Kvala Lampūras. Malaizija skatina britus atsisakyti ES reikalavimų dėl palmių aliejaus. Malaizijos ministras pirmininkas Mohamadas Mahatiras (Mohamad Mahathir) paragino Didžiąją Britaniją susisiekti su palmių aliejaus gamintojais siekiant skatinti tvarią gamybą, o ne vykdyti boikotus po numatomo JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES), kuris turėtų įvykti spalio 31 d.
M. Mahatiro komentaras, pateiktas naujienų agentūros „Bloomberg“ nuomonės skiltyje, rodo, kad ES daro žingsnius pamažu nutraukti palmių aliejaus naudojimą biokure. Didžiausi palmių aliejaus gamintojai Indonezija ir Malaizija teigė, kad jie pateiks skundą Pasaulio prekybos organizacijai, kad užginčytų tokį elgesį.
„Naujas, neveikiamas įtakingų specialių interesų grupių, požiūris į palmių aliejų gali paskatinti dar geresnes prekybos sąlygas tarp Jungtinės Karalystės ir Pietryčių Azijos regiono, nei jos šiuo metu naudojasi, – teigia M. Mahatiras. – Mes tikimės išvengti prekybos karo su Europa. Bet jei tai įvyks, nereiškia, kad JK turi atsidurti kryžminėje ugnyje.“
Kovą Europos Komisija nustatė, kad atogrąžų miškų kirtimas palmėms auginti ir aliejui gaminti daro nepataisomą žalą tų šalių ekologinei sistemai. Tad palmių aliejaus naudojimas biodegaluose nedaro jų tvariu atsinaujinančiu energijos šaltiniu.
Nors M. Mahatiras pripažino aplinkos tvarumo ir miškų išsaugojimo svarbą prekybos derybose, jis kategoriškai pareiškė, kad to neišspręs vienos prekės išskyrimas ir uždraudimas, o ES žingsnį pavadino „modernaus kolonializmo forma, kuriai nėra vietos šiandieniniame pasaulyje.“
Malaizijos ministras pirmininkas kaltina ES, kad ji kelia grėsmę Azijos ūkininkams.
2017 m. vasarą Europos Parlamentas didele balsų dauguma balsavo už atsisakymą nuo 2020 metų naudoti palmių aliejų kaip energetinę žaliavą, o Prancūzija prieš tai paskelbė griežtai ribosianti jo naudojimą biodegaluose. Pirmoji šalis Europoje, priėmusi nutarimą drausti biodyzelio, kurio gamybai naudojamas palmių aliejus, naudojimą tapo Norvegija. Tuo tarpu rapsų ir saulėgrąžų aliejaus, pagaminto iš Europoje užaugintų kultūrų, naudojimas biodegalams gaminti ir toliau bus skatinamas.
Palmių aliejus yra vienos pagrindinių Malaizijos ir Indonezijos eksporto prekių. 2018 m. palmių aliejaus eksporto iš Indonezijos į ES vertė siekė maždaug 19 mlrd. JAV dolerių. Malaizija į Europą kasmet eksportuoja palmių aliejaus maždaug už 1 mlrd. JAV dolerių.
„ES pareigūnai draudimą pateisina aplinkosaugos sumetimais. Tiesą sakant, jis skirtas apsaugoti kelių ES valstybių žemės ūkio verslą. Jei Europai taip rūpi palmių auginimo poveikis aplinkai, kodėl ji ką tik pasirašė prekybos susitarimą su Pietų Amerika? Jautienos gamyba yra didžiausia pasaulyje miškų naikinimo priežastis žemės ūkyje, – savo komentare teigia Malaizijos ministras pirmininkas. – Be to, ES šalys, auginančios konkuruojančius aliejinius augalus, tokius kaip rapsai, tai daro gerokai neefektyviau: t. y. pagamina tik ketvirtadalį–dešimtadalį daugiau degalų tam tikrame žemės plote, tačiau naudoja daugiau trąšų ir pesticidų. Štai kodėl Tarptautinė gamtos apsaugos organizacija neseniai perspėjo, kad palmių aliejaus draudimas nesustabdys miškų kirtimo, o padidins žemės ūkyje naudojamų rapsų, sojų ir saulėgrąžų vartojimą, kad neatsiliktų nuo augančios paklausos.“
M. Mahatiras taip pat nurodė, kad ES ignoruoja pažangą, padarytą kuriant patikimesnius palmių aliejaus gamybos sertifikavimo mechanizmus ir kelia grėsmę 650 000 Azijos ūkininkų pragyvenimui.
„Naudodama prekybą kaip ginklą, ES iš tikrųjų tyčiojasi iš skurdesnių pasaulio regionų, – teigia Malaizijos ministras pirmininkas. – Didžioji Britanija po Brexito galėtų laisvai laikytis kitokio požiūrio, net jei to nedaro Europa.“
Šiuo metu Pietryčių Azijos šalių prekyba su JK sudaro daugiau nei 43 mlrd. JAV dolerių (1717 milijardų RMV) per metus. Šis skaičius stabiliai auga.
Indonezija šių metų kovą taip pat išreiškė savo poziciją dėl ES palmių aliejaus draudimo. Indonezijos ministras ir jūros reikalų koordinatorius Luhutas Panjaitanas (Luhut Binsar Pandjaitan) teigė, kad šalis nagrinėja galimybę apriboti prekių importą iš ES, kad apsaugotų beveik 20 milijonų žmonių interesus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prancūzai protestuoja prieš prekybos susitarimą
2024-11-18 -
Vokietija tampa priklausoma nuo gyvų paršelių importo
2024-11-07 -
ES žemės ūkio subsidijos pildo milijardierių kišenes?
2024-11-06
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)