Berlynas. Vokietijos mokslininkai nustatė, kad raciono sudėtis turi įtakos metano kiekiui, kurį išskiria galvijai. Eksperimentinis tyrimas atskleidė, kad karvių šėrimui naudojant kukurūzus, išsiskiria mažiau aplinkai kenksmingų dujų nei šeriant žole, rašo „Agrarheute".
Šiaurės Reino - Vestfalijos žemės ūkio rūmu remiamas eksperimentas įgyvendintas, siekiant išsiaiškinti, kaip raciono pašarai lemia organizmo išskiriamų dujų sudėtį. Bandymas, kuris truko 120 dienų, atliktas su 2 karvių bandomis, laikant gyvulius tvartuose. Pirmosios grupės galvijai, kurių racione vyravo kukurūzai, per dieną vidutiniškai išskirdavo 340 g metano. Antrosios grupės karvės, kurios daugiausiai ėdė žolę, per parą išskirdavo vidutiniškai 360 g klimato atšilimą lemiančių dujų.
Ieškant sprendimų, kaip sumažinti gyvulininkystės keliamą žalą, atlikta ir daugiau panašių tyrimų, tačiau tik laboratorijų sąlygomis. Vokiečių eksperimentas įgyvendintas su realiais galvijais tvartuose. Šiltnamio efektą sukeliančios metano dujos, kurios susidaro atrajotojų virškinimo trakte, yra 25 kartus kenksmingesnės aplinkai nei anglies dioksidas. Federalinės aplinkos agentūros duomenimis, 2011 m. apie 50 proc. Vokietijoje išskiriamo metano susidarė žemės ūkyje.
Gyvas organizmas funkcionuoja kaip visuma, todėl mokslininkai dar aiškinasi, kaip stipriai galima pakeisti racionus. Akivaizdu, kad pastangos sumažinti išskiriamo metano kiekį atsilieps karvių pieningumui. „Negalima žvelgti į šią problemą kaip į atskirą procesą. Ieškome galimybių subalansuoti abu reiškinius ir ištirti karvių organizmo tolerancijos ribas", - teigia vienas iš projekto autorių Sebastianas Hoppe.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)