl įvairių patogenų išplitimo.
Ūkininkai privalo pasirūpinti, kad šiaudai būtų kokybiškai susmulkinti ir paskleisti tolygiai per visą padargo plotį. Būtina parinkti optimalų šiaudų įterpimo gylį – kad jie neatsidurtų per giliai, bet kartu pakankamai giliai, kad gerai susimaišytų su žeme.
Patartina vengti giluminio kultivavimo, nes tai trukdo sudygti piktžolėms ir javų bei rapsų pabiroms, o vėliau gali apsunkinti dirvos dirbimą, jei ruduo būna lietingas. Volavimas neįeina į privalomus schemos reikalavimas, bet jis tausotų drėgmę ir padėtų greičiau sudygti piktžolėms.
Šiemet dėl šios naujos schemos buvo kreiptasi paramos už maždaug 9 milijonų eurų (iš viso buvo numatytas 10 milijonų eurų fondas). Išmokamos sumos pakankamai solidžios – įterpus avižų, rugių, kviečių ar miežių šiaudus, taikomi 250 Eur/ha tarifai, o rapsų – 150 Eur/ha.
Airijoje šiemet šiaudų kiekis buvo geras visuose javų laukuose, o sausas oras derliaus nuėmimo metu leido ūkininkams be didelių pastangų kokybiškai juos įterpti. Kadangi šiaudų buvo daug, jų įterpimas dalyje laukų nesukėlė jokio deficito įprastinėje šiaudų ritinių rinkoje – standartinio dydžio ritiniai iš lauko buvo pardavinėjami po 15–20 eurų.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vokietija įsitempusi: fiksuota snukio ir nagų liga
2025-01-14 -
Nyderlandų ūkiai kenčia nuo įžūlių vagysčių
2025-01-10 -
Kur ES daugiausia ūkių
2025-01-08
Skaitomiausios naujienos
-
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16 -
Registrų centras skelbia didžiausius žemės valdytojus
2025-01-08
(0)