Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Krentantis rublis kelia paniką agrariniame sektoriuje

Maskva. Rusijos centriniam bankui netikėtai padidinus bazinę palūkanų normą (nuo 10,5 iki 17,0 proc.), žemės ūkio sektoriaus lengvatinio kreditavimo programa pakibo ore. Žemdirbiai delsia parduoti grūdus, laukdami dar didesnių kainų, o Žemės ūkio ministerija siekia apriboti grūdų eksportą, baimindamasi galimo grūdų deficito vidaus rinkoje.

Anot Rusijos žemės ūkio ministro Nikolajaus Fiodorovo, smarkiai šoktelėjus bazinei palūkanų normai, žemdirbių kreditavimas žemesnėmis už bazines palūkanomis įmanomas tik priėmus atitinkamą sprendimą valstybės lygiu, tačiau Vyriausybė, jo manymu, vargu ar ryšis tokiam žingsniui.

Lengvatinis žemės ūkio kreditavimas numato dalinį palūkanų dengimą iš biudžeto (bazinės normos ar jos dalies dydžio).

Rusijos Sibiro regionuose užfiksuotas duonos kainų augimas, kurį ekspertai sieja ne tik su valiutos kurso padidėjimu, bet su grūdų deficitu. Grūdų perdirbėjai susirūpinę, kad žemdirbiai sąmoningai vėluoja pristatyti grūdus, laukdami, kad jų kainos dar augs. Per kelis mėnesius grūdų tonos kaina Sibiro regionuose išaugo beveik trečdaliu.

Ekspertai teigia, kad toks staigus grūdų kainų augimas būdingas tik nederliaus metams. Kaip rašo Rusijos žiniasklaida, ūkininkai sąmoningai kuria deficitą - neskuba parduoti grūdų. Kai kurie ekonomistai prognozuoja, kad sausį duonos kainos paaugs dar 20 proc. Nuo metų pradžios miltų kaina šalyje išaugo beveik 20 proc., o grūdų kainų augimas sudaro apie 70 proc.

Grūdų intervenciniai pirkimai dabar beveik nebevyksta dėl mažų minimalių supirkimo kainų, palyginti su rinkos kainomis. Vyriausybė intervencinių pirkimų keliu yra įsigijusi apie 1,5 mln. tonų grūdų, bet papildomai norėtų įsigyti maždaug 3,5 mln. tonų.

Žemės ūkio ministerija padidino minimalias intervencinių pirkimų kainas: kviečių 3 klasės nuo 6,75 iki 10,1 tūkst. rublių už toną europinėje šalies dalyje, bei nuo 6,4 iki 10 tūkst. rublių už toną azijinėje Rusijos dalyje.

Šiemet Rusija eksportavo 18,3 mln. tonų grūdų (gruodžio 8 d. duomenimis), t. y. beveik trečdaliu daugiau nei prieš metus. Dėl rublio devalvacijos gamintojai aktyviai parduoda grūdus eksportui, kur kainos susietas su JAV doleriu.

Bioversija m7 2024 11 19

Aaugančio eksporto pasekmė - grūdų brangimas vidaus rinkoje. Tai kelia nerimą Vyriausybei. Ministras N. Fiodorovas pripažįsta, kad sustabdyti kainų augimą administracinėmis priemonėmis yra sudėtinga, todėl siūlo įvairias alternatyvias priemones (išskyrus visišką draudimą), kurios padėtų išvengti deficito vidaus rinkoje.

Kaip vieną iš priemonių ministras nurodė „naują intervencinių pirkimų bangą", nors, anot šaltinių ministerijoje, dėl šios iniciatyvos dar tik diskutuojama.

Kita įmanoma priemonė - eksporto muitai ir griežtesnė fitosanitarinė kontrolė. Oficialioje „Rosselchoznadzor" svetainėje pasirodė publikacija, kurioje teigiama, kad šalyje smarkiai suprastėjo eksportui skirtų grūdų kokybė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos