Bobrovka (Rusija)). Rusijos ūkininkas Anatolijus Rubcovas, sielvartingai žvelgdamas į savo valdos pakraštyje išrikiuotus avilius, pratarė: „Anksčiau šis „ūkis" skambėjo ir dainavo.“ Dabar ten girdimas tik silpnas dūzgimas, o ore tvyro stiprus puvėsių kvapas, mat didžioji dalis bičių išmirė, veikiausiai apsinuodijusios pesticidais.
A. Rubcovas, laikantis didelį bityną į pietus nuo Maskvos esančios Tulos srities vieno kaimo pakraštyje, yra vienas iš šimtų bitininkų šalyje, pranešusių apie masines bičių šeimų žūtis, atėmusias iš jų pragyvenimo šaltinį.
Jis nuo liepos pradžios neteko 82 šeimų – beveik visų savo turėtų. Bitininkas baiminasi, kad ir išlikusios šeimos žiemos tikriausiai neišgyvens. A. Rubcovas savo nuostolius vertina 1,6 mln. rublių (apie 22,6 tūkst. eurų).
Visus aplinkinius bitynus ištiko toks pats likimas
Žmonės Bobrovkos kaime ir jo apylinkėse įsitikinę, kad dėl visko kalta viena rapsus auginanti vietos bendrovė, liepos 4-ąją nupurškusi savo laukus insekticidais.
Netoliese esančiame miške savo avilius laikęs kitas bitininkas – Viktoras Morozovas – nufilmavo šalia rapsų laukų ant žemės numestas tuščias cheminių augalų apsaugos priemonių talpas. Maskvos laboratorijoje atlikti tyrimai patvirtino, kad purkštuose rapsuose fipronilo esama. Šį preparatą Rusijoje galima teisėtai naudoti, laikantis tam tikrų atsargumo priemonių, bet Europos Sąjungoje jis uždraustas.
Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba „Rosselchoznadzor“ patvirtino, kad bičių žūtis sukelia nekontroliuojamas insekticidų naudojimas, ir pripažino, kad šių preparatų priežiūra nepakankama.
Fipronilas buvo plačiai naudojamas Europos Sąjungoje iki 2017 metais kilusio skandalo, kai šio preparato buvo rasta kiaušiniuose iš Olandijos. Tuomet buvo nustatyta, kad ši medžiaga neleistinai naudota vabzdžiams paukštynuose naikinti.
2017 metais ES uždraudė naudoti fipronilą atvirai auginamiems pasėliams purkšti, o 2018-aisiais buvo uždrausti dauguma neonikotinoidų.
Rusijoje šias medžiagos tebelenaudojamos: fipronilu galima purkšti bulves, javus ir ganyklas, tačiau tik vėlai vakare, nesant vėjo. Be to, šalimais laikomos bitės turi būti kelias dienas neišleidžiamos iš avilių.
Rusijos bitininkai sunerimę
Rusijos bitininkai piktinasi, kad Europoje uždrausti pesticidai nusėda Rusijoje. Ypač jiems neramu, kad labai plečiasi rapsų pasėliai. „Pesticidai brangūs. Kai kada juos skiedžia pigiais nuodais ir nepaiso naudojimo taisyklių“, - sako Rusijos nacionalinio bitininkavimo tyrimų centro vadovė Ana Brandorf.
Pasak jos, pesticidų vartojimo stebėsena nevykdoma, be to, bitininkai nėra informuojami, kai ūkininkai imasi purkšti pasėlius šiomis medžiagomis.
A. Brandorf mano, kad Rusijoje pradeda reikštis tokia pati bičių krizė, kokia jau anksčiau buvo ištikusi kituose pasaulio regionus. Tai kelia susirūpinimą mokslininkams ir yra reali grėsmė maisto ištekliams.
Rusijos Žemės ūkio ministerija neneigia, kad šis reiškinys padarė „reikšmingos žalos“ bitininkystei visoje šalyje. Apskaičiuota, kad išmirė apie 300 tūkst. bičių šeimų. Rusijoje jų laikoma iš viso apie 3,3 milijono.
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)