Madridas. Mokslininkai išvedė šiltėjančiam klimatui atsparias obelis, kurių vaisiai pasižymi ir geromis skoninėmis savybėmis. Kitas etapas – komercializuoti šių vaismedžių auginimą.
Naujoji „HOT84A1“ veislė sėkmingai išlaikė bandymus Ispanijoje, kur temperatūra viršijo 40 laipsnių C. Raudonų su tankios tekstūros minkštimo obuolių nenudegino ir kitaip nepaveikė kaitri saulė. Pasak Naujosios Zelandijos kompanijos „T&G Global“ atstovo, vartotojai tikrai įvertins saldų vaisių skonį ir sultingą tekstūrą.
Veislės „HOT84A1“ obelis bus galima auginti regionuose, kuriuose anksčiau nebuvo tokios galimybės dėl karščio. Kartu bus sumažintas atstumas nuo augintojo iki vartotojo. Kadangi nuolat siekiama taupyti vandenį, mažinti išlaidas trąšoms ir išlaikyti šiuolaikiškas efektyvias gamybos sistemas, todėl reikia plėsti vaismedžių įvairovę, informuoja portalas freshfruitportal.com.
Vykdant Šiltėjančio klimato programą (Hot Climate Programme, HCP), kuriamos naujos ne tik obuolių, bet ir kriaušių veislės. Tyrime dalyvauja Naujosios Zelandijos kompanija „T&G Global“, auginanti ir parduodanti šviežius vaisius ir daržoves, Naujosios Zelandijos augalų ir maisto tyrimų institutas, Ispanijos žemės ūkio institutas (IRTA) ir „Fruit Futur“.
Anot Katalonijos vaismedžių augintojų, vis dažniau sektorius susiduria su problemomis, kurias sukelia klimato pokyčiai. Tradicinių veislių vaisius saulė nudegina, tad pakinta jų tekstūra, spalva ir skonis. Taip pat vis daugiau kyla vaisių saugojimo problemų. Ateityje obuolių ir kriaušių augintojai susidurs su dar didesniais iššūkiais, kuriuos sukels pasaulinis atšilimas, todėl naujos atsparios veislės turės didelę paklausą visame pasaulyje.
Naujos veislės komercializavimo programai vadovauja kompanija „T&G Global“. Pirmieji sodinukai bus pristatyti šešiems programos partneriams : į „Waimea“ medelynus (Naujoji Zelandija), „TopFruit“ (Pietų Afrika), „Dalival“ (Prancūzija), „Worldwide Fruit“ (Didžioji Britanija), „Montagues“ (Australija), „Fruit Futur“ (Ispanija).
Apie Šiltėjančio klimato programą
Šiltėjančio klimato programą (HCP) 2002 m. Įkūrė IRTA (Katalonijos vyriausybei priklausantis tyrimų institutas, priskirtas Žemdirbystės departamentui) ir Naujosios Zelandijos augalų ir maisto tyrimų institutas, norėdami sukurti naujas obuolių ir kriaušių veisles, pritaikytas zonoms, kuriose tvyro aukšta temperatūra.
Tuo metu Iberijos pusiasalio, o ypač Katalonijos, sodininkai dėl kylančios temperatūros jau susidūrė su problemomis, kurios kamavo tradicines veisles: mažiau raudonos spalvos, žymūs saulės nudeginimai, ištežęs minkštimas ir dar gausybė vaisių laikymo nesklandumų.
Prie projekto kaip komercinės obuolių ir kriaušių gamybos ekspertė Katalonijoje ir potenciali šių veislių suinteresuota šalis 2003 m. prisijungė „Actel“, „Fruits de Ponent“, „Nufri“, „Poma de Girona“ ir „IRTA“ sudaryta ekonominių interesų grupė „Fruit Futur“. 2018 m. kompanija „T&G Global“ (tarptautiniu mastu vykdanti sėkmingus vaisių tyrimų ir komercializavimo projektus) buvo pasirinkta, kad parduotų naujas programos veisles visame pasaulyje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kariaujančio ukrainiečio svajonėse – saldžiųjų bulvių selekcija
2024-11-25 -
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)