Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Pasaulyje
Kaip teisingai pervaryti mėsinius galvijus?

Brazilija. Kilnojami ganyklų gardai su fiksavimo staklėmis ar be jų naudojami, norint mėsinius galvijus pasverti, paskiepyti ir atlikti kitas manipuliacijas. Gyvulių patiriamą stresą įmanoma sumažinti, pakeitus darbuotojų elgesį.

Netinkamas varovų elgesys yra pagrindinė mėsinių galvijų streso priežastis. Neigiamai veikia tokie veiksniai, kaip artimas kontaktas su žmogumi, varymo takuose pasitaikantys šešėliai, pašaliniai daiktai, ypač spindintys, veidrodiniu paviršiumi, spalvų kontrastai, triukšmas, šunys, elektriniai botagai ir kitas naudojamas inventorius.

Brazilijos mokslininkai iš San Paulo Gyvulininkystės instituto ištyrė 141 mėsinį galviją: prieš pervarymą ir po jo, naudojant skirtingus gyvulių raginimo metodus. Jų kraujyje išmatuotos hormono kortizolio, kurio kiekis padidėja patiriant stresą, koncentracijos. Gauti duomenys pristatyti ir aptarti mokslo žurnale „Tropical Animal Health and Production“.

Bioversija m7 2024 11 19

Rezultatai atskleidė, jog net nedideli gardų struktūros ir žmonių elgesio pokyčiai, turėjo įtakos gyvulių savijautai. Pervarant galvijus įprastu būdu, kortizolio koncentracija karvių kraujyje vidutiniškai buvo 60,4 ng/ml, taikant humaniškus metodus – 41,03 ng/ml. Gyvulių, kuriems šio hormono koncentracija neviršijo normų, kiekis grupėse buvo atitinkamai 42 ir 68 procentai.

Tyrimo autorė M. L. P. Lima teigia, kad ūkių darbuotojai turėtų atsisakyti bet kokių grubių veiksmų, galinčių sukelti skausmą, nešūkauti ir kitaip nekelti triukšmo, neraginti ir nevaryti per prievartą. Kuo ramiau ir tyliau elgiasi varovai, tuo lengviau valdyti gyvulius. Iš karvių kelio rekomenduojama pašalinti visus dirgiklius ar objektus, kurie galėtų gąsdinti, pavyzdžiui, užkamšyti medinių pertvarų plyšius, žemėmis užpilti balas, kad būtų kuo mažiau atspindžių. Norint gyvulius pakelti nuo žemės, nukreipti reikiama linkme, užtenka naudoti tik vėliavas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos