BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Pasaulyje
Lenkijoje dramatiškai trūksta obuolių skynėjų

Varšuva. Lenkijos sodininkai sako, kad dėl skynėjų trūkumo dalis obuolių derliaus gali likti nenuimta.

„Sodininkai turi daug problemų. Tai – energijos sąnaudų augimas, trąšų, degalų, pakuočių brangimas, dėl karo atsiradęs rinkų produkcijai parduoti trūkumas. Negana to, dabar dar susiduriame ir su darbo jėgos stygiumi“, – sako Lenkijos vaisių augintojų asociacijos prezidentas Miroslaw`as Maliszewski`s.

Pasak jo, ukrainiečiai, atvykę į Lenkiją kaip karo pabėgėliai, vaisių rinkėjų darbu nesidomi. Juk tai dažniausiai miestietės moterys su vaikais, joms darbas soduose per sunkus. O Ukrainos kaimų gyventojai, norintys obuolius skinti, turi daug sunkumų gaudami vizas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Lenkijos sodininkų organizacija pateikė prašymą šalies vyriausybei, prašydama sušvelninti užsieniečių laikino įdarbinimo nuostatas, tačiau kol kas sprendimo nėra.

Stengiamasi įdarbinti migrantus ir iš kitų šalių, pavyzdžiui, Uzbekistano, Nepalo, Indijos, tačiau ir šiuo atveju kyla problemų dėl vizų.

Vietinių lenkų obuolių skynimas irgi nedomina, nes jų netenkina darbo atlyginimas.

Kita dilema, su kuria dabar susiduria Lenkijos sodininkai, – ar dėl brangių elektros energijos kaštų laikyti vaisius šaldytuvuose? Daugelis nusprendžia obuolius parduoti dabar, todėl rinka perpildyta, o kainos mažos. Pavyzdžiui, augintojai už veislės Gala desertinius obuolius gauna vos 1-1,5 zloto už kg (0,21–0,31 Eur/kg), o už perdirbimui skirtus obuolius pramonė moka vos 0,38-0,40 zloto/kg (0,08 Eur/kg.) ir kainos dar krenta.

Eksporto galimybės irgi sumenko, nes dėl karo tik nedideli produkcijos kiekiai keliauja į Rytus. Anksčiau Rytų Europos šalys buvo svarbios lenkiškų obuolių importuotojos. Pasak M. Maliszewski`o, problemų kyla ir su eksportu į Egiptą, nes šalis dėl neaiškios situacijos lėšas skiria grūdų pirkimui.

Lenkijos vaisių augintojų asociacijos duomenimis, šiemet šalies obuolių derlius bus panašus kaip praėjusiais metais ir gali siekti apie 4 mln. t.

Beje, rugsėjo 28-ąją buvo minima Pasaulinė obuolių diena, tačiau lenkai sodininkai teigė, kad džiaugsmą aptemdė rūpesčiai dėl derliaus nuėmimo ir nepalankios situacijos rinkoje.

Šaltinis: sadyogrody.pl
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos