Varšuva. Lenkijos sodininkai sako, kad dėl skynėjų trūkumo dalis obuolių derliaus gali likti nenuimta.
„Sodininkai turi daug problemų. Tai – energijos sąnaudų augimas, trąšų, degalų, pakuočių brangimas, dėl karo atsiradęs rinkų produkcijai parduoti trūkumas. Negana to, dabar dar susiduriame ir su darbo jėgos stygiumi“, – sako Lenkijos vaisių augintojų asociacijos prezidentas Miroslaw`as Maliszewski`s.
Pasak jo, ukrainiečiai, atvykę į Lenkiją kaip karo pabėgėliai, vaisių rinkėjų darbu nesidomi. Juk tai dažniausiai miestietės moterys su vaikais, joms darbas soduose per sunkus. O Ukrainos kaimų gyventojai, norintys obuolius skinti, turi daug sunkumų gaudami vizas.
Lenkijos sodininkų organizacija pateikė prašymą šalies vyriausybei, prašydama sušvelninti užsieniečių laikino įdarbinimo nuostatas, tačiau kol kas sprendimo nėra.
Stengiamasi įdarbinti migrantus ir iš kitų šalių, pavyzdžiui, Uzbekistano, Nepalo, Indijos, tačiau ir šiuo atveju kyla problemų dėl vizų.
Vietinių lenkų obuolių skynimas irgi nedomina, nes jų netenkina darbo atlyginimas.
Kita dilema, su kuria dabar susiduria Lenkijos sodininkai, – ar dėl brangių elektros energijos kaštų laikyti vaisius šaldytuvuose? Daugelis nusprendžia obuolius parduoti dabar, todėl rinka perpildyta, o kainos mažos. Pavyzdžiui, augintojai už veislės Gala desertinius obuolius gauna vos 1-1,5 zloto už kg (0,21–0,31 Eur/kg), o už perdirbimui skirtus obuolius pramonė moka vos 0,38-0,40 zloto/kg (0,08 Eur/kg.) ir kainos dar krenta.
Eksporto galimybės irgi sumenko, nes dėl karo tik nedideli produkcijos kiekiai keliauja į Rytus. Anksčiau Rytų Europos šalys buvo svarbios lenkiškų obuolių importuotojos. Pasak M. Maliszewski`o, problemų kyla ir su eksportu į Egiptą, nes šalis dėl neaiškios situacijos lėšas skiria grūdų pirkimui.
Lenkijos vaisių augintojų asociacijos duomenimis, šiemet šalies obuolių derlius bus panašus kaip praėjusiais metais ir gali siekti apie 4 mln. t.
Beje, rugsėjo 28-ąją buvo minima Pasaulinė obuolių diena, tačiau lenkai sodininkai teigė, kad džiaugsmą aptemdė rūpesčiai dėl derliaus nuėmimo ir nepalankios situacijos rinkoje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)