Varšuva. Lenkijos žemdirbių ir vartotojų organizacija „Agrounia“, siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į šalies ūkininkų problemas, pradėjo valstiečių sukilimo akciją #AGROpowstanie2019.
Nuo pirmadienio įvairiuose šalies regionuose prasidėjo protesto akcijos, o „sukilimo“ kulminacija turėtų būti masinis protestas Varšuvoje vasario 6-ąją, kuris įvardijamas kaip „Varšuvos apgultis“.
„Agrounia“ įkurta pernai ir spėjo atkreipti į save dėmesį 2018-ųjų pabaigoje surengtomis akcijomis, tarp jų kelių blokadomis protestuojant prieš lietuviškos kiaulienos įvežimą.
Socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Agrounia“ paskelbė įrašą, kurį galima vadinti organizacijos atsišaukimu. Jame užsipuolamas šalies žemės ministras Janas Ardanovskis (Jan Ardanowski), kurį „Agrounia“ vadina „melagiu ir apgaviku“. Organizacija kaltina ministrą nevykdant įsipareigojimų žemdirbiams.
„Karas! Mus užpuolė, esame naikinami, verčiami būti užsienio ūkininkų darbininkais ir užsienio kapitalo, kuris reguliuoja mūsų rinką, pasipelnymo mašinomis. Šis karas bus partizaninis. Turime jį pradėti, kad išgyventume!”, – rašoma „Agrounia“ profilyje.
Organizacijos „Agrounia“ lyderis Michalas Kolodziejčakas garsėja provokuojančiais pasisakymais („Agrounia“ Facebook paskyros nuotr.)
Ten pat nurodoma, kad sausio 28-ąją šalyje prasidėję „žemės ūkio manevrai“ yra įspėjimas ir signalas valstybės vadovui Andžejui Dūdai. „Prezidentas yra pasyvus, matyt, jo administracija nepastebi, kas vyksta kaime. Bet jis yra valstybininkas. Mes tikime, kad galėsime jį vadinti kaimo gynėju, - skelbia „Agrounia“.
Anksčiau protestuotojai kreipėsi į premjerą ir žemės ūkio ministrą, tačiau liko nepatenkinti abiejų politikų požiūriais.
Lenkijos žiniasklaida spėja, kad po žodžiais „žemės ūkio manevrai“ slypi protesto veiksmai panaudojant techniką, įskaitant kelių blokadas, lėtą traktorių judėjimą greitkeliais ar netikėtą eismo sutrikdymą.
Nauja organizacija ir jos vadovas
„Agrounia“ per trumpą laiką parodė, kad gali imtis ryžtingų veiksmų. Jos lyderis 30-metis Lodzės vaivadijos ūkininkas, vietos politikas, daržovių ir bulvių augintojų organizacijos vadovas Michalas Kolodziejčakas (Michał Kołodziejczak) keletą savaičių keliavo po šalį, agituodamas žemdirbius jungtis ir kurdamas organizacijos struktūrą.
Žiniasklaida pastebi, kad jam pavyko suburti nemažai šalininkų, vasario 6-ąją paaiškės, kiek jų yra aktyvūs ir išeis į kelius ir gatves, kad parodytų nepasitenkinimą esama sunkia padėtimi.
Stebėdami, kaip sparčiai kyla naujas agrarinis judėjimas, apžvalgininkai pastebi, kad „Agrounia“ sulaukia nemažai socialinės paramos ir palaikymo.
M. Kolodziejčakas interviu „Radio ZET“ pabrėžė, kad neketina pradėti dialogo su žemės ūkio ministru, nes prarado pasitikėjimą. Jis nori kalbėti tik su Lenkijos prezidentu.
Žemės ūkio ministras J. Ardanovskis (kuris irgi yra ūkininkas) per Lenkijos radijo pirmąją programą paskelbė, kad M. Kolodziejčako suformuluoti postulatai (o tiksliau nurodymai valdžiai, ką ji turinti daryti) įrodo, jog jis neturi žinių apie tikrąsias Lenkijos žemės ūkio problemas, o jo maksimalistiniai nurodymai prieštaringi.
Ministras atkreipė dėmesį, kad neįmanoma pasiekti rezultato nesikalbant ir nebendradarbiaujant. Kitos žemės ūkio organizacijos susitinka ir kalbasi, o „Kolodziejčako postulatuose šito „nėra“. „Agrounia“ veiksmai yra įžeidžiantys visus“, – komentavo ministras.
J. Ardanovskis pabrėžė, kad Lenkijos žemės ūkio rinka yra perteklinė rinka. „Mes pagaminame daug daugiau maisto nei galime suvartoti. Reikia įtikinti Lenkijos vartotojus pirkti lenkišką maistą, tačiau negalima to siekti jėga ir bauginimais“, – sakė ministras.
Ministro žodžiais, kiekvienas turi teisę protestuoti, reikšti nepasitenkinimą, tačiau pernelyg didelis žiniasklaidos dėmesys naujos organizacijos lyderiui suteikia jam nepagrįstų vilčių reikalauti prezidento ir vyriausybės paklusnumo.
Organizacijos „Agrounia“ įkūrėjas ir vadovas M. Kolodziejčakas pabrėžia, yra jo organizacija kovoja už „Lenkijos kaimą ir Lenkijos žemės ūkį“. Jo pagrindinis siekis – ginti Lenkijos rinką ir šalies maisto gamybą nuo užsienio oligopolijų, perėmusių šalies prekybą.
Prielaidos ir abejonės
Provokuojančiais pasisakymais garsėjantis M. Kolodziejčakas ne kartą ragino valdžią ginti šalies rinką nuo esą nekokybiškos ukrainietiškos produkcijos. Šią kortą pasigavo Rusijos valdžios lėšomis finansuojama propagandinė žiniasklaida.
Užsienio auditorijai skirtas Rusijos televizijos RT daugiakalbis portalas visus „Agrounia“ reikalavimus suveda į vieną – esą Lenkijos ūkininkai reikalauja, kad Varšuva nustotų remti Ukrainą, o Lenkijos valdžia atsisakytų priešiškumo Rusijos atžvilgiu ir siektų prekybinių santykių normalizavimo.
Rusijos RT cituoja M. Kolodziejčako pareiškimus „Radio Zet“ laidai ir interviu „Newsweek“, kuriuose jis kritikuoja Lenkijos valdžios institucijas, nes šios „saugo Ukrainą ir nevykdo derybų su Rusija“.
Kai kurie internautai mano, kad naujoji organizacija ir jos lyderis manipuliuoja žemdirbių problemomis, o tikrasis „Agrounia“ tikslas – užsitikrinti sėkmę per būsimus valdžios rinkimus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)