Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Kokį plėtros kelią rinktis kiaulių augintojams?

Varšuva. Nemažai kiaulių augintojų šiais ūkių uždarymo, kiaulių ligų ir rinkos nestabilumo laikais klausia savęs, kuria linkme toliau eiti? Pasak mokslininkų, tradiciškai ūkininkams yra trys variantai.

Lenkijos mokslų akademijos narė, gyvūnų gerovės ekspertė dr. Irenė Kemerlink (Irene Camerlink) sako, kad ūkininkams reikėtų labai gerai pagalvoti, kurį iš trijų variantų pasirinkti: intensyvinti gamybą, specializuotis tam tikroje ūkinėje veikloje ar diversifikuoti, t. y. įvairinti, veiklą.

2000-ųjų pradžioje daugumai ūkininkų pasirinkimas buvo paprastas: intensyvesnis ir didesnis ūkis. Tai lėmė įdomesnę veiklą ir suteikė svarių priežasčių įsigyti naujų technologijų, išplėsti verslą kartu su vaikais, kad šie ateityje galėtų tęsti darbą.

Bioversija m7 2024 11 19

Tačiau per mažiau nei 20 metų kiaulininkystės verslas, rašo portalas pigprogress.net, labai pasikeitė. Intensyvesnė gamyba nebėra tik poros paršavedžių reikalas. Ūkiai turi konkuruoti su tarptautiniu verslu, o kad tai būtų įmanoma, ūkius reikia didinti iš esmės ir mažinti gamybos savikainą.

Kitu būdu konkuruoti su stambiu tarptautiniu verslu, kuris randa pigios darbo jėgos ir stato sunkiai įsivaizduojamų dydžių fermas, neįmanoma.

Vis dėlto tampa aišku, kad šeimos ūkių intensyvinimas, rašo portale I. Kemerlink, pasiekė ribą tam tikrose šalyse. Reikia turėti galvoje, kad galutinės gamybos išlaidos labai priklauso nuo pašarų kainų, kurioms įtaką daro vis labiau nenuspėjami orai.

Tokioje situacijoje, anot I. Kemerlink, naują perspektyvą gali reikšti ūkio specializacija: ekologiškų ir alternatyvių produktų paklausa didėja. Vartotojai nori ir kažko kito, ne tik įprastos mėsos. „Kiaulių sektorius tai gali paversti nauda, ​​o ne laikyti grėsme“, - sako mokslininkė.

Diapazonas tarp įprastos ir ekologiškos produkcijos išaugo eksponentiškai, ekologiškų ir alternatyvių produktų rinkodara įgijo tvirtą pagrindą. Tai suteikia galimybių prekiauti vietiniais ar specialiais produktais. Ūkininkai, turintys gerą rinkodaros jausmą, gali tapti savarankiškesni ir parduoti savo ūkio produkciją už pačių nustatytą kainą.

„Ūkio veiklos diversifikacija gali reikšti naujas galimybes, tad būtina sekti ir šią sritį“, - kitas galimybes ūkininkams pristato I. Kemerlink. Tikimasi, kad ūkio veiklos įvairinimas padidės per ateinančius 10–20 metų.

Orų, rinkų ir kainų svyravimai vyksta sparčiau nei anksčiau. Tai reiškia, kad visuose žemės ūkio sektoriuose juntamas vis didesnis spaudimas. Pasikliauti vienu produktu - kiaulėmis - tampa vis rizikingiau. Pasak ekspertės, daug žadančių rezultatų pasiekia uždarą gamybos ratą (nuo lauko iki stalo) sukūrę ūkiai, kurie gamina ir tiekia produktus įvairioms rinkoms, nes jie gali išlaikyti žemą savikainą ir yra atsparesni rinkos svyravimams.

„Sėkmingas verslas priklauso nuo ūkininko įžvalgos, gebėjimo analizuoti rinką. Ar geriausia intensyvinti, specializuotis ar įvairinti veiklą, priklausys nuo šalies, vietos galimybių ir padėties ūkyje. Tačiau svarbu iš naujo apsvarstyti galimybes, atsižvelgiant į esamus ir būsimus iššūkius bei galimybes.

Sėkmingas verslas nepriklauso tik nuo sėkmės, jam reikia tinkamos rinkos įžvalgos ir verslo valdymo. Norėdami būti sėkmingi ūkininkai, įsitikinkite, kad kontroliuojate savo produktų pardavimą, rinkodarą ir vertę“, - ragina ūkininkus mokslininkė I. Kemerlink.

*****

Lietuvos Žemės ūkio ir kaimo verslo informacijos centro duomenimis, 2020 m. sausio–spalio mėn. šalies įmonėse buvo paskersta 769,207 tūkst. kiaulių – 3,02 proc. daugiau nei 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu. Vidutinė kiaulių supirkimo kaina pagal skerdenų masę ir kokybę skerdyklose sudarė 161,12 Eur/100 kg ir buvo 1,12 proc. aukštesnė negu 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu (159,34 Eur/100 kg).

Lietuvoje analizuojamu laikotarpiu reprezentacinė kiaulių E klasės vidutinė skerdenų supirkimo kaina sudarė 158,68 Eur/100 kg ir buvo 0,27 proc. aukštesnė nei 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, tačiau gerokai mažesnė negu vidutinė ES kaina. E klasės supirkimo kaina ES rinkoje tuo pačiu laikotarpiu sudarė 165,82 Eur/100 kg ir buvo 0,68 proc. aukštesnė negu 2019 m. atitinkamu laikotarpiu.

Lietuvoje kiauliena yra pigesnė negu Latvijoje ir Estijoje: 2020 m. sausio–spalio mėn. brangiausiai už kiaulieną buvo mokama Latvijoje (vidutiniškai 165,53 Eur/100 kg), šiek tiek pigiau Estijoje (161,98 Eur/100 kg). Pigiausiai kiauliena kainavo Lenkijoje (160,63 Eur/100 kg).

Vokietijoje ir Ispanijoje, kurios yra didžiausios kiaulių augintojos ES, kiaulių skerdenos supirkimo kainos analizuojamu laikotarpiu buvo gerokai didesnės: Vokietijoje sudarė 170,02 Eur/100 kg, o Ispanijoje –168,37 Eur/100 kg.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos